روایتی از پشت پرده تعطیلی دو ماهه شورای شهر بروجرد

تهران- ایرناپلاس- تعدادی از شهروندان بروجردی امروز درِ ورودی ساختمان شورای شهر را مسدود کردند.

یک عضو شورای شهر بروجرد در این باره می‎گوید کسانی که معترض هستند، انگشت‌شمارند و علت اعتراض آن‌ها این است که می‎خواهند شهرداری بدون سابقه و توان مدیریتی بر سمت خود باقی بماند.

جلسات شورای شهر بروجرد بیش از دو ماه است که برگزار نمی‌شود. امروز تعدادی از شهروندان در اعتراض به ناکارآمدی این شورا در ورودی ساختمانِ آن را جوش دادند و مسدود کردند. محمد پرهام، عضو شورای شهر بروجرد به خبرنگار ایرناپلاس در این باره می‎گوید: تعداد افراد معترض، کمتر از تعداد انگشتان دست، یعنی کمتر از ده نفر است.

این عضو شورای شهر بروجرد همچنین در پاسخ به این سؤال که این معترضان چه کسانی هستند؟ می‎گوید: ما نمی‎توانیم شخص خاصی را متهم کنیم. اما مردم بروجرد اهل آشوبگری نیستند، بلکه فرهیخته و تحصیل‌کرده‌اند. علاوه بر این، کسانی که امروز این کار را کردند، افرادی هستند که می‎خواهند هیأت رئیسه شورا و همچنین شهرداری‎ که توان مدیریتی ندارد، بر سمت خود باقی بمانند. بنابراین، به‌این دلیل که شورای شهر خواسته آن‌ها را اجرا نمی‎کند، معترض‎اند.

پرهام همچنین اضافه می‎کند که بیش از دو ماه است جلسات شورای شهر بروجرد تشکیل نمی‎شود. رئیس قبلی شورا جلسات را تشکیل نداد و درواقع به وظیفه قانونی‎اش عمل نکرد. در نهایت نیز فرمانداری به ماجرا ورود کرد و پس از آن، یک جلسه با حضور فرماندار برگزار شد که پنج نفر از اعضای شورا در این جلسه حضور داشتند و مابقی حضور پیدا نکردند.

این عضو شورای شهر بروجرد در ادامه بیان می‎کند که بعضی از اعضای این شورا می‎گفتند باید خارج از شورا توافقی صورت بگیرد تا پس از آن که ما وارد جلسه شورا می‎شویم، همه آن توافقات اجرا شود. اما ما این موضوع را نپذیرفتیم و گفتیم هر کس می‎خواهد کاندیدای هیأت رئیسه شورا شود و ما هم به هرکسی که برنامه بهتر و کارآمدتری ارائه داد، رأی می‎دهیم، اما آن‌ها این رویه قانونی را نمی‎پذیرفتند.

پرهام همچنین تصریح می‎کند: باید از این گروه پرسید که مشکل شما با قانون چیست؟ ما معتقدیم همه باید از قانون تبعیت کنند، حتی اگر اشکالاتی داشته باشد. ما امیدواریم دستگاه‎های ذی‌ربط با این بی‎قانونی‎ها برخورد کنند و اجازه تخطی از قانون را به هیچ کسی ندهند.

این عضو شورای شهر بروجرد همچنین در پاسخ به اینکه این افراد به کدام جریان سیاسی وابسته‎اند؟ می‌افزاید: اصولگرا هستند و در زمان انتخابات نیز با نام احیاگران آمدند. خودشان می‎گویند ما را انقلابی خطاب کنید.

**شهردار بدون سابقه اجرایی و مدیریتی
او همچنین درباره اختلافات اعضای شورای شهر بروجرد برای انتخاب شهردار، تصریح می‎کند: شهردار بروجرد در آغاز فعالیتشان، هیچ مدرک تحصیلی و سابقه مدیریتی ارائه ندادند و با لابی‎گری نمایندگان بروجرد انتخاب و مشغول بکار شدند. پس از مخالفت‎های ما و نامه‎نگاری‎هایی که صورت گرفت، وزارت کشور در یک نامه رسمی به شورای شهر اعلام کرد که آقای جاویدپور، شهردار بروجرد شرایط لازم برای احراز پست شهرداری را ندارد. اما آقای محمدابراهیم بیاتی، ریاست شورا از تشکیل جلسه‎ای برای بررسی پرونده و مدارک شهردار طفره رفتند و جلسه را تشکیل ندادند.

پرهام همچنین تصریح می‎کند که در زمان شهرداری ایشان، شهر با مشکلات عدیده‎ای روبه‌رو شد، ازجمله اینکه ماه‎ها حقوق کارگران شهرداری پرداخت نمی‎شد. شهردار هم هیچ سابقه اجرایی نداشت، فقط در زمان آقای قالیباف، معاون فرهنگی شهرداری منطقه 22 تهران بوده که آن هم جزو بند ب سابقه مدیریت اجرایی محسوب نمی‎شود. بنابراین ما در تیرماه، تقاضای بررسی مدارک کردیم و با سختی، جلسه‎ای در این رابطه تشکیل دادیم که فرماندار و معاون فرماندار نیز در این جلسه حضور پیدا کردند. اما آقای جاویدپور هیچ مدرکی ارائه ندادند، تنها چند عدد کپی ارائه کردند که حداکثر سابقه مدیریتی ایشان را یک سال می‎توان در نظر گرفت.

این عضو شورای شهر بروجرد در ادامه می‎گوید که ما در نهایت رأی‌گیری کردیم و پنج نفر از هشت نفر رأی دادند که مدارک برای احراز این پست کافی نیست. بعد هم با بررسی‌های قانونی، متوجه شدیم شورای شهر می‎تواند شهردار را عزل کند و وزیر کشور که صادر کننده حکم است مسئولیتی ندارد. اما به‌خاطر اختلافاتی که در شورا وجود دارد، این مصوبه تأیید نشد، رد هم نشد. بر اساس قانون چون دو هفته از تصویب آن گذشته است و این مصوبه رد نشده است، عملاً شهردار عزل شده، اما ما چون هیأت رئیسه نداریم، برای پیگیری این امر منتظر هستیم فرماندار و استاندار کمک کنند. اعتراض به عملکرد شورا هم به همین ماجرا برمی‎گردد، چراکه اقلیتی معترض می‎خواهند شهرداری بدون سابقه مدیریتی بر سمت خود باقی بماند.

گفت‎وگو از فرحناز غالبی
**اداره کل اخبار چندرسانه‌ای**ایرناپلاس**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال