سازمان ملل:

خبرنگاران میانماری از انعکاس سرکوب روهینگیایی ها منع شدند

کوالالامپور- ایرنا- سازمان ملل با انتشار گزارشی جدید اعلام کرد دولت میانمار با قوانین مبهم مانع از فعالیت روزنامه نگاران مستقل در این کشور برای انعکاس وقایع و سرکوب های علیه مردم روهینگیا شده است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، گزارش جدید سازمان ملل یک هفته پس از محکومیت دو روزنامه نگار میانماری به هفت سال زندان منتشر شده است.
این دو روزنامه نگار با گزارش ها و عکس های خود پرده از جنایات ارتش میانمار علیه اقلیت مسلمان روهینگیایی برداشتند.
براساس گزارش سازمان ملل عکس های گزارشگران این سازمان نشان می دهد که تعدادی از روستاها در ایالت راخین میانمار سوزانده شده است .
یک تیم از بازرسان سازمان ملل در روز اول ماه مه (11 اردیبهشت) مجوز بازرسی هوایی با هلی کوپتر از روستاهای راخین را به دست آوردند و عکس های آنها حاکی از نابودی کامل روستاهای روهینگیایی است.
در گزارش جدید سازمان ملل جزئیات مرتبط با دستگیری تعداد زیادی از روزنامه نگاران در سراسر میانمار و ازجمله ایالت های کاچین، شان و راخین ذکر شده است.
'راوینا شامداسانی' از سخنگویان حقوق بشر سازمان ملل در گزارشی اعلام کرد بازرسان سازمان ملل معتقدند قوانین میانمار برای حمایت از آزادی بیان و فعالیت های رسانه ای بسیار ضعف ،مبهم و پیچیده است .
وی افزود: هنگام روی کار آمدن'آنگ سان سوچی' رهبر معنوی میانمار و برنده صلح نوبل درسال 2015 در این کشور،امیدها برای باز شدن فضای سیاسی و آزادی بیان در میانمار افزایش یافت اما روند دستگیری و بازداشت خبرنگاران در میانمار در سال های گذشته افزایش یافته است.
براساس گزارش سازمان خبرنگاران بدون مرز در سال گذشته افزون بر 20 نفر از خبرنگاران و روزنامه نگاران در میانمار دستگیر و تحت پیگرد قضایی قرار گرفته اند.
دو خبرنگار میانماری نیز که وقایع مرتبط با کشتار مسلمانان روهینگیایی را پوشش خبری می دادند، هفته گذشته در دادگاهی در یانگون به اتهام انتشار اسناد دولتی مجرم شناخته شده و به 7 سال زندان محکوم شدند.
'ون لون' 32 ساله و 'کیاو سوئی او و' 27 ساله دو خبرنگار جوانی هستند که از ماه دسامبر 2017 (سال گذشته ) به اتهام نقض قانون حفظ اطلاعات کشور در مورد عملیات نظامی ارتش میانمار در ایالت راخین بازداشت شده و حدود 10 ماه گذشته بدون محاکمه در زندان بسر می برند.
علاوه بر سازمان خبرنگاران بدون مرز ،76 نماینده رسانه های مختلف نیز با صدور بیانیه ای خواستار آزادی فوری خبرنگاران میانماری شد.
آساق **1599 *1600

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال