پایان دوره حبس یک حامی داعش درانگلیس وحشت ایجاد کرد

لندن – ایرنا – هم‌زمان با نزدیک شدن به پایان دوره حبس «انجم چودری» خطیب تندرو انگلیسی که به حمایت از گروه داعش و نفرت پراکنی متهم شده بود، افکار عمومی در انگلیس به دلیل ترس از رابطه او با عناصر افراطی و احتمال برنامه‌ریزی برای اقدام تروریستی، دچار وحشت شده اند.

به گزارش چهارشنبه شب ایرنا، دوره حبس پنج‌ساله چودری ماه آینده پایان می‌یابد. او در مهرماه سال 1393 و در آستانه اعلام مشارکت انگلیس در حملات هوایی علیه گروه داعش در عراق، از سوی واحد ضد تروریسم پلیس اسکاتلندیارد دستگیر و در دادگاه به حمایت از گروه تروریستی داعش متهم شد.
چودری پس از مدتی با قید وثیقه آزاد شد و ادعا کرد که در فعالیت‌های تروریستی نقشی نداشته است. وی بااین‌حال پس از اعلام وفاداری به داعش، درواقع خط قرمز دستگاه‌های امنیتی انگلیس را رد کرد و دوباره روانه زندان شد.
«دین هیدون» رئیس وقت واحد ضد تروریسم پلیس لندن گفته بود که چودری و همدستانش طی چند سال اخیر به‌ظاهر در چارچوب قانون حرکت کرده‌اند؛ اما ما در مورد تلاش او برای تشویق افراد به داعش تردیدی نداشتیم.
وی به سخنان چودری در اعلام وفاداری به داعش اشاره کرد و افزود: این مساله برای ما یک نقطه عطف به شمار می‌رود –او از خط قرمز عبور کرد و ما مدرکی را به دست آوردیم که نشان می‌دهد او از داعش حمایت می‌کند.
چودری در دو دهه گذشته به‌عنوان کارشناس عالیرتبه و سرشناس، بارها به شبکه‌های تلویزیونی در انگلیس ازجمله بی‌بی‌سی و کانال چهار دعوت و با او مصاحبه شده است.
تصاویر موجود نشان می‌دهد «سیدهارتا دهار» ملقب به ابورمیسه از تکفیری‌های ساکن لندن که پس از چند سال فعالیت آشکار برای داعش به این گروه تروریستی در سوریه پیوست، در تجمع های چودری حضورداشته است.
اکنون در آستانه پایان دوره محکومیت چودری، نگرانی‌ها درباره ازسرگیری فعالیت‌های سیاسی وی و ترویج افراطی‌گری در این کشور بالاگرفته است.
'روری استورات' معاون وزیر کشور انگلیس در امور زندان‌ها روز گذشته در گفت‌وگو با نشریه ایونینگ استاندارد گفت: چودری یک فرد خطرناک بوده که از دیدگاه‌های نگران‌کننده‌ای برخوردار است .
وی به سابقه فعالیت چودری در گروه ممنوعه 'المهاجرین' اشاره کرد و ادامه دادکه دیدگاه او طی پنج سال گذشته تغییری نکرده و پس از آزاد شدن از زندان، اقدامات مخرب خود را دنبال خواهد کرد.
سازمان 'المهاجرین' توسط 'عمر باکر محمد' در سال 1996 میلادی تاسیس شد اما در سال 2010 میلادی از سوی وزارت کشور انگلیس در زمره سازمان‌های ممنوعه قرار گرفت.
معاون وزیر کشور انگلیس یادآورشد که پلیس و دستگاه‌های امنیتی به‌دقت چودری را زیر نظر خواهند داشت و تمام حرکاتش را رصد می‌کنند.
استورات همچنین از طرح دولت انگلیس برای آموزش 25 تن از روحانیون مسلمان برای مقابله با گسترش افراط‌گرایی در زندان‌های این کشور خبر داد. طبق آمار رسمی دولت انگلیس بیش از 228 متهم به‌افراط گرایی در این کشور زندانی هستند.
سطح هشدار امنیتی در انگلیس اکنون در مرحله شدید قرار دارد که به این معنا است حمله تروریستی در این کشور به‌شدت احتمال دارد. انگلیس سال گذشته صحنه 5 حمله تروریستی بوده که در جریان آن‌ها ده‌ها تن کشته و صدها تن دیگر مجروح شدند.
چودری تاکنون حملات تروریستی صورت گرفته در انگلیس را محکوم نکرده است. او بر اساس حکمی که دادگاه دو سال پیش صادر کرد، موظف است تا به مدت 15 سال پس از آزاد شدن از زندان، پلیس را از محل حضور خود باخبر کند.
شبد**اروپام ** هـ ن **1010

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال