مقام دانشگاهی هند؛

تصور فرهنگ ایران و هند بدون هم امکان ندارد

دهلی نو - ایرنا - رئیس دانشکده زبانهای خارجی دانشگاه ملی حیدر آباد هند با بیان اینکه زبان هندی و فارسی با هم آمیخته شده است، گفت: تصور فرهنگ ایران و هند بدون هم امکان ندارد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، پروفسور «پربهاکرراو» در مراسم افتتاح کارگاه آموزش زبان فارسی در این شهر، رابطه بین ایران و هند را یک رابطه ی قلبی بین مردم دو کشور دانست و افزود: یادگیری زبان فارسی برای بهبودی این رابطه ضروری است.
وی اظهار داشت: زبان هندی و فارسی با هم آمیخته شده است و از زبان سانسکریت بوجود آمده اند و حتی در موسیقی های قدیمی و جدید هندی میتوان این اشتراک را احساس کرد.
رئیس دانشکده زبانهای خارجی دانشگاه ملی حیدر آباد هند تصریح کرد: تنها آموزش زبان برای بهبود روابط دو کشور کافی نیست و ضروری است دو کشور با فرهنگ هم نیز آشنا شوند.
محمد حق بین سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در حیدرآباد نیز در این مراسم اظهار داشت: دانشجویان هر کشور آینده سازان آن کشور هستند و می توانند با انتشار و انتقال علم و دانش به نسل های آینده نقش خود را در توسعه علمی جهانی ایفا کنند و باعث رشد و پیشرفت کشورخود و جهان شوند.
محسن آشوری وابسته فرهنگی سر کنسولگری جمهوری اسلامی ایران نیز اظهار داشت: با نگاه به تاریخچه زبان فارسی در هند متوجه می شویم که قدمت زبان فارسی در کشور هند دیرینه است.
وی در ادامه گفت اگر یک پژوهشگر و دانشجوی هندی بخواهد در باره تاریخ هند و میراث فرهنگی خود تحقیق و بررسی کند ناگزیر باید به زبان فارسی رجوع کند و با این زبان آشنایی پیدا کند ، زیرا این فرایند بیانگر تاریخ هند در عصر شکوفایی زبان فارسی است.
آساق**1424 **1663**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال