توضیحات دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در باره گزارش ایرنا

کرمانشاه - ایرنا - دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در مورد گزارش ایرنا با عنوان «زباله های بیمارستانی تهدیدی جدی برای سلامت جامعه» توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا ، در توضیحات دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه آمده است:
1- تمام بیمارستان های شهر کرمانشاه مجهز به سیستم بی خطرساز پسماند هستند و پسماندهای عفونی مطب ها و مراکز درمانی نیز در یک سایت مرکزی توسط 2 دستگاه بی خطرساز، بی خطرسازی می شوند.
2- دستگاه بی خطرساز پسماند گیلانغرب از نوع «تری فلش» و متعلق به شرکت رئوف می باشد و پس از اینکه مشخص شد دستگاه فاقد ارزش تعمیر می باشد با تصویب اعتبار 200 میلیون تومانی در هیات رئیسه دانشگاه کار خرید دستگاه جدید برای این شهرستان در حال انجام است و هم اکنون زباله های بیمارستان گیلانغرب با همکاری اداره محیط زیست شهرستان مربوطه بی خطرسازی می شوند.
لازم به ذکر است بیمارستان ها وظیفه ای در قبال خُرد کردن پسماندهای اتوکلاو شده ندارند اما با این حال از 27 دستگاه بی خطرساز پسماند فعلی که در 23 بیمارستان فعال استان مستقر هستند، 20 دستگاه دارای خُردکن داخلی یا خارجی می باشند.
توسط هیات رئیسه دانشگاه مصوب شده که 10 دستگاه مجهز به خُرد کن دیگر در اسرع وقت خریداری و هفت دستگاه در حال خرید نیز مجهز به خُرد کن هستند البته نکته قابل توجه این است که وجود پسماند با تظاهر بیمارستانی الزاما نشان دهنده عفونی بودن آن نیست.
3- با مصوبه کارگروه مدیریت پسماند استان به ریاست معاون عمرانی استانداری، 2 شرکت خصوصی پسماندهای مطب ها و مراکز درمانی شهرستان کرمانشاه را در سایت مرکزی بی خطرسازی می نمایند و در شهرستان ها 10 شرکت کار جمع آوری پسماندهای عفونی مطب ها و بی خطرسازی آنها را در بیمارستان های مرکز شهرستان انجام می دهند. موارد تخلف مطب ها در قالب کمیسیون ماده 11 پیگیری می شود.
4- خوداظهاری صحت عملکرد دستگاه های بی خطرساز پسماند به طور مرتب در اختیار سازمان محیط زیست قرار می گیرد و مدیرکل سازمان مذکور نیز این مطلب را تایید کرده است.
5- در خصوص آلودگی منبع آب سراب قنبر، در آزمایشات دوره ای که توسط دانشگاه علوم پزشکی از جنبه شیمیایی از آب خام سراب قنبر به عمل می آید تاکنون هیچ نوع عدم تطابق با استاندارد مشاهده نشده است، با توجه به وجود سیستم تصفیه آب و کُلرزنی قبل از ورود به شبکه توزیع، تاکنون موردی از آلودگی میکروبی در شبکه آبرسانی تحت پوشش با آب سراب قنبر گزارش نشده است.
6- وجود زباله دزدها در جایگاه سراب قنبر به دلیل عدم محوطه سازی و حفاظ کشی می باشد که از وظایف و اختیارات دانشگاه علوم پزشکی نیست.
گزارش «زباله های بیمارستانی تهدیدی جدی برای سلامت جامعه» 26 مرداد سال جاری بر روی خروجی ایرنا قرار گرفت.
3033/8066

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال