دبیر کمیسیون ماده ١٠ احزاب:

حضرتی مامور برگزاری انتخابات شورای مرکزی اعتماد ملی است

تهران - ایرنا - دبیر کمیسیون ماده ١٠ احزاب گفت: دبیرکل حزب اعتماد ملی ، «الیاس حضرتی » را به عنوان قائم مقام و مامور برگزاری مجمع عمومی و انتخابات شورای مرکزی و بازرسان این حزب معرفی کرده است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، بهرام سرمست روز دوشنبه در نشست خبری با خبرنگاران که در محل وزارت کشور برگزار شد، درباره حزب اعتماد ملی اظهار داشت: مصوبه اخیر کمیسیون ماده ١٠ احزاب در خصوص برگزاری کنگره و تجدید انتخابات حزب اعتماد ملی به دبیرکل این حزب ابلاغ شد که وی نیز ضمن دریافت ابلاغیه طی نامه ای الیاس حضرتی را هم به عنوان قائم‌مقام و هم به عنوان مامور برگزاری انتخابات شورای مرکزی حزب اعتماد ملی و بازرسان این تشکل معرفی کرده است.
وی یادآور شد: طبق مصوبه کمیسیون ماده 10 احزاب، انتخابات شورای مرکزی و بازرسان این حزب در ماه آینده برگزار خواهد شد
دبیر کمیسیون ماده ١٠ احزاب تاکید کرد: طبق مصوبه کمیسیون فرآیند تطبیق اساسنامه و مرام نامه حزب اعتماد ملی تایید شده است اما این حزب باید انتخابات شورای مرکزی و بازرسان را مجددا برگزار کند که این مصوبه در جلسه قبل اعلام و در پرتال وزارت کشور نیز اطلاع رسانی شده است.

** امسال یارانه به صورت مساوی بین احزاب توزیع می شود
سرمست همچنین درباره پرداخت یارانه به احزاب اظهار داشت: مبلغ دو میلیارد تومان یارانه احزاب به حساب خانه احزاب ایران واریز شده است.
وی توضیح داد: این یارانه بر اساس مصوبه کمیسیون ماده 10 احزاب، فقط به احزابی که اساسنامه و مرامنامه خود را با قانون جدید تطبیق داده اند، پرداخت می‌شود.
مدیرکل سیاسی وزارت کشور افزود: بر اساس پیشنهاد خانه احزاب ایران و تصویب کمیسیون ماده ١٠ احزاب قرار شد استثنا امسال یارانه به صورت مساوی بین احزاب توزیع شود.
وی ادامه داد: مقرر شد یارانه سال جاری به صورت مساوی و علی الحساب به حساب تشکل‌هایی که اساسنامه و مرامنامه خود را با قانون تطبیق داده اند واریز شود.
دبیر کمیسیون ماده ١٠ احزاب افزود: تشکل‌هایی که فرایند قانونی تطبیق اساسنامه و مرام نامه حزب خود را با قانون انجام و تکمیل نکردند نباید انتظار دریافت یارانه در سال جاری را داشته باشند.
سرمست گفت: اکنون در حال ارسال فهرست اسامی احزابی که پرونده آنها تکمیل و اساسنامه خود را با قانون تطبیق داده اند، به خانه احزاب ایران هستیم.
وی بیان کرد: ارسال اسامی احزاب به تدریج انجام می شود و تا کنون در یک مرحله این فهرست به خانه احزاب ارسال شده است.
دبیر کمیسیون ماده 10 احزاب تاکید کرد: معیار پرداخت یارانه به احزاب انجام فرایند تطبیق اساسنامه و مرامنامه حزب با قانون جدید است و خانه احزاب نیز بر اساس مکانیزم مصوب این یارانه را به حساب احزاب واریز می کنند.

** یارانه احزاب به حساب خانه احزاب واریز شده است
سرمست با بیان این که «مبلغ یارانه احزاب 2 میلیارد تومان است که به حساب خانه احزاب واریز شده » خاطرنشان کرد: ما برای شیوه و میزان پرداخت یارانه به احزاب یک دستورالعملی در کمیسیون تصویب کردیم و شاخص ها و معیارهای پرداخت نیز مشخص شده است.
وی همچنین افزود: خانه احزاب ایران پیشنهاد کرد با توجه به اینکه امکان بررسی شاخص ها و معیارها ارزیابی فعالیت احزاب در سال جاری محقق نمی شود، یارانه را به صورت مساوی به تشکل‌های سیاسی پرداخت شود که کمیسیون نیز برای اینکه فرصت از دست نرود با پیشنهاد خانه احزاب موافقت کرد.
دبیرکمیسیون ماده 10احزاب اظهار داشت: تشکل هایی که تاکنون فرایند قانونی تطبیق اساسنامه و مرامنامه آنها تکمیل نشده، پس از انجام روند تطبیق می‌توانند به این کمیسیون مراجعه کرده تا برای دریافت یارانه به خانه احزاب ایران معرفی شوند.
مدیرکل سیاسی وزارت کشور در خصوص معیار و شاخص ارزیابی احزاب برای دریافت یارانه نیز بیان کرد: تعداد اعضا، برگزاری منظم کنگره ها، تعداد شعب و دفاتر استانی حزب، تعداد اعضای موثر حزب که در مجلس شورای اسلامی و یا کابینه دولت حضور دارند، انتشار بیانیه، مواضع و روزنامه که باعث وزن یک تشکل سیاسی می شود، به عنوان شاخص ها و معیار های ارزیابی فعالیت احزاب و پرداخت یارانه به آنها است.
دبیر کمیسیون ماده 10احزاب گفت: خانه احزاب ایران با نشست‌هایی که با تشکل های سیاسی داشت پیشنهادی به کمیسیون ارائه و درخواست کرد «استثنائا یارانه سال 97 به صورت مساوی بین احزاب توزیع شود»، ما نیز با این پیشنهاد مشروط بر این که یارانه به احزابی تعلق گیرد که تطبیق اساسنامه و مرامنامه خود را به صورت کامل انجام داده باشند، موافقت کردیم
سرمست با بیان این که در کمیسیون ماده 10احزاب برای پرداخت یارانه ملاک و شاخص تعیین شده است، گفت: از نظر ما مساوات به مفهوم عدالت نیست، بلکه عدالت یعنی باید ابتدا وزن احزاب مشخص شود و سپس بر اساس شاخص و معیارهای مصوب‌ به تشکل ‌های سیاسی یارانه تعلق گیرد.

**مصوبات دهمین جلسه کمیسیون ماده 10 احزاب
دبیر کمیسیون ماده 10 احزاب همچنین با تشریح مصوبات جلسه امروز صبح این کمیسیون گفت: در جلسه امروز کمیسیون، 9 مصوبه داشتیم که 2 مورد مربوط به تقاضای تاسیس اولیه، سه گزارش برگزاری مجمع عمومی و انتخابات شورای مرکزی، یک مورد تقاضای صدور پروانه و 3 مورد مصوبه درباره انجمن های اقلیت های دینی بود.
سرمست اظهار داشت: در این جلسه با درخواست تاسیس «مجمع ایثارگران متحد پایدار استان اردبیل» و «مجمع وفاق و توسعه استان گلستان» موافقت شد.
وی با بیان اینکه دایره فعالیت این دو حزب، استانی است، توضیح داد که این موافقت ها فقط به این معنی است که این تشکل ها باید مجامع خود را برگزار و مراحل بعدی را طی کنند.
مدیرکل سیاسی وزارت کشور گفت: در دهمین جلسه کمیسیون ماده 10، گزارش مجمع حزب «وحدت و همکاری ملی ایران اسلامی» مطرح شد و تطبیق اساسنامه، مرامنامه و انتخابات شورای مرکزی و بازرسان آن مورد تصویب قرار گرفت و مقرر شد که اعضای موثر این حزب که احیانا در احزاب دیگر نیز عضویت موثر دارند، نسبتا به تعیین تکلیف خود در این حزب یا احزاب دیگر اقدام کنند.
دبیرکمیسیون ماده 10 احزاب افزود: گزارش مجمع حزب «توسعه استان کرمانشاه» و همچنین حزب «همبستگی دانش آموختگان ایران» مطرح و تطبیق اساسنامه، مرامنامه و برگزاری انتخابات مرکزی و بازرسان این احزاب مورد تایید قرار گرفت که جزئیات مصوبه به صورت کتبی به آنها ابلاغ خواهد شد.
وی ادامه داد: در این جلسه کمیسیون با تقاضای صدور پروانه حزب «همدلی استان تهران» نیز موافقت شد.
مدیرکل سیاسی وزارت کشور درخصوص مصوبات این جلسه کمیسیون که مرتبط با تشکل های اقلیت های دینی بود، نیز گفت: افزایش گستره فعالیت «انجمن موبدان تهران» از «استانی» به « ملی » موافقت نشد ، ولی اساسنامه فعلی این انجمن با همان گستره استانی در کمیسیون به تصویب رسید.
دبیر کمیسیون ماده 10 احزاب گفت: در این جلسه همچنین اصلاحات اساسنامه انجمن آشوری های «آده» مورد تصویب قرار گرفت و با تقاضای تمدید پروانه شورای «خلیفه گری ارامنه کل آذربایجان» نیز موافقت شد.
سیام**3070**1553

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال