نیروهای نظامی افغانستان در چین آموزش می بینند

تهران-ایرنا- پکن و کابل در راستای تقویت همکاری های نظامی از آمادگی طرفین برای اعزام نیروهای افغانی به چین برای گذراندن دوره های آموزشی خبردادند.

به گزارش خبرگزاری تایمز آسیای مرکزی، جانا موسازعی سفیر افغانستان در کشور چین گفت، با توجه به همکاری دو کشور برای تشکیل تیپ کوهستانی برای مقابله با تروریست های منطقه دالان واخان در افغاستان، طرفین برای آموزش و تعلیم برخی از نیروهای افغانی در کشور چین به توافق رسیده اند.
دالان واخان باریکه قلمرو در شرق افغانستان است که واخان در افغانستان را به شهرستان خودمختار تاشکورگان تاجیک در چین متصل می‌کند. دالان واخان منطقه حائل میان تاجیکستان و پاکستان است. این دالان از شمال به کوهستان پامیر و از جنوب به کوه‌های قراقروم منتهی می‌شود.
سفیر افغانستان در پکن با توجه به گزارش خبرگزاری چین مبنی بر تصمیم پکن برای تاسیس پایگاه نظامی در افغانستان گفت، اگرچه طی این توافق یگانی از نیروهای افغانی برای آموزش به کشور چین اعزام خواهند شد اما در مقابل هیچ نیروی چینی حق ماندن در خاک افغانستان به هر بهانه ای را ندارند.
جانا موسازعی در مصاحبه با خبرگزاری رویترز گفت، ما برای تقویت تیپ کوهستانی از دولت چین درخواست مجهز کردن نیروهای افغانی و تامین خودروهای زرهی، هلی کوپترهای جنگی و تجهیزات شناسایی کردیم. ما علاوه براین، از پکن خواستیم تا در خرید هلی کوپترهای جنگی به ما کمک کند.
به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک روسیه، بالگردهای هاربین Harbin Z-20 چین به خوبی می تواند توانایی نیروهای دفاعی افغانستان را در مقابله با گروه های تروریستی تقویت کند. پیش از این نیز، هند با تحویل هلی کوپترهای Mi-25 به ارتش افغانستان تا حدودی توانست در تجهیز ارتش این کشور سهیم باشد.
در اواخر ماه گذشته، خبرگزاری چین پست طی گزارشی از تصمیم دولت پکن برای تاسیس پایگاه نظامی در کشور افغانستان خبر داد که این گزارش بلافاصله توسط وزارت خارجه چین تکذیب گردید.
آساق**ع.ه**1663**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال