غیبت کمدی و زمان مناسب برای ارزیابی عیار سینمای اجتماعی

تهران - ایرنا - از روز 20 شهریور نمایش آثار کمدی در سینماهای سراسر کشور متوقف شد تا حالا برای 10 روز هم که شده فیلم‌های در حال اکران ژانرهای مختلف سینما میزان علاقه مندی مخاطبان خود را در غیاب سینمای طنز ارزیابی کنند.

به گزارش روز پنجشنبه خبرنگار سینمایی ایرنا، فعلا اکران چهار فیلم‌ «همه چی عادیه»، «دم سرخ ها»، «کاتیوشا» و «هزارپا» که در ژانر کمدی تولید شده‌اند تا پایان ایام سوگواری ابا عبدالله متوقف خواهد شد.
در بررسی میزان فروش این چهار فیلم کمدی «همه چی عادیه» بر خلاف آثار طنز اقبال خوبی در 4 هفته اکران نداشته است و این هفته 44 میلیون تومان فروخته تا در مجموع نیز به فروش 209 میلیون تومانی بسنده کند.
«کاتیوشا» اما روایت فروشش متفاوت است و این هفته فروش 193 میلیون تومانی را تجربه کرده است. این فیلم در مجموع 7 هفته نمایش در 61 سالن سینما 2 میلیارد و 45 میلیون تومان فروخته است.
«دم سرخ ها» دیگر فیلم کمدی اکران این روزهای سینما نیز این هفته با اقبال خوبی مواجه شده و 288 میلیون تومان فروخته است. این فیلم نیز حالا بعد از 6 هفته نمایش در 100 سالن سینما 2 میلیارد و 282 میلیون تومان فروش داشته است.
اما فاتح بدون رقیب این روزهای گیشه یعنی فیلم «هزارپا» این هفته نیز 1 میلیارد و 600 میلیون تومان فروخته است تا در مجموع 10 هفته نمایش در160 سالن به رکورد 35 میلیارد و 463 میلیون تومانی دست یابد.
حالا این چهار فیلم نمایششان برای حداقل 10 روزی متوقف خواهد شد تا بعد از ایام سوگواری نمایش خود را از سر گیرند.
اما در بررسی فروش هفتگی دیگر آثار در حال اکران سینما همچنان طبق هفته‌های گذشته جدی‌ترین تعقیب کننده فیلم «هزار پا» در صدر گیشه «تنگه ابوقریب» است.
این فیلم این هفته روش 621 میلیون تومانی را تجربه کرده است تا در مجموع 5 هفته نمایش در 167 سالن ینما به فروش 3 میلیارد و 793 میلیون تومانی برسد.
«تنگه ابوقریب» روایتی از دفاع گردان عمار در برابر لشکرکشی رژیم بعث به فکه و شرهانی است، در خلاصه داستان آن آمده که «گاهی در زندگی در موقعیت‌هایی قرارمی‌گیری که بالاتر از اهمیت مرگ و زندگی شخصی است. گاهی مرگ و‌ زندگی یک کشور در گرو تصمیم تو است. از میدان ندا می آید، هرکس بترسد زودتر می میرد...حال ببینیم چطور غیرت بر قدرت نظامی چیره می‌شود.»
این فیلم با بازی هنرمندانی چون جواد عزتی، امیر جدیدی، حمیدرضا آذرنگ، مهدی پاکدل، علی سلیمانی، قربان نجفی و مهدی قربانی قصد دارد در بازار داغ سینمای کمدی با آثار بسیاری که دراین ژانر در حال اکران هستند، رقابت کند.
فیلم سینمایی «شعله ور» دیگر اثر اکران این روزهای سینما این هفته 185 میلیون تومان فروخته است. این فیلم پس از 4 هفته نمایش در 83 سالن سینما فروش 750 میلیون تومانی را تجربه کرده است.
«شعله‌ور» با بازی متفاوت امین حیایی داستان زندگی مردی را روایت می‌کند که احساس می‌کند عددی نشده است و این احساس همه‌ زندگی‌ او را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
فیلم سینمایی «داش آکل» نیزاین هفته با رشد مخاطب نسبت به هفته اول اکران خود مواجه شده و فروش 89 میلیون تومانی را تجربه کرده است.
این فیلم در مجموع 2 هفته نمایش در 58 سالن سینما 156 میلیون تومان فروش داشته است.
در این فیلم هنرمندان بسیاری چون حسین یاری، مهران غفوریان، محمدرضا شریفی نیا، هلیا امامی، فاطمه گودرزی، علی صادقی، مهرداد ضیایی، نیما شاهرخ‌شاهی، ارژنگ امیرفضلی، امیرحسین صدیق، قدرت الله صالحی، الله قلی نظری، محسن افشانی، ارسلان قاسمی، علی مسعودی ایفای نقش می کنند.
«داش آکل» برگرفته از قصه صادق هدایت رابطه عاشقانه ای را روایت می کند که لوطیان و قداره کشان آواز عشق مرجان را هنوز بعد از سال ها روایت می کنند.
فیلم سینمایی «آخرین بار کی سحر را دیدی؟» نیز همچنان در گیشه چندان اقبالی ندارد و این هفته نیز فروشی بهتر از 47 میلیون تومانی نداشته است.
این فیلم در مجموع 2 هفته نمایش در 30 سالن سینما 75 میلیون تومان فروخته است.
در این فیلم که محصول سال 94 است و حالا بعد از سه سال اکران شده، هنرمندانی چون فریبرز عرب نیا، سیامک صفری، آتیلا پسیانی، ژاله صامتی، محمدرضا غفاری، بهاران بنی‌احمدی و آناهیتا درگاهی در آن ایفای نقش می کنند.
در خلاصه داستان این فیلم آمده است: صبح است، مادری سراسیمه وارد کلانتری می شود و به افسر نگهبان می گوید دختر جوانش، سحر، دیشب به خانه بازنگشته است...
اما در ادامه بررسی فروش فیلم های در حال اکران به دو فیلم «یک کیلو و بیست و یک گرم» و «چراغ های ناتمام» که نخستین هفته اکران خود را پشت سر گذاشته اند می رسیم.
«یک کیلو و بیست و یک گرم» که البته شروع ناامید کنندای داشته این هفته 17 میلیون تومان فروخته است تا در مجموع نیز به فروش 18 میلیون تومانی درهفته نخست اکران بسنده کند.
در این فیلم بازیگرانی چون لیلا زارع، سعید آقاخانی، فرشته صدر عرفایی، آناهیتا افشار، بابک انصاری، روشنک گرامی، مریم کاویانی، رهام مخدومی و سمیرا ذکایی ایفای نقش می کنند.
فیلم سینمایی «یک کیلو و بیست و یک گرم» یک اثر اجتماعی است و سه قشر از طبقه فرهنگی را کارشناسی و روایت می‌کند.
«چراغ های ناتمام» دیگر فیلم تازه اکران شده نیز در هفته نخست 15 میلیون تومان فروخته است و در مجموع اقبالی بهتر از 15 میلیون و 767 هزار تومان نداشته است.
در خلاصه داستان این فیلم آمده است: «آیا تا حالا شده فکر کنین یه چیزی دور و برتون درست نیست و ندونین اون چیه؟ بین هزار هزار نفر آدم راه برین اما تنهای تنها باشین.. روزا پشت سر هم بگذرن و شما کاری از دستتون برنیاد.. فکر کنین سر جاتون نیستین اما ندونین چطوری باید برسین به اون جایی که دلتون می‌خواد.. هیچ‌کس نباشه که با یه جمله بهتون قوت قلب بده»
در این فیلم هنرمندانی چون مجید صالحی، شقایق فراهانی، حسین مهری، الهام نامی، حسین ملکی، داریوش ارجمند و علیرضا استادی ایفای نقش می کنند.
در بررسی فروش این هفته سینما نیز ماننده هفته گذشته فیلم‌ها در مجموع کاهش تقریباً 2 میلیاردی در مجموع در گیشه داشته اند که حالا باید دید با آغاز ماه محرم و اکران نشدن فیلم های کمدی وضعیت گیشه چطور خواهد شد.
فراهنگ**9246** 1418

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال