8700 هکتار سکونتگاه غیررسمی در استان تهران وجود دارد

شهرری- ایرنا- رئیس اداره عمران و بهسازی شهری استان تهران گفت: هشت هزار و 700 هکتار سکونتگاه غیررسمی در این استان وجود دارد که نیازمند ساماندهی و تعیین وضعیت است.

به گزارش ایرنا محمد عبدالملکی روز چهارشنبه در جلسه ستاد بازآفرینی شهری در محل فرمانداری شهرری اظهارداشت: حدود پنج هزار و 500 هکتار از این سکونتگاه های غیررسمی در شهر تهران و سه هزار و 200 هکتار در دیگر شهرهای استان قرار دارد.
وی تصریح کرد: این سکونتگاه های غیررسمی در حدود 14 درصد از 79 هزار هکتار سکونتگاه موجود کشور را شامل می شوند.
سکونتگاه‌های غیررسمی به مناطقی گفته می‌شود که مهاجران روستایی یا طبقه محروم جامعه شهری را در خود جای داده یا خارج از برنامه‌ریزی رسمی و قانونی توسعه شهری، عمدتا بدون مجوز در درون یا خارج از محدوده قانونی شهرها به وجود آمده است.
فقدان سند مالکیت رسمی و محرومیت از خدمات و زیرساخت‌های شهری از شاخص‌های این سکونتگاه‌ها به شمار می رود.
عبدالملکی در ادامه با بیان اینکه حدود 6 هزار هکتار از فضاهای استان را بافت فرسوده و ناکارآمد میانی و تاریخی تشکیل می دهد، افزود: سه هزار و 200 هکتار آن در شهر تهران و حدود دو هزار و 800 هکتار در شهرستان های استان تهران واقع شده است.
وی عنوان کرد: این مقدار بافت فرسوده در استان هفت وهفت دهم درصد مساحت بافت های میانی کشور را شامل می شود.
عبدالملکی با بیان اینکه حدود چهار و نیم میلیون نفر از مردم استان در بافت فرسوده شهری و روستایی سکونت دارند عنوان کرد: دو و نیم میلیون نفر از جمعیت شهر تهران و دو میلیون نفر از جمعیت دیگر شهرهای استان در بافت فرسوده ساکن هستند.
وی اظهارداشت: باقر شهر، کهریزک و حسن آباد از شهرهای شهرستان ری به شمار می روند که در زمینه بافت های فرسوده باید مورد ارزیابی قرار گیرند.
رئیس اداره عمران و بهسازی شهری استان تهران تصریح کرد: باقرشهر با مساحت شهری 541 هکتار به لحاظ وسعت محدوده شهری در رتبه 37 استان قرار دارد که در حدود 80 هکتار آن در بافت فرسوده است.
وی گفت: مساحت شهری کهریزک نیز یکهزار و 933 هکتار است که 14 هکتار بافت فرسوده را از آن خود کرده است و از نظر سکونتگاه های غیر رسمی جایگاه سی ام را در میان شهرهای استان دارد.
رئیس اداره عمران و بهسازی شهری استان تهران اضافه کرد: همچنین شهر حسن آباد با یکهزار و 535 هکتار مساحت شهری دارای 22 هکتار بافت فرسوده است.
وی گفت: بر اساس ماده 59 قانون برنامه ششم توسعه، مقرر شده دولت حدود دو هزار و 700 محله را در کشور به عنوان محله بافت فرسوده شناسایی کند.
عبدالملکی با بیان اینکه دولت باید سالانه 10 درصد از محلات فرسوده را بازآفرینی کند افزود: باید در 270 محله در قالب بازآفرینی شهری اقدامات لازم انجام شود تا در افق 10 ساله دو هزار و 700 محله مورد بازآفرینی قرارگیرد.
شهرستان ری (به مرکزیت شهرری) با جمعیتی بیش از یک میلیون و 800 هزار نفر در جنوب استان تهران واقع شده که دارای پنج شهر شهرری، باقرشهر، کهریزک، قیامدشت و حسن آباد است.
/6003/1970/ 1008

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال