پیشنهاد روزنامه ایتالیایی به رم

رم - ایرنا - روزنامه ایتالیایی 'ایل فولیو' در آستانه مجمع عمومی سازمان ملل نوشت: ایتالیا می تواند با توجه به مناسبات تاریخی و اقتصادی، در قالب تسهیل کننده روابط بین ایران و آمریکا ظاهر شود.

به گزارش بامداد پنجشنبه ایرنا، روزنامه 'ایل فولیو' در مقاله ای به قلم 'جووانی کاستلانتا' سفیر اسبق ایتالیا در ایران و رئیس پیشین بیمه صادراتی 'ساچه' با عنوان 'ایتالیا، تسهیل کننده فشردن دست ها بین آمریکا و ایران ' نوشت: در پایان ماه سپتامبر (مهرماه) رهبران جهان برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک گردهم می آیند. چشمان جهانیان خیره به دونالد ترامپ و عملکرد غیرمعمول وی خواهد بود که عملأ دیپلماسی آمریکا را دگرگون کرده است. رفتار ' زمخت' ترامپ شاید برای وی موفقیت هایی به همراه آورده باشد اما بدون تردید باعث افزایش تنش در صحنه بین الملل و بازگشت به منازعاتی شده که به نظر می رسید حل شده باشد که بزرگترین آنها، به ایران مربوط می شود.
این روزنامه افزود: نیویورک تایمز اخیرأ از احتمال دیدار بین ترامپ و روحانی، در قالبی مشابه با آنچه با رهبر کره شمالی صورت گرفت، نوشته است. اما به نظر نمی رسد که دیدار بین روسای جمهوری ایران و آمریکا به این زودی ها امکان پذیر باشد. در عین حال مقاله نیویورک تایمز نشان می دهد که در برخی از محافل در آمریکا و از جمله در میان جمهوریخواهان، این اعتقاد وجود دارد که سیاست واشنگتن در قبال ایران می بایست در قالب مذاکراتی شکل بگیرد که در آنجا آمریکا بدون دخالت اروپا، حرف اول را بزند.
به عبارت دیگر جناحی در آمریکا در پی آن است که بحث 'تغییر رژیم' ایران کنار گذاشته شود و آرزوی برخی از کشورها برای ارائه تصویر ایران به عنوان 'بهترین دشمن ممکن' دیگر مورد توجه قرار نگیرد.
خصومتی که ترامپ از ابتدای روی کار آمدنش در قبال ایران نشان داده باعث از بین رفتن پیشرفت های مهمی شده که در پی توافق هسته ای و بازگشت تدریجی تهران به دامن جامعه بین الملل حاصل شده بود. تحریم های جدید آمریکا علیه ایران باعث انزوای دوباره آن کشور شده که در نهایت و به صورت غیرمستقیم به ضرر کشورهای غربی از جمله ایتالیا نیز تمام خواهد شد که در پی احیای همکاری های اقتصادی و سرمایه گذاری در ایران هستند.
خط مشی دولت ترامپ همچنین نشان می دهد که در خاورمیانه دو جبهه متضاد برابر یکدیگر صف کشیده اند. یک جبهه به رهبری آمریکا و با حضور رژیم صهیونیستی و عربستان و دیگری به رهبری روسیه و با حضور ایران و سوریه است.
چنین وضعیتی در کوتاه مدت می تواند انجماد فعلی را تشدید کرده و مانع از دستیابی به راه حل برای مشکلات عدیده موجود شود. مهمترین این مشکلات به سوریه مربوط می شود که در آنجا بشار اسد کنترل بخش اعظم کشور را بار دیگر در اختیار گرفته و خود را با کمک ایران، روسیه و ترکیه برای حمله نهایی به ادلب، که آخرین سنگر شورشیان و اعضای داعش به شمار می رود، آماده می کند.
البته سازمان ملل در مورد مخاطرات عملیات نظامی در ادلب و بهایی که غیرنظامیان ساکن در آن منطقه خواهند پرداخت، هشدار داده است. کلید حل مشکل سوریه و استقرار صلح و آرامش در آن کشور از مذاکرات ایران و آمریکا عبور می کند.
اجلاس نیویورک می تواند به دستگاه های دیپلماسی آمریکا و ایران نخستین فرصت را برای کار کردن بر روی 'دست دادن' بین دو رئیس جمهوری ارائه دهد. چنین اقدام تاریخی می تواند در مرحله بعدی به توافقی منجر شود که ثبات سیاسی را تا حدودی به خاورمیانه بازگرداند.
اروپا تاکنون در قبال اراده آمریکا برای از بین بردن توافق هسته ای، که خود از امضاکنندگان آن بوده، احتیاط و نرمش فراوانی از خود نشان داده است. ایتالیا هنوز می تواند در این بازی برای خود جایی پیدا کند و با توجه به مناسبات تاریخی و اقتصادی، در قالب تسهیل کننده روابط بین ایران و آمریکا ظاهر شود.
شبد**اروپام**461**1455**1379

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال