آیین‌نامه‌های اجرایی قانون هوای پاک تصویب شد

تهران - ایرنا - هیات وزیران در جلسه روز چهارشنبه خود آیین‌نامه‌های اجرایی قانون هوای پاک را در 9 بخش تصویب کرد.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، در این جلسه که به ریاست حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری برگزار شد، آیین‌نامه‌های اجرایی قانون هوای پاک به این شرح به تصویب رسید:
- نحوه جلوگیری از آلودگی صوتی منابع ثابت و متحرک شامل تعیین حدود مجاز آلودگی های صوتی به تفکیک منبع و محل ایجاد آلودگی مربوطه و تضامین اجرایی رعایت حدود تعیین شده.
- اقدامات مربوط به مواقع شرایط اضطرار آلودگی هوا با رویکرد پیشگیرانه بر اساس مدل ها و پیش بینی وضعیت هوا و اولویت محدودیت‌های ترددی به جای اعلام تعطیلی مدارس یا ایام کاری.
- کنترل منابع آلاینده و کاهش آلودگی هوا شامل تمامی اقدامات کاهش منابع آلاینده هوا با محوریت ارتقای کیفیت سوخت و وسایل نقلیه.
- روش های تشویقی و الزام‌آور رعایت حدود مجاز انتشار آلاینده‌ها در موتورخانه‌ها و سامانه‌های احتراقی.
- تعیین سن فرسودگی انواع وسیله نقلیه موتوری به تفکیک وسایل نقلیه عمومی و شخصی و همچنین شهرهای با آلودگی بیشینه هوا و سایر نقاط کشور.
- فرآیند انتقال آن دسته از مراکز صنعتی، تولیدی، معدنی، خدماتی، عمومی و کارگاهی آلاینده که آلایندگی آن ها غیر قابل رفع می باشد به نقاط مناسب و تعیین منابع اعتباری و تسهیلات و تشویقات لازم جهت انتقال واحدهای مذکور. قطعی بودن عدم رفع آلایندگی در این مصوبه پیش شرط ورود به فرآیند انتقال می باشد.
- نحوه پایش آلاینده ها در مراکز دارای طبقه بندی حفاظتی.
- مدیریت تردد و ساماندهی سفرهای شهری با رویکرد کاهش آلودگی هوا از طریق ایجاد محدودیت های زمانی مکانی و نوعی.
- حدود مجاز انتشار آلاینده‌های هوا از صنایع و نیروگاه ها.
وزیر نیرو در ادامه این جلسه گزارشی از برنامه این وزارتخانه برای تأمین برق مطمئن و پایدار در اوج بار سال 1398 به هیات وزیران ارایه داد.
در این گزارش، ضمن برآورد بار مصرفی سال آینده به روش جزء به جزء و مشخص سازی قدرت اسمی، قدرت عملی و قدرت قابل اتکا نیروگاه های موجود، تراز تولید و مصرف در سال 1398 به تفکیک مناطق و برای کل کشور محاسبه شده است.
همچنین طرح های انتقال مورد نیاز برای انتقال بار نیروگاه های مذکور و همچنین رفع محدودیت های شبکه انتقال مشخص و طرح های اولویت دار برای بهره برداری قبل از سال 98 تعیین شد.
برنامه های مذکور شامل تغییر ساعات کار ادارات، همکاری با صنایع، استفاده از مولدهای خود تأمین و LE تعویض لامپ های فلورسنت با لامپ های سرویس کولرها هستند.

** اختصاص تسهیلات بانکی برای جبران خسارت سیل و طوفان در استان چهارمحال و بختیاری
هیات وزیران به منظور جبران خسارت واحدهای مسکونی خسارت دیده ناشی از سیل و طوفان در شهرستان های استان چهارمحال و بختیاری مبلغ 60 میلیارد و 329 میلیون ریال اعتبار هزینه ای و مبلغ 100 میلیارد ریال اعتبار تملک دارایی های سرمایه ای اختصاص داد.

** تصویب آیین‌نامه اجرایی احداث، بازسازی و بهره برداری وزارت آموزش و پرورش از بخشی از املاک این وزارتخانه
دولت در ادامه با هدف ساماندهی و بهینه سازی کاربری بخشی از املاک و فضاهای آموزشی، ورزشی و تربیتی وزارت آموزش و پرورش، آیین نامه اجرایی مربوط به احداث، بازسازی و بهره برداری این وزارتخانه از بخشی از املاک و فضاهای آموزشی خود را به تصویب رساند.
به موجب این آیین نامه، دولت به وزارت آموزش و پرورش اجازه داد نسبت به احداث، بازسازی و تکمیل فضاهای نیمه تمام و بلااستفاده و بهره برداری از آنها با رعایت ملاحظات آموزشی و تربیتی اقدام کند.
دولت همچنین وزارت آموزش و پرورش را از پرداخت تمامی عوارض شامل تغییر کاربری، نقل و انتقال ملک، اخذ گواهی بهره‌‏برداری، احداث، تخریب، بازسازی، نوسازی و سایر عوارض شهرداری در اجرای این آیین‌نامه معاف کرد.
هیات وزیران در ادامه این جلسه ضمن اعلام نظر درخصوص تعدادی از طرح های نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نماینده خود را برای پیگیری موضوع تعیین کرد.
سیام**1751**1336

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال