مدیرعامل ایرنا: رسانه ها از سیاست زدگی فاصله بگیرند

مشهد- ایرنا- مدیرعامل سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) گفت: رسانه ها باید از سیاست زدگی فاصله گرفته، اصول خبری را به صورت مستقل لحاظ کرده و اصل استقلال حرفه ای را در فرایند خبررسانی رعایت کنند.

دکتر سیدضیاء هاشمی روز چهارشنبه در دیدار با استاندار خراسان رضوی در مشهد افزود: سیاست امری شریف است اما سیاست زدگی امور را از حالت عادی خارج می کند لذا رسانه ها باید از ابتلا به سیاست زدگی پرهیز نمایند.
وی برخی تعارضات غیرضروری را باعث آسیب رسانه ای توصیف و بیان کرد: حدود 10 هزار رسانه مجوزدار در ایران وجود دارند که حتی اگر نیمی از این تعداد هم فعال باشند رقم بالایی است.
مدیرعامل سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی ادامه داد: تنوع و تکثر رسانه ای در کنار ایجاد پویش درونی و رشد رسانه ها، آسیبهایی نیز به همراه دارد که عدم فراگیری آموزشهای لازم و ضروری و ضعف حرفه ای از آن جمله است.
وی گفت: در شرایط کنونی اقبال به رسانه زیاد شده است. وقتی بازار تقاضا وجود باشد عرضه نیز پیدا می شود. با توجه به فناوریهای خبری که سرعت تحول بالایی داشته اند دسترسی به رسانه های دیگر به خصوص در فضای مجازی تسهیل شده و در این شرایط رقابتی، رسانه ها نیاز به تلاش بیشتر دارند.

* تقویت مرجعیت رسانه ای
دکتر هاشمی افزود: در سازمان خبرگزاری جمهری اسلامی بنا براین است که مرجعیت رسانه ای تقویت شود و رئیس جمهوری نیز خواستار شفافیت از رسانه ها است. در ایرنا سعی شده در همین مسیر حرکت کنیم زیرا باید اقتضائات رسانه ای رعایت شود.
وی ادامه داد: رسانه های رسمی باید از نظر مالکیت مستقل باشند و در عین حال استقلال حرفه ای خود را حفظ کنند. این مهم در سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی مورد توجه است. همچنین می بایست گفت و گوی منطقی در جامعه و بین رسانه ها شکل گیرد زیرا اگر ارتباط یک سویه باشد اثرگذار نیست لذا باید این مهم مورد تاکید قرار گیرد که رسانه کانون گفت و گو است.
مدیرعامل ایرنا گفت: رسانه ها باید همزمان با انعکاس صداها و واقعیت های جامعه، نسبت به حفظ منافع ملی هوشیار باشند. در همین چارچوب نقد سازنده و حرفه ای زمینه ساز اصلاحات و تحولات مفید و راهگشا خواهد بود به شرط اینکه هوشمندانه باشد.
وی افزود: هم اینک که دشمن با تحمیل فشارهای ضدانسانی اقتصادی و پیگیری جنگ روانی در اندیشه تضعیف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است رسانه ها به عنوان کنشگران محوری می بایست دانش رسانه ای را به صورت صحیح و حرفه ای بکار گرفته و با روشنگری افکار عمومی توطئه های دشمن را خنثی کنند.
هاشمی ادامه داد: ایرنا به عنوان رسانه رسمی نظام سعی کرده تعامل گسترده خود را با سایر رسانه ها حفظ نموده و با بخشهای مختلف جامعه و مراجع اجتماعی نظیر استادان دانشگاهها و مدیران پیشبرد اهداف ملی و روابط تعاملی را تقویت کند.

* هجمه به زائران خارجی عراقی ترفند دشمن است
وی در ادامه این نشست همچنین گفت: اخیرا در خراسان رضوی هجمه ای به منظور القاء بدبینی نسبت به زائران خارجی طراحی شده که از اساس غیرطبیعی است. این جوسازی عادی نیست بنابراین رسانه ها باید با داده ها و دسترسی های مناسب این جریان هجمه و اثرات فرهنگی، اجتماعی و سیاسی آن را خنثی کنند.
مدیرعامل سازمان خبرگزاری اسلامی افزود: با توجه به وجود مضجع منور حضرت امام رضا(ع) در مشهد و ظرفیتهای ملی و بین المللی خراسان رضوی نقش رسانه ها در این خطه از کشورمان حساس تر است. ایرنا نیز می کوشد در این استان عملکردی مثبت در معرفی ظرفیت ها و گسترش تعاملات بین المللی داشته باشد.
7505/1858

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال