نماینده ایران در نشست دوره‌ای شورای حکام؛

تداوم برجام در گرو بهره مندی ایران از منافع آن است

لندن – ایرنا – کاظم غریب‌آبادی سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین، طی سخنانی در نشست دوره‌ای شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تأکید کرد که تداوم توافق هسته‌ای، مستلزم تضمین بهره‌مندی عملی ایران از منافع برجام است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، غریب ‌آبادی، با اشاره به دوازدهمین گزارش مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در باره پایبندی ایران به توافق هسته‌ای تائید کرد که این امر نشانه‌ای آَشکار از شفافیت در برنامه هسته‌ای ایران است.
وی افزود: درحالی‌ که ایران به همکاری خود با آژانس به شیوه‌ای مؤثر و براساس حسن نیت ادامه داده است، متأسفانه منافع ما بر اساس آنچه در توافق هسته‌ای آمده، به‌طور کامل محقق نشده است.
سفیر ایران، خروج یک‌جانبه و غیرقانونی آمریکا از توافق هسته‌ای و تحمیل مجدد یک‌جانبه و فرا سرزمینی تحریم‌هایی که متعاقب برجام برداشته ‌شده بودند از سوی این کشور را نقض اساسی قطعنامه 2231 شورای امنیت و برجام خواند و آن را نادیده گرفتن و بی‌احترامی به نظرات و دیدگاه‌ های جامعه جهانی تلقی نمود.
غریب‌آبادی با اشاره به اینکه برداشتن تحریم‌های مرتبط با هسته‌ای، عنصر ضروری رضایت ایران به توافق هسته‌ای بود، اظهار داشت : اقدامات غیرقانونی آمریکا توازن موجود در تعهدات طرفین را بر هم زده است.
وی افزود : آمریکا نه‌تنها به‌طور مداوم مفاد توافق هسته‌ای را نقض کرده است، بلکه با اعزام هیات هایی به برخی کشورها و شرکت‌ها، آن‌ها را تهدید می‌کند که یا به سیاست‌های یک‌جانبه و غیرقانونی آمریکا عمل کنند، یا با اقدامات تنبیهی و زورمدارانه مواجه شوند.
نماینده دائم ایران نزد سازمان های بین المللی با تأکید بر اینکه ایران برخلاف رفتار آمریکا، رفتار مسئولانه‌ای را اتخاذ کرده و تاکنون به تعهدات خود عمل کرده است،خاطرنشان ساخت: همان‌گونه که مکرراً اعلام‌شده است، اجرای کامل و صادقانه تعهدات تمامی طرف‌ها، یک مبنای اساسی برای تداوم برجام است و چنانچه خواهان تداوم توافق هسته‌ای هستیم، اعضای باقی‌مانده این توافق باید بهره‌مندی ایران از منافع برجام را با اتخاذ اقدامات عملی مناسب، تضمین نمایند. در این خصوص، زمان اهمیت بسیاری دارد و اقدامات بسیار بیشتری باید برداشته شود تا منافع اقتصادی ایران را، آن‌گونه که در برجام تصریح‌شده است، تضمین نماید.
نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین‌المللی همچنین اذعان نمود:قطعنامه 2231 شورای امنیت نیز ازتمامی اعضای سازمان ملل، سازمان ‌های منطقه‌ای و بین‌المللی می‌خواهد تا اقداماتی را که برای حمایت از اجرای توافق هسته‌ای ضروری هستند، اتخاذ نموده و از اقداماتی که اجرای تعهدات آن‌ها تحت برجام را تضعیف می‌کند، خودداری نمایند. در این چارچوب، جمهوری اسلامی ایران قویاً معتقد است که دولت آمریکا با نقض تعهدات بین‌المللی خود و اتخاذ اقدامات یک‌جانبه و غیرقانونی، نه‌تنها اعتبار شورای امنیت را مخدوش کرده است، بلکه اعتبار و حیثیتی نیز برای خود باقی نگذاشته است.
وی در این راستا، اظهار نمود که اعتیاد آمریکا به تحریم هیچ حدومرزی نمی‌شناسد و درست در روز گذشته، این کشور دیوان کیفری بین‌المللی و قضات آن را تهدید به اعمال تحریم و پیگرد قضایی در محاکم داخلی خود نمود.
غریب‌آبادی در پایان تأکید کرد: توافق هسته‌ای، نتیجه سال‌ها مذاکرات دو و چندجانبه است که موردحمایت جامعه بین‌المللی و تائید شورای امنیت نیز قرارگرفته است، به‌گونه‌ای که این توافق به جامعه بین‌المللی تعلق دارد و نه صرفاً چند کشور. از این‌رو، انتظار می‌رود تا جامعه بین‌المللی به آمریکا اجازه ندهد به اقدامات غیرقانونی و یک‌جانبه خود ادامه دهد و جلوی عادت آن به نقض حقوق بین‌الملل را بگیرد. البته، چنین اقدامات و سیاست‌ هایی، هرگز مانع پیشرفت و توسعه جمهوری اسلامی ایران نیز نخواهد بود.
یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه گذشته در نخستین روز اجلاس شورای حکام اعلام کرد: ایران، تعهدات خود تحت برجام را اجرا کرده است. وی تصریح کرد: آژانس به راستی آزمایی و عدم انحراف مواد هسته ای اظهارشده توسط ایران تحت موافقتنامه پادمان، ادامه می دهد.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز 18 اردیبهشت ماه این کشور را از توافق هسته ای ایران و 1+5 خارج کرد و اعلام نمود که تحریم ها را باز خواهد گرداند.
این اقدام با اعتراض دیگر کشورهای امضا کننده این توافق روبرو شد و آنها اعلام کردند که به این توافق پایبند می مانند.
اروپام ** هـ ن **1590

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال