آمریکا بر اقدامات غیر انسانی ائتلاف سعودی مهر تائید زد

تهران - ایرنا - آمریکا در ادامه حمایت از ائتلاف عربی متجاوز به یمن، روز چهارشنبه اقدامات غیر انسانی این ائتلاف را مورد تائید قرار داد.

به گزارش روز چهارشنبه خبرگزاری فرانسه، «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا گفت که شرکای سعودی و اماراتی واشنگتن در این ائتلاف برای کاستن از به مخاطره افتادن جان غیرنظامیان در جریان عملیات نظامی در یمن اقدام می کنند.
پمپئو این گواهی تائید را روز سه شنبه به کنگره ارائه داد. به موجب قانون آمریکا، برای ادامه سوخت رسانی آمریکا به هواپیماهای جنگی عربستان و امارات در جریان عملیات نظامی در یمن، ارائه این گواهی مورد نیاز است.
وزیر خارجه آمریکا مدعی شد که دو کشور عربستان و امارات برای کاهش خطر آسیب به غیر نظامیان و زیرساخت های غیر نظامی در عملیات نظامی این دو کشور، اقدامات برهان پذیری را انجام می دهند.
براساس برآورد سازمان ملل، 10 هزار نفر که بیشترشان غیرنظامی بودند از زمان آغاز عملیات نظامی ائتلاف سعودی علیه یمن در سال 2015، جان باخته اند.
این ائتلاف متجاوز عملیات نظامی اش را در آن سال در حمایت از دولت مستعفی «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی و فراری یمن آغاز کرد.
نیروهای دولت مستعفی یمن با نیروهای انصارالله که از سال 2014 کنترل صنعا پایتخت این کشور را در اختیار دارند، در حال نبرد هستند.
در همین حال، «جیم متیس» وزیر دفاع آمریکا با انتشار بیانیه جداگانه ای، گواهی ارائه شده به کنگره را مورد تائید قرار داد و مدعی شد که این گواهی با حمایت ائتلاف سعودی از تمهیدات سازمان ملل برای پایان دادن به جنگ در یمن، مشخص شده است.
از سویی دیگر، پمپئو در سخنان خود اعلام کرد که دولت ترامپ به وضوح گفته است که پایان دادن به درگیری ها در یمن، اولویتی در زمینه امنیت ملی است.
وی یادآور شد که واشنگتن با این ائتلاف همکاری نزدیکی خواهد داشت تا تضمین شود که عربستان و امارات از تمهیدات سازمان ملل برای برقراری صلح در یمن حمایت و امکان رسیدن کمک های تجاری و بشردوستانه به دست یمنی ها را فراهم می کنند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، مذاکرات بین دولت مستعفی یمن و نیروهای انصارالله که قرار بود هفته گذشته در ژنو برگزار شود، انجام نشد.
انصارالله اعلام کرد که سازمان ملل در تضمین بازگشت امن هیات اعزامی انصارالله از ژنو به صنعا و فراهم کردن زمینه انتقال نیروهای زخمی شده این جنبش به عمان، شکست خورده است.
مذاکرات صلح یمن قرار بود روز پنجشنبه 15 شهریور ماه با حضور طرفین یمنی و با نظارت «مارتین گریفیتس» نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن در شهر ژنو سوئیس برگزار شود، اما اقدام ائتلاف سعودی در ممانعت از عزیمت نمایندگان انصارالله، این نشست را به تعویق انداخت.
شبد**اروپام**9109**1379

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال