چه فرجامی در انتظار همشهری هاست

تهران- ایرناپلاس- ظاهرا مسائل موسسه همشهری تمامی ندارد و نامه جمعی از اهالی سینما درباره آینده مجله «24» نمونه دیگری از این واکنشهاست.

سرنوشت مجلات برای علاقه مندان و خوانندگان این بخش از مطبوعات مهم شده است و بعد از حاشیه های واگذاری به بیرون از مجموعه، حالا همه منتظر کیفیت انتشار سری جدید مجلات هستند. در گفت و گو با روابط عمومی موسسات همشهری، یکی از کارشناسان در گفت و گو با «ایرناپلاس» از دلیل پیگیری ما پرسید و گفت: ما قرار است به مطالب کارفرما نظارت کنیم و هیچ نگرانی وجود ندارد.

**همشهری ضرر می کند، نه خبرنگاران
محمد شکیبانیا، آخرین سردبیر مجله «24» در گفت و گو با «ایرناپلاس» با بیان اینکه اکثر خبرنگاران تحریریه تغییر کرده اند و قرار است شماره بعدی مجله با گروه جدید دیگری منتشر شود گفت: احتمالا تعداد اندکی از گروه قبلی بمانند. همشهری باید به فکر کار و آینده این خبرنگاران می بود که بعد از هشت سال و بدون قرارداد مشخصی این اتفاق افتاد. اما این اتفاق بیشتر به ضرر همشهری 24 شد، زیرا اکثر این خبرنگاران، زبده و ماهر هستند که با این کار شاید به ظاهر بیکار شده باشند، اما با توجه به استعداد و قریحه شان دوباره و در جایی جدید فعالیتشان را آغاز می کنند.

**نامه حاوی نگرانی
جمعی از سینماگران، منتقدان و روزنامه‌نگاران درباره‌ واگذاری ماهنامه «24» و تصمیمات حاشیه‌ساز مؤسسه‌ همشهری، نامه ای منتشر کردند.
در این نامه آمده است: «ماهنامه‌ی «24» بعد از نُه سال انتشار بدون تردید یکی از نشریات سینمایی جریان اصلی و قابل اعتنای کشور با کارنامه‌ای قابل دفاع است؛ مجله‌ای که در آستانه‌ی صد و سومین شماره‌ی خود توانسته استاندارد نشریات سینمایی را در ایران ارتقا بدهد و از نظر محتوایی و گرافیکی به معیارهای جهانی نزدیک شود. جایگاه ویژه‌ی این نشریه بین سینمادوستان و سینماگران و اقبال به مطالب متنوع آن از ویژگی‌های باارزش است. حفظ کیفیت چنین نشریه‌ای نتیجه‌ی به‌‌کارگیری روزنامه‌نگارانی کاربلد است که ضمن آشنایی با اصول حرفه‌ای، راه و رسم ارتباط صحیح با مخاطب را بلد باشند و بتوانند به‌دور از روش‌های منسوخ و غیراخلاقی، در زمینه‌ی ارتقای فرهنگی کشور گام بردارند و خوشبختانه این سرمایه‌ی ارزشمند در کنار سنت مجله‌نگاری همشهری توانست به این جایگاه دست پیدا کند.

اگرچه تصمیمات جدید اتخاذشده در مؤسسه‌ی همشهری و واگذاری سردبیری همه‌ی مجلات به یک نفر که ظاهرا بار مالی مجلات را بناست از روی دوش همشهری بردارد جای نگرانی بسیار دارد، اما امیدواریم از تلاش مدیران همشهری برای حفظ و ارتقای کیفیت ماهنامه‌ی «24» کاسته نشود و با کنار رفتن نیروهایی که بیش از صد شماره برای کیفیت و بقای این مجله کوشیده‌اند لطمه‌ی جبران‌ناپذیری به این نهاد مطبوعاتی نخورد. از سر دلسوزی برای فرهنگ و سینما مایلیم یادآوری ‌کنیم که تصمیمات اتخاذشده نباید سایه‌ی سنگین سیاست بر فرهنگ را که مشکل همیشگی اهالی قلم و هنرمندان در این کشور بوده است تشدید کند و به موج ناامیدی که این روزها به شکل عجیبی در حال افزایش است بیفزاید. نباید فراموش کرد که کیفیت و اعتبار همیشه به‌سختی به دست می‌آید، اما به‌راحتی از بین می‌رود.»

عبد آبست، محسن آزرم، بهداد آوند امینی، کوثر آوینی، نسیم احمد‌پور، عاطفه احمدی، مجید اسلامی، فرهاد اصلانی، زهرا الوندی، ابراهیم امینی، اکتای براهنی، مجید برزگر، امید بلاغتی، هادی بهروز، هومن بهمنش، سهیل بیرقی، مریم پالیزبان، آیدا پناهنده،‌ نوید پورمحمدرضا، امیر پوریا ، نادر تکمیل‌همایون، فرهاد توحیدی، بهروز تورانی، شهریار توکلی، امیر جدیدی، نگار جواهریان، فریدون جیرانی، روح‌الله حجازی، هادی حجازی‌فر، نیما حسنی‌نسب،‌ بابک حمیدیان،‌ احسان خوش‌بخت، نوید دانش، شاهرخ دولکو، خسرو دهقان، پوریا ذوالفقاری، سید جواد رسولی، علیرضا رسولی‌نژاد، لیلی رشیدی، حبیب رضایی، مینا ساداتی،‌ کیوان سررشته، پوریا شجاعی، روبرت صافاریان، سروش صحت،‌ مهین صدری، بهتاش صناعی‌ها، احمد طالبی‌نژاد، جواد طوسی، امیر عربی، فائزه عزیزخانی، احسان عمادی، حسین عیدی‌زاده، مرتضی فرشباف، سعید قطبی‌زاده، ایثار قنواتی، مهران کاشانی، الهام کردا، رضا کیانیان، محمد گذرآبادی، فیروزه گلسرخی، هوشنگ گلمکانی، علی مصفا، علی مصلح‌حیدرزاده، علیرضا معتمدی، حسین معززی‌نیا، هادی مقدم‌دوست، شهرام مکری، فرزاد موتمن، میثم مولایی، محمد حسین مهدویان، حسین مهکام، عباس نظام‌دوست، حمید نعمت‌الله، خسرو نقیبی، کریم نیکونظر، محمد وحدانی، بهزاد وفاخواه و اصغر یوسفی‌نژاد این نامه را امضا کرده اند.

لازم به توضیح است موسسه همشهری مدیریت و سردبیری هشت مجله‌‌ گروه مجلات همشهری، از جمله مجله‌های 24، داستان، جوان، دانستنیها، سرزمین من، بچه‌ها، سرنخ و تندرستی را به یک فرد واگذار کرده و این مجلات فقط تا پایان شهریور ماه با سردبیری و اعضای تحریریه فعلی منتشر خواهند شد.

*اداره کل اخبار چندرسانه‌ای*ایرناپلاس*

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال