پاکستان در محرم 1440

اسلام آباد - نخستین روز ماه محرم از امروز چهارشنبه 21 شهریور ماه در سراسر پاکستان و در فضایی مملو از معنویت و دلدادگی به امام حسین علیه السلام و اهل بیت علیهم السلام با تدابیر دولت مرکزی و دولت های محلی برای تامین امنیت این ایام آغاز شد.

به گزارش ایرنا نشست هماهنگی کمیته استهلال ماه محرم روز دوشنبه هفته جاری در اسلام آباد برگزار شد و نخستین روز ماه محرم را دوازدهم سپتامبر(21 شهریورماه) اعلام کرد.
هر ساله با آغاز محرم مردم مسلمان اعم از شیعه و سنی در پاکستان به احترام شهادت امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش در صحرای کربلا از روز اول تا دوازدهم محرم را با برپایی مراسمهای پرشور به سوگواری می پردازند.
شیعیان پاکستان بر اساس رسوم و سنت دیرینه نیاکان خود، یک روز قبل از آغاز ماه محرم، به سیاهپوش کردن مساجد و حسینیه ها (امام بارگاه ها)می پردازند.
در این برنامه های مذهبی که نسل جوان با شور معنوی خاص در آن شرکت می کنند در نصب بنرها و پارچه نوشته های سیاه و نمادهای عزاداری در سر در مساجد و حسینیه ها به بزرگترها کمک می کنند.
مردم مسلمان پاکستان، شهادت امام حسین (ع) در دهم ماه محرم را نشانه بارز پیروزی خون بر شمشیر می دانند و در سوگ آن امام، با برپایی هیات های سینه زنی و نوحه خوانی، به ذکر مصیبت آن حضرت می پردازند.
هر چند شیعیان تنها 20 درصد جمعیت پاکستان را تشکیل می دهند و 80 درصد دیگر جامعه اهل سنت هستند، موضوعی که پاکستان را نسبت به دیگر کشورهای اسلامی متمایز می کند، اعتقاد و دفاع راسخ اهل سنت از قیام امام حسین (ع) و پیروی آنها از سنت ها و آیین های مخصوص برای اعلام ارادت به اهلبیت علیهم السلام است .
اهل سنت در پاکستان بنا بر اعتقادات مذهبی خود همانند شیعیان با احترام به این ماه، با پخت غذاهای نذری و تقسیم آن بین فقیران و مستمدان و همسایگان برای زنده نگاه داشتن مظلومیت امام حسین و یاران باوفایش نقش آفرینی می کنند.
تزئین علم حضرت عباس (ع)، ساخت ماکت حرم امام حسین (ع)، درست کردن تابوت شهدای کربلا و آراستن ذوالجناح اسب امام حسین (ع) برای هیات‌های عزاداری از رسوم مردم پاکستان در عزاداری سالار شهیدان است.
هر سال با آغاز ماه محرم جوانان عضو هیأت های عزاداری، علم حضرت عباس علیه السلام را در کوچه‌ها می‌گردانند و فرا رسیدن ایام عزاداری امام حسین (ع) را اطلاع رسانی می کنند.
مردم مسلمان پاکستان همچنین قیام امام حسین (ع) علیه یزید را سمبل پیروزی مقاومت در برابر نظام طاغوت و باطل می دانند و معتقدند اگر امام حسین(ع) و یارانش علیه نظام باطل قیام نمی کردند چه بسا دین مبین اسلام محمدی (ص) منحرف می شد.
امسال نیز همانند سال های قبل دولت پاکستان برای برگزاری مراسم عزاداری در مساجد و حسینه ها و اماکن عمومی دست به تدابیر ویژه زده است به گونه ای که نیروهای پلیس و شبه نظامی ارتش برای ممانعت از بروز هر نوع حادثه تروریستی، ایستگاه های ویژه ایست و بازرسی در نزدیکی مراسم عزاداران ایجاد کرده اند.
در برخی از شهرهای بزرگ و کوچک، دولت های محلی به منظور تامین امنیت مراسم های عزاداری امام حسین علیه السلام، دو ترکه سواری موتور سیکلت سواران را ممنوع اعلام کرده است.
بر اساس بیانیه دولت فدرال پاکستان برای تأمین امنیت بیشتر، سرویس موبایل در روزهای تاسوعا و عاشورا در برخی شهرهای این کشور قطع می شود.
از سوی دیگر دولت های محلی در ایالت های چهارگانه «سند، خیبرپختونخواه، بلوچستان و سند » و همچنین منطقه کشمیر آزاد و منطقه گیلگیت بلتستان در شمال پاکستان با انتشار بیانیه ای از مردم خواسته اند به منظور برقراری امنیت و برپایی مراسم معنوی عزاداری در دهه اول محرم با دولت، پلیس و سازمان های امنیتی همکاری کنند.
سر وزیر ایالت سند پاکستان نیز پیش از آغاز ماهمحرم، در نشست ویژه تامین امنیت ماه محرم در خصوص استقرار نظامیان و افزایش تدابیر امنیتی در راستای حفظ امنیت مجالس عزای حسینی دستور داد.
«سید مراد علی شاه» اضافه کرد:هزار و 996 حسینه و امام بارگاه در این ایالت وجود دارد که در آن مراسم عزاداری برگزار می‌شود.
مراد علی شاه گفت: از این تعداد 367 حسینیه در شهر کراچی، 590 حسینیه در شهر حیدر آباد، 118 حسینیه در میرپور خاص، 93حسینیه در شهید بی نظیر آباد، 374 حسینیه در شهر سکهر، و 456 حسینیه در شهر دویژن قرار دارد.
سر وزیر ایالت سند افزود: طبق بررسی ها، از این حسینیه ها به طور متوسط سه هزار و 513 دسته عزاداری خارج می‌شود که 319 دسته عزاداری با خطر شدید حمله تروریستی مواجه است.
مراد علی شاه گفت: هزار و 59 دسته عزاداری دارای امنیت نسبی و 2هزار و 135 دسته عزاداری دارای امنیت کامل هستند.

تنها در شهر اسلام آباد و راولپندی در دهه نخست ماه محرم ( اول تا عاشورای حسینی ) 909 مراسم عزادری در مساجد حسینه ها و اماکن عمومی برگزار می شود.
این روزها نیز، جمع زیادی از زائران پاکستان، به صورت کاروانی عازم کربلا می شوند که بیشتر این کاروان ها از طریق مرز زمینی میرجاوه وارد ایران شده و سپس رهسپار عراق می شوند.
امسال برای نخستین بار، «عمران خان» نخست وزیر پاکستان اعلام کرد که تسهیلات ویژه ای برای زائران در مسیر کویته مرکز ایالت بلوچستان تا منطقه مرزی میرجاوه در نظر گرفته می شود.
دولت مرکزی از دولت محلی ایالت بلوچستان پاکستان خواست با تامین امنیت در مسیر جاده ای بین کویته تا مرز مشترک با ایران از هیچ تلاشی برای اسایش زائران مضایقه نکند.
پس از دستورات عمران خان، وزیر مشاور در امور داخلی پاکستان پس از دیدار با «راجا ناصر» دبیر کل مجلس وحدت مسلمین پاکستان، وعده حل مشکلات زائران پاکستانی عازم ایران و عراق را داد.
«شهریار آفریدی» پس از آن به مرز تفتان سفر کرد و مشکلات مناطق مرزی را از نزدیک مشاهده کرد تا برای حل آنان اقدامات لازم صورت گیرد.
وی پس از سفر خود به مرز تفتان، در اسلام آباد پایتخت این کشور در نشست خبری با سروزیر ایالت بلوچستان گفت:با مشارکت ایران، مشکلات پیش روی سفر زائران پاکستانی رفع می شود.
سفارت جمهوری اسلامی ایران در پاکستان و سرکنسولگری های ایران در شهرهای این کشور نیز از یکماه گذشته تاکنون، با افزایش ساعات کاری برای تسهیل صدور روادید برای زائران پاکستانی اقام می کنند.
آساق**6125**1663 **

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال