مقام دانشگاهی هند؛

تصور فرهنگ ایران و هند بدون هم امکان ندارد

دهلی نو - ایرنا - رئیس دانشکده زبانهای خارجی دانشگاه ملی حیدر آباد هند با بیان اینکه زبان هندی و فارسی با هم آمیخته شده است، گفت: تصور فرهنگ ایران و هند بدون هم امکان ندارد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، پروفسور «پربهاکرراو» در مراسم افتتاح کارگاه آموزش زبان فارسی در این شهر، رابطه بین ایران و هند را یک رابطه ی قلبی بین مردم دو کشور دانست و افزود: یادگیری زبان فارسی برای بهبودی این رابطه ضروری است.
وی اظهار داشت: زبان هندی و فارسی با هم آمیخته شده است و از زبان سانسکریت بوجود آمده اند و حتی در موسیقی های قدیمی و جدید هندی میتوان این اشتراک را احساس کرد.
رئیس دانشکده زبانهای خارجی دانشگاه ملی حیدر آباد هند تصریح کرد: تنها آموزش زبان برای بهبود روابط دو کشور کافی نیست و ضروری است دو کشور با فرهنگ هم نیز آشنا شوند.
محمد حق بین سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در حیدرآباد نیز در این مراسم اظهار داشت: دانشجویان هر کشور آینده سازان آن کشور هستند و می توانند با انتشار و انتقال علم و دانش به نسل های آینده نقش خود را در توسعه علمی جهانی ایفا کنند و باعث رشد و پیشرفت کشورخود و جهان شوند.
محسن آشوری وابسته فرهنگی سر کنسولگری جمهوری اسلامی ایران نیز اظهار داشت: با نگاه به تاریخچه زبان فارسی در هند متوجه می شویم که قدمت زبان فارسی در کشور هند دیرینه است.
وی در ادامه گفت اگر یک پژوهشگر و دانشجوی هندی بخواهد در باره تاریخ هند و میراث فرهنگی خود تحقیق و بررسی کند ناگزیر باید به زبان فارسی رجوع کند و با این زبان آشنایی پیدا کند ، زیرا این فرایند بیانگر تاریخ هند در عصر شکوفایی زبان فارسی است.
آساق**1424 **1663**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال

گالری تصاویر

پربیننده

2 تیم تروریستی در کردستان دستگیر شدند

وزارت اطلاعات اعلام کرد:

2 تیم تروریستی در کردستان دستگیر شدند

اقدام سعید امامی برای گرفتن فنوا علیه روشنفکران

پروژه تاریخ شفاهی ایران ایرنا/ عمادالدین باقی(6):

اقدام سعید امامی برای گرفتن فنوا علیه روشنفکران

آمریکا ابتدا باید اعتماد از دست رفته را احیا کند

واکنش قاسمی به ابراز علاقه ترامپ برای مذاکره با تهران؛

آمریکا ابتدا باید اعتماد از دست رفته را احیا کند