از وفا تا جفای سگ

همدان - ایرنا - جولان سگ های ولگرد در همدان به دغدغه ای جدی برای خانواده ها تبدیل شده است و ساکنان این شهر از ترس سگ گزیدگی از حضور شب هنگام در برخی خیابان ها و کوچه های شهر پرهیز می کنند.

به گزارش ایرنا، سگ به واسطه داشتن خصلت وفاداری و سختکوشی در حفظ اموال و جان انسان ها، در گذر تاریخ معتمد انسان ها شده و حتی در برخی فرهنگ ها به اتاق شخصی عده ای نیز راه یافته است.
با این وجود پرسه سگ های سرگردان در حوالی مجتمع های مسکونی و خیابان ها اصلی و فرعی موجب بروز وحشت برای رهگذران می شود و این روند گلایه های زیادی را به همراه دارد.
پرسه سگ های ولگرد در مراکز تفریحی، تفرجگاه ها و کنار سطل های جمع آوری زباله، عرصه را برای حضور خانواده ها تنگ کرده و بسیاری از شهروندان که پیاده روی در بلوارها و خیابان های شهر را برای شادابی و کسب سلامت انتخاب می کنند را دچار نگرانی کرده است.
حواشی سطل های زباله مکانیزه شهرداری نیز نمای زشتی از چهره کوچه و خیابان را به نمایش گذاشته است چرا که سگ های ولگرد با پاره کردن پلاستیک های زباله و پخش محتویات آن در سطح معبر، موجب بروز آلودگی بهداشتی و بصری محیط پیرامونی شده اند.
پیشتر رئیس کمیسیون خدمات شهری شهرداری همدان زباله‌های رها شده در حاشیه شهرها را کانون تجمع و زمینه ای برای افزایش جمعیت سگ ها عنوان کرده و معتقد بود بهتر است به جای هزینه کرد اعتبارهای میلیاردی از سوی شهرداری برای رفع این مشکل، ابتدا چاره ای برای ساماندهی پسماندها و از بین بردن کانون‌های افزایش سگ‌ها اندیشیده شود.

** حمایت شورای شهر از احداث پناهگاه حیوانات
سخنگوی شورای اسلامی شهر همدان در گفت و گویی با ایرنا ابتدا از تعطیل شدن پناهگاه پیش بینی شده در نزدیکی روستایی سیمین وهنان پرده برداشت و عنوان کرد: این مرکز که توسط سمن های حامی حیوانات دایر شده بود توسط مرکز بهداشت تعطیل شد.
کامران گردان اضافه کرد: هم اینک مرکزی در نزدیکی چشمه قصابان برای تحویل سگ های ولگرد وجود دارد اما پاسخگو نیاز شهر نیست.
عضو شورای اسلامی شهر همدان اظهار داشت: سازمان مدیریت پسماند شهرداری مکلف به تهیه مکانی برای نگهداری سگ های ولگرد شده که هم اینک زمینی در نزدیکی پلیس راه همدان - تهران و سایت دفن زباله پیش بینی و بخشی از آن حصار کشی شده اما تجهیز نشده است.
گردان بیان کرد: این زمین نیازمند ساخت و ساز چندانی نیست بلکه بخشی از آن باید دیوار کشی و داخل آن فنس کشی و قفس ایجاد شود که در صورت تزریق اعتبار در کمتر از 2 ماه این طرح قابل اجرا است.
سخنگوی شورای شهر همدان در پاسخ به اینکه با وجود آماده نبودن این مکان و رها بودن سگ ها، در صورت سگ گزیدگی چه کسی مسئول است؟ عنوان کرد: شهردار همدان باید پاسخگوی این موضوع باشد.
گردان اظهار داشت: هم اینک کشتن سگ ها به علت جریحه دار شدن احساسات مردم در دستور کار نیست بنابراین جمعیت سگ ها روز به روز در حال افزایش است.
وی از سایر نهادها استمداد طلبید و گفت: چنانچه افرادی مکانی را با تائید معاونت بهداشتی تهیه کنند شورای شهر و شهرداری آمادگی کمک مالی به آنها را دارد.
گردان یادآوری کرد: سازمان مردم نهادی که پیشتر در نزدیکی منطقه آبرومند اقدام به نگهداری سگ های ولگرد می کرد درآمدی نداشت و خودگردان بود.
مدیر خدمات شهری شهرداری همدان نیز در این باره به ایرنا گفت: این مجموعه هیچگونه وظیفه ای در قبال ساماندهی سگ های ولگرد ندارد.
حسین خانجانی افزود: جمع آوری سگ های ولگرد و بدون صاحب سطح شهر از سال گذشته به سازمان مدیریت پسماند شهرداری همدان محول شده است.

** 2 هزار 100 قلاده سگ جمع آوری شدند
سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری همدان توضیح داد: وظیفه جمع آوری و ساماندهی سگ های بدون صاحب از اوایل سال 96 به این سازمان محول شد.
حسین سیبی اضافه کرد: بی درنگ با بکارگیری پیمانکار فعالیت ها برای ساماندهی وضعیت موجود و پیشگیری از ابراز نارضایتی مردم آغاز شد.
وی افزود: طبق دستور العمل وزارت کشور باید مرکزی برای نگهداری سگ های ولگرد دایر شود و در این مرکز غربالگری و واکسیناسیون و در مواردی معدوم سازی به شیوه مرگ با ترحم این حیوان صورت گیرد.
سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری همدان بیان کرد: معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار همدان از امور اراضی خواست تا زمینی برای ساخت این مرکز در اختیار شهرداری قرار دهد.
سیبی ادامه داد: با وجود اینکه تاکنون زمینی برای این کار پیش بینی نشده اما شهرداری ساماندهی سگ های ولگرد را در دستور کار دارد تا آسیب از این ناحیه را به حداقل برساند.
وی گفت: 2 هزار و 100 قلاده سگ از ابتدای امسال تا 15 شهریور توسط پیمانکار جمع آوری شده است که تعدادی با روش مرگ با ترحم معدوم و شمار دیگری پس از غربالگری و واکسینه شدن، رهاسازی شدند.
سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری همدان ادامه داد: معدوم سازی حیوانات اغلب برای سگ های بدون صاحب و گونه هایی که دارای نژاد نیستند صورت می گیرد.
وی یادآوری کرد: طبق مصوبه کارگروه ساماندهی و کنترل جمعیت حیوانات ناقل بیماری، زمینی که در حاشیه سایت پسماند و متعلق به شهرداری بود برای ساخت مرکز نگهداری سگ مطرح شد که مورد قبول معاونت بهداشتی قرار نگرفت و مقرر شد امور اراضی زمینی به عنوان گزینه جایگزین در اختیار شهرداری قرار دهد.

** افزایش جمعیت سگ ها
سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری همدان اظهار داشت: پس از ابلاغ دستورالعمل اتلاف نکردن حیوانات، برای مقطعی دست شهرداری برای مدیریت جمعیت سگ ها بسته شد.
سیبی ادامه داد: متوقف شدن موضوع جمع آوری سگ ها در کنار زمانبر شدن روند پیش بینی مرکزی برای نگهداری این حیوانات، زمینه ای برای روند رو به رشد جمعیت سگ ها شده است.
وی گفت: با این وجود از اردیبهشت سال گذشته پس از محول شدن این مسئولیت به سازمان پسماند 2 تیم فعال به صورت روزانه وضعیت را رصد کرده و امسال شاهد کاهش حضور سگ های ولگرد در سطح شهر خواهیم بود.
سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری همدان افزود: سگ هایی که با روش ترحم آمیز معدوم می شوند در کنار سایت زباله و با رعایت مسایل بهداشتی همراه با زباله های عفونی دفن می شوند.

** غذا دهی به حیوانات به قیمت گزش
سیبی یکی از عوامل حضور سگ های ولگرد در داخل شهر را ترحم افراد حیوان دوست و غذا دهی به آنها عنوان کرد و گفت: غذا دادن به حیوانات منجر به عادت آنها به حضور در پارک ها، بوستان ها، تفرجگاه ها و محله ها می شود.
وی افزود: این رویه موجب افزایش ماندگاری سگ در محله ها و زاد و ولد در مناطق مسکونی، ایجاد آلودگی زیست محیطی، ایجاد مزاحمت برای شهروندان و گاهی مواقع گزش آنها شده است.
سیبی اضافه کرد: افرادی که خواستار ترحم به حیوانات هستند به جای برقراری روابط عاطفی با حیوانات در سطح شهر، می توانند پس از راه اندازی پناهگاه حیوانات، به این مراکز مراجعه کنند.

** شاهد حضور گله ای سگها خواهیم بود
رئیس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیر معاونت بهداشتی استان همدان نیز گفت: روند حیوان گزیدگی در کشور و همدان رو به افزایش است.
سید جلال الدین بطحائی افزود: اثر بخشی کمیته اتلاف حیوانات زیانبار در همدان پس از مطرح شدن مساله ضرورت حمایت از حیوانات، کاهش یافت و در مقابل جمعیت سگ ها روز به روز افزایش نهاد.
وی ادامه داد: با تداوم رویه کنونی به طور حتم پائیز امسال شاهد حضور سگ ها به صورت گله ای در داخل شهر خواهیم بود.
رئیس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیر گفت: پیشتر اتلاف سگ های ولگرد و بدون صاحب انجام می شد اما هم اینک با توجه به مطرح شدن حمایت از حیوانات انتظار می رود زنده گیری و عقیم سازی سگ ها صورت گیرد.
بطحائی یادآوری کرد: در کشورهای خارجی سگ ولگردی وجود ندارد چراکه سگ صاحب دارد و باید پاسخگوی هر گونه اشتباه از سوی حیوان باشد.
وی ادامه داد: با توجه به شرایط و بافت زندگی در ایران، از سگ در مناطق روستایی برای نگهبانی استفاده می شود و در بسیاری از مواقع به علت رها و آزاد بودن آن به دیگران آسیب می زند.

** ثبت روزانه 17 مورد حیوان گزیدگی در همدان
رئیس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیر معاونت بهداشتی استان همدان گفت: طبق بررسی های صورت گرفته 80 درصد مراجعه به مراکز بهداشتی پیش بینی شده به علت سگ گزیدگی، 15 درصد گربه گزیدگی و پنج درصد مابقی حیوانات نظیر گرگ، روباه، شغال، گاو، گوسفند و الاغ است.
بطحائی تاکید کرد: باید برای کاهش حیوان گزیدگی تدبیری اندیشیده شود در غیر اینصورت با این شیب افزایش به طور حتم دچار مشکل خواهیم شد چراکه روزانه 16تا 17 تن برای حیوان گزیدگی به مراکز درمانی همدان مراجعه می کنند.
رئیس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیر همدان اظهار داشت: این طیف از افراد باید سه نوبت برای درمان مراجعه کنند یعنی روزانه 50 مراجعه برای درمان حیوان گزیدگی اتفاق می افتد.
بطحائی هدف مراکز درمانی را پیشگیری از حیوان گزیدگی دانست و توضیح داد: اگر کسی ویروس هاری بگیرد احتمال مرگ آن 100 درصد است؛ بنابراین پیشگیری و درمان از اهمیت بالایی برخوردار است.
وی خواستار مراجعه فوری مردم بعد از حیوان گزیدگی و شستشوی زخم در اولین فرصت شد چراکه ویروس هاری غیر هوازی و عصب دوست بوده و احتمال آسیب بالا است.

** هزینه درمان حیوان گزیدگی رایگان است
رئیس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیر معاونت بهداشتی استان همدان گفت: هزینه هر دوره کامل پیشگیری و پیگیری حیوان گزیدگی شامل ورود واکسن، نگهداری، توزیع و تزریق آن پنج میلیون ریال است.
بطحایی با عنوان اینکه حفظ جان انسان برای ما از اهمیت بالایی برخوردار است، افزود: در صورت اطلاع مسئولان بهداشتی از سگ گزیدگی حتی در صورت امتناع فرد از مراجعه به مرکز درمانی ما برای درمان فرد به محل سکونتش مراجعه می کنیم.
وی اضافه کرد: ایران جزو معدود کشورهایی است که واکسیناسیون هاری به صورت رایگان انجام می شود با این وجود به علت وارداتی بودن بخشی از آنها باید پیشگیری مقدم بر درمان باشد.
رئیس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیر معاونت بهداشتی استان همدان ادامه داد: در هر شهرستان یک مرکز درمان پیشگیری حیوان گزیدگی و هاری پیش بینی شده است.
بطحائی افزود: آسیب دیدگان بی درنگ باید به مرکز درمانی مراجعه کنند چراکه حضور دیر هنگام احتمال مرگ آنها را افزایش می دهد.
وی توصیه کرد: فرد مجروح تا رسیدن به مرکز درمانی باید محل گزش را با آب صابون شستشو دهد چراکه یک شستشو خوب 30 تا 50 درصد احتمال بروز بیماری را کاهش می دهد.
رئیس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیر اضافه کرد: افراد حتی می توانند با مراجعه به خانه های بهداشت شستشو اولیه را انجام دهند سپس به مراکز پیش بینی شده برای درمان پیشگیری، اعزام شوند.
بطحائی توضیح داد: سه نوبت درمان پیشگیری صورت گرفته و چهار بار واکسن به فرد تزریق می شود با این توصیف که در نوبت نخست که زمان مراجعه است 2 واکسن، هفت روز بعد یک واکسن و سه هفته بعد یک واکسن دیگر تزریق می شود.
وی ادامه داد: اگر حیوان عامل گزیدگی پس از گذشت 10 روز از وقوع حادثه زنده بماند موید هار نبودن حیوان است بنابراین نیازی به تزریق واکسن نوبت سوم (آخرین واکسن) نیست.

** مجازاتی برای کنترل سگ گزیدگی پیش بینی شود
بطحائی گفت: کنترل همیشه به معنای معدوم سازی نیست بلکه می توان با بهره گیری از راهکارهای قانونی آمار حیوان گزیدگی را کاهش داد.
وی توضیح داد: اگر طبق قانون مجازات اسلامی پرداخت غرامت برای صاحب سگی که برای نوبت دوم اقدام به گزش افراد می کند پیش بینی شود، مراقبت از حیوان بیشتر می شود.
رئیس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیر معاونت بهداشتی استان همدان بیان کرد: پرداخت هزینه بیمارستانی، درمان و دیه فرد توسط صاحب سگ هایی که برای بار دوم گزش می کنند ضروری است.
بطحائی اعلام کرد: قرار است در هر شهرستان با یک قاضی صحبت شود تا با برخورد سلبی بتوان آمار حیوان گزیدگی را کاهش داد.
7526*2090

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال