سازمان جهانی هواشناسی:

ال نینو تا پایان سال احتمالا بازمی گردد

تهران- ایرنا- سازمان جهانی هواشناسی روز دوشنبه اعلام کرد: 70 درصد احتمال دارد پدیده اِل نینو El Niño بار دیگر در زمستان امسال رخ دهد و در پایان یکی از گرمترین سال ها، موجب اختلال در آب و هوای جهان شود.

به گزارش گروه اخبار علمی از بی بی سی ورلد، پدیده قبلی ال نینو سال 2015 رخ داد و الگوهای آب و هوایی سراسر جهان را متاثر کرد، با این حال محققان می گویند که پدیده جدید احتمالا به شدت قبل نخواهد بود؛ هر چند تاثیرات قابل توجهی خواهد داشت.
سازمان جهانی هواشناسی همچنین می گوید که تغییر اقلیم در حال تغییر الگوهای سنتی چرخه های آب و هوایی است.
ال نینو رویدادی طبیعی و یک نوسان در سیستم جوی - اقیانوسی در ناحیه‌ حاره‌ای اقیانوس آرام است که تاثیرات بسیار بزرگی روی آب و هوا در سراسر کره‌ زمین دارد.
این رویداد در سال 2015 یکی از قویترین پدیده های ال نینوی ثبت شده را رقم زد و شدت اثرگذاری ان روی دمای جهانی، موجب شد که سال 2016 به عنوان گرمترین سال رکورد بزند.
این پدیده در سال 2015 علاوه بر گرما، به خشکسالی در آفریقا هم منجر شد که بر اثر آن، کشاورزی و تولید اقلام غذایی در بسیاری از مناطق این قاره به شدت کاهش یافت و افزون بر این، جنوب قاره آمریکا هم شاهد وقوع سیل هایی در برزیل، آرژانتین و اروگوئه بود.
براساس این گزارش، در سال 2018 چرخه آب و هوایی جهان وارد مرحله ای مخالف ال نینو موسوم به لانینا La Niña شد که بر اثر آن، دماهای سطح آب در اقیانوس آرام سردتر از میانگین آن بود.
این پدیده حال از بین رفته است و بر اساس الگوهای سازمان جهانی هواشناسی، 70 درصد احتمال دارد تا پایان سال ال نینوی دیگری رخ دهد.
به گفته پتری تالاس Petteri Taalas دبیر کل سازمان جهانی هواشناسی، پیش بینی وقوع پدیده جدید ال نینو، به نجات جان انسان ها و جلوگیری از آسیب های اقتصادی قابل توجه کمک می کند.
تالاس معتقد است: ال نینو به طور عادی هر پنج تا هفت سال رخ می دهد؛ بر این اساس، بازگشت زودهنگام آن در امسال و کم بودن فاصله دو رویداد قبلی و جدید، حاکی از تبعات گرمایش هوای زمین است که در حال تغییر الگوهای ال نینو و لانینا و نیز تاثیرات آنها است.
علمی**9259*2017

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال