دیپلماسی 'پخت و پز' شی و پوتین

پکن- ایرنا- سفر 'شی جین پینگ' رییس جمهوری چین به روسیه و شرکت در نشست اقتصادی 'ولادی وستوک' با حواشی همراه بود که آشپزی مشترک روسای جمهوری چین و روسیه و پخت 'پنکیک' یکی از این حواشی بود.

به گزارش ایرنا، روسای جمهوری دو کشور در حاشیه این نشست در حالی که هر دو پیشبند آبی پوشیده بودند 'پنکیک' پخت کردند 'ولادیمیر پوتین' به 'شی جین پینگ' نشان داد که چگونه باید مایع آماده شده را در ماهیتابه داغ ریخت و پنکیک درست کرد.
رییس جمهوری روسیه پس از آماده شدن پنکیک بر روی آن خاویار ریخت و از رییس جمهوری چین دعوت کرد آن را بچشد.
روسای جمهوری دو کشور پیشتر نیز یک بار در پکن غذای سنتی چینی پخته بودند و سابقه آشپزی در کنار یکدیگر را داشتند.
آشپزی روسای جمهوری دو کشور بازتاب های زیادی در رسانه ها و شبکه های اجتماعی چین داشت و از آن به عنوان «دیپلماسی پخت و پز» یاد کردند.
'شی جین پینگ' رییس جمهوری خلق چین و 'ولادمیر پوتین' رییس جمهور روسیه معتقدند از آغاز سال جاری روابط چین و روسیه به گرایش مثبت خود ادامه داده و وارد دورۀ توسعه سریعتر و در سطح بالاتر شده است.
آنان موافقند مستقل از اینکه چه تحولاتی در جهان رخ دهد، چین و روسیه قاطعانه روابط دو کشور را به خوبی بسط و توسعه داده و به نحو احسن از صلح و ثبات جهان دفاع خواهند کرد.
'شی جین پینگ' در این نشست گفت: امسال من با رییس جمهوری روسیه به ترتیب در پکن و ژوهانسبورگ دیدار ثمربخشی داشتم حفظ تبادلات بلندپایه نزدیک میان چین و روسیه سطح عالی و ویژگی خاص روابط دو کشور و اولویت هر کدام را در سیاست خارجی دیگری نشان می دهد.
وی حمایت از فعالیت های بزرگ طرف مقابل را از سنت های خوب چین و روسیه عنوان کرد و گفت: مجمع اقتصاد شرق که به ابتکار رییس جمهوری روسیه تاسیس شده، به بستر مهم همکاری های منطقه ای تبدیل شده است.
او گفت: اطمینان دارم این دوره مجمع برای تعمیق همکاری های منطقه از جمله خاور دور فرصت جدیدی فراهم خواهد آورد.
ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه هم ضمن استقبال گرم از حضور 'شی جین پینگ' در مجمع اقتصاد شرق عنوان کرد تبادلات نزدیک من با 'شی' نشان دهنده سطح عالی روابط روسیه و چین است.
او گفت: در سال های اخیر روابط روسیه و چین دارای روند توسعه نیرومند بوده و اعتماد متقابل دو طرف روز به روز افزایش یافته است همکاری های دو کشور در ابعاد مختلف مانند سیاسی، اقتصادی و امنیتی به دستاوردهای فراوانی رسیده است دو طرف همچنین به پیوند اتحادیه اقتصاد اوراسیا و یک کمربند - یک جاده کمک خواهند.
وی تاکید کرد روسیه و چین درباره اوضاع بین المللی کنونی نظریات مشابه زیادی دارند دو طرف باید هماهنگی در امور بین المللی را تقویت بخشند و قاطعانه یکجانبه گرایی را منزوی کنند و از نظم عادلانه و منطق بین المللی دفاع کرده و توسعه و شکوفایی مشترک را تحقق بخشند.

** توافق های رسانه ای
در حاشیه این نشست و با نظارت مشترک روسای جمهوری چین و روسیه، دو کشور توافق نامه همکاری رسانه ای امضا کردند.
در این آیین 'شن های شیونگ' رییس گروه رسانه‌ای چین با 'دمیتری کیسلیوف' رییس خبرگزاری بین المللی 'روسیه امروز' در شهر ولادی وستک روسیه 'توافق نامه همکاری راهبردی بین گروه رسانه‌ای چین و خبرگزاری بین المللی روسیه امروز' را امضا کردند.
بر اساس موضوعات این توافق نامه، دو طرف در امور تبادل اخبار، گزارش‌های مشترک، همکاری در اطلاع‌رسانی و غیره به همکاری‌های عملگرایانه پرداخته و با افزایش گزارش‌های طرفین در ابعاد انسانی، اقتصادی، ورزشی و بر اساس گسترش پوشش اخبار و گزارش ها، زمینه های دوستی بین مردم دو کشور را تعمیق بخشند.
در قالب این تفاهم نامه گروه رسانه‌ای چین و خبرگزاری بین المللی روسیه امروز در زمینه رسانه‌های جدید مانند سکوی مطبوعاتی، رسانه‌های اجتماعی، شبکه اینترنتی و غیره بیشتر با هم همکاری کرده و به طور مشترک اپلیکیشن 'سرفصل های چین و روسیه' و گروه کاری مفسر بین المللی مشترک را ایجاد خواهند کرد.
علاوه بر این، دو طرف همچنان در زمینه تقویت دوستی چین و روسیه به همکاری‌های گسترده‌تر می پردازند.
گروه رسانه‌ای چین پس از تاسیس در اردیبهشت سال جاری، با خبرگزاری بین المللی روسیه امروز، شرکت کل رادیو و تلویزیون روسیه، روزنامه روسیه، شبکه تلویزیونی 'RT' و دیگر رسانه‌های روسیه همکاری های مختلف انجام داده است.
به گزارش ایرنا، چهارمین همایش اقتصادی بین المللی شرق روسیه با شرکت هیات هایی از ده ها کشور جهان در منطقه ولادی وستوک در خاور دور روسیه آغاز بکار کرده است.
این همایش بین المللی اقتصادی که روز سه شنبه در دانشگاه فدرال خاور دور روسیه در جزیره «روسکی» در مجاورت بندر ولادی وستوک آغاز شده است، تا دو روز دیگر ادامه خواهد داشت.
در چارچوب این همایش، 70 برنامه ازجمله میزگرد، ضیافت کاری، معرفی طرح ها و سمینارهای تجاری برگزار می شود.
پوتین هدف از برگزاری این همایش را کمک به توسعه اقتصاد منطقه خاور دور روسیه، ارزیابی کارشناسی ظرفیت های این منطقه، گسترش همکاری های بین المللی در منطقه آسیا - اقیانوس آرام، معرفی جاذبه های سرمایه گذاری منطقه ولادی وستوک و نقاط پیرامون آن عنوان کرده است.
همایش بین المللی اقتصادی شرق از سال 2015 به دستور رئیس جمهوری روسیه برگزار می شود.
سال گذشته در همایش بین المللی اقتصادی شرق بیش از شش هزار نفر از حدود 60 کشور جهان شرکت کردند.
در همایش سال گذشته 217 موافقتنامه به ارزش 2 هزار و 496 میلیارد روبل (معادل 35 میلیارد و 600 میلیون دلار) امضا شد.
همزمان با این همایش و دیدار سران روسیه و چین، رزمایش «واستوک-2018» که بزرگترین رزمایش روسیه در سه دهه اخیر محسوب می شود، با شرکت چین در مناطق خاور دور و سیبری روسیه آغاز شده است.
به گفته 'سرگئی شایگو' وزیر دفاع روسیه، رزمایش واستوک-2018 از نظر ابعاد از سال 1981میلادی که رزمایش «زاپاد-81» ارتش اتحاد جماهیر شوروی برگزار شد، بی سابقه است.
واحدهایی از ارتش چین و مغولستان نیز در رزمایش واستوک-2018 روسیه شرکت کرده اند.
**آساق**1904**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال