هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

بازنگری سخنان رئیس‌جمهوری

تهران- ایرنا- مردم می‌دانند که حوزه قدرت طلبی و تقابل حذفی، اساس مشکلات کشور شده است. این تقابل در جامعه نیست، در ساختار مدیریت و منافع گروهی و باندی از سطوحی است که امروز در گفتار مردم از آن با گزاره «نبرد قدرت» یاد می‌شود.

ابوالقاسم قاسم زاده در یادداشتی در روزنامه اطلاعات، نوشت: روزگار عجیبی است اگر چه تعجب ندارد روز و روزگار ما! نگارنده محک در گفتگو با دوستان که در این ایام به گونه‌های گوناگون، گلایه و انتقاد از گذر ایام دارند و اغلب از وضع موجود متعجبند! می‌گوید، تعجبی ندارم از آنچه که امروز عیان شده است و البته بسیاری را شگفت زده کرده است. زیرا امروز محصول کار و نتیجه رفتار دیروزهای ما است.

اگر قلم و کاغذی برداریم و اهم رویدادها را از پایان جنگ هشت‌ساله ایران و عراق و مسیر حرکت و مدیریت کشور اعم از اقتصادی،‌ سیاسی و فرهنگی را رصد و در عناوین گوناگون آن ارزیابی کنیم و محک بزنیم، تعجب از اینکه چرا این‌گونه‌ایم، جایی نخواهد داشت. به قول خواجه بزرگوار حافظ، «هرکسی آن درود عاقبت کار که کشت» و یا از زبان شیخ ادب فارسی ـ «سعدی» ـ در می‌یابیم که «زمین شوره سنبل برنیارد.» این چند جمله از باب مقدمه از آن جهت نوشته شد تا قصد نگارش امروز محک روشن‌ گردد و معلوم شود که در بازنگری سخنان اخیر رئیس جمهوری، نقد سیاسی دولت روحانی و یا کشف اسرار از آن رباعی‌های تکراری که این روزها در مطبوعات می‌خوانید و یا در سخنرانی‌ها و مصاحبه‌ها می‌شنوید را ندارم.

روحانی رئیس جمهور در جشنواره ملی شهید رجایی در مراسم هفته دولت شرکت کرد و در سخنرانی خود با نگاه به شرایط کنونی و نقد مشکلات گفت: «دولت در صف مقدم جنگ اقتصادی است. چپ و راست در داخل با دولت همراهی کنند.» او از زبان رهبری که در دیدار با اعضای مجلس خبرگان فرمودند:‌ «در روز سخت کسی حق ندارد پشت دولت را خالی کند، این اقتضای مروت و انقلابی‌گری است»، گفت: «از سختی معیشت حقوق‌بگیران ثابت آگاهم، تمام دولت برای بهبود زندگی مردم بسیج شده‌اند.» همچنین «هنگام مقابله با توطئه آمریکا و رژیم صهیونیستی، همه باید با هم باشیم.»

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت با توجه به سخنرانی رئیس دولت در چهاردهمین جشنواره ملی شهید رجایی با اشاره به اینکه «ملت ایران در برابر سخت‌ترین شرایط عقب‌نشینی نکرده‌ است» گزارش داده که روحانی گفت: «روز آزمایش بزرگ ملی است‌، کسی فکر نکند با علیه دولت سخن گفتن محبوب می‌شود. مردم به افراد غیور احترام می‌کنند نه کسانی که هنگام رویارویی با دشمن، پشت دولت را خالی می‌کنند.»

در بازنگری سخنان رئیس جمهوری چند نکته را به اختصار می‌توان شمارش کرد.

1ـ‌ از سخنان روحانی آشکارا می‌توان دریافت که او بعنوان رئیس قوه مجریه که بار اصلی مقابله با مشکلات کنونی در کشور را به دوش می‌کشد، بیش از دشمنان خارجی و طرح تحریم ترامپ علیه ایران که در صدر آن طراحی و اجرای جنگ روانی ـ رسانه‌ای قرار گرفته است، از داخل نگران است. آنهم نه نگران از مردم، زیرا مردم انقلاب را از آن کسی نمی‌دانند. انقلاب و نظام جمهوری اسلامی را از آن خود می‌دانند. همین مردم در یکسال و نیم گذشته چنان پای صندوق‌های رأی در انتخابات ریاست جمهوری حاضر شدند که به‌قول دوست و دشمن ایران زمین، «حماسه آفریدند». حماسه‌ای از تأیید مجدد که انقلاب و جمهوری از آن ملت است. «روحانی» آشکارا از رقیب بازی‌های پنهانی داخلی و تقابل بر اساس جزمیت‌های قدرت طلبی سیاسی، ابراز نگرانی می‌کند.

مردم هم می‌دانند که حوزه این قدرت طلبی و تقابل حذفی، اساس مشکلات کشور شده است. این تقابل در جامعه نیست، در ساختار مدیریت و منافع گروهی و باندی از سطوحی است که امروز در گفتار مردم از آن با گزاره «نبرد قدرت» یاد می‌شود.. این تقابل، مانع حوزه استقرار و تلاش و اجرای برنامه‌ها برای حل مشکلات کشور و مردم شده است. این جمله که بعد از هر سخنرانی عموم مخاطبان سخنان رئیس جمهور می‌گویند او انتظار ما را برآورده نکرد زیرا آنگونه که باید چهره‌ها را افشاء نکرد و آدرس ریشه‌های فساد در کشور را به روشنی و آشکارا نداد، ناشی از همین واقعیت باور مردم است که هزینه تقابل جزمیت‌های قدرت‌طلبی در حاکمیت را ما (مردم) می‌پردازیم! معادله قدرت‌طلبی و مبارزه حذفی در هر انتخاباتی از ریاست‌جمهوری و تشکیل دولت، از هاشمی تا روحانی، همچنان ادامه دارد. و محصول آن لاغرتر‌کردن توان کاری همه دولت‌‌ها در مسیر این سالهای طولانی شده است.

2ـ چندین و چند بار در شمارش مشکلات اساسی و ریشه‌ای مدیریت کشور در محک نوشته شد که بالاترین تعریف از دولت‌ها و رؤسای آن، قدرت امضای درآمدهای نفتی و گازی است. رانت‌خواری، خواهرخوانده چنین ریاست و مدیریت کلانی در کشور است. امروز هم مردم می‌گویند، مشکل اصلی و دعواها بر سر سهم‌خواهی از درآمدهای نفتی است که باید تکلیف آن با امضای رئیس دولت مشخص و معین گردد. همین امروز هم روحانی رئیس دولت در سخنرانی خود می‌گوید: مشکلات اگرچه متأثر فشارهای بیرونی از سوی آمریکا و رژیم صهیونیستی است اما بخش‌های مهمی از آن داخلی است.

او چنین آدرس داد: «... امروز در بازار ارز التهاب وجود دارد که بخشی از آن به خاطر فشار آمریکا و خارجی است اما به عنوان رئیس دولت اعلام می‌کنم که بخشی از این التهاب منشاء داخلی دارد. یعنی صادرکننده دولتی و خصولتی، ارزی را که باید در اختیار سامانه نیما قرار دهد با تأخیر 48 ساعته انجام می‌دهد و این کار خیانت به کشور است... مجموع صادرات غیرنفتی کشورمان، حدود40 میلیارد دلار است که امروز پس از گذشت 6 ماه از سال باید20 میلیارد دلار آن به بانک مرکزی و سامانه ارزی وارد می‌شد، اما چه کسی مسئول است؟ آیا می‌خواهیم این را هم گردن آمریکا و رژیم صهیونیستی بیندازیم!؟ اگرچه آنها همواره به دنبال ضربه زدن به نظام اسلامی ما هستند، اما خودمان چه کار کرده‌ایم؟»

3ـ دو اصل: یکی شفاف‌سازی و دیگری، حذف قدرت‌طلبان رانت‌خوار از دایره مدیریت کلان کشور در کنار جهت‌گیری‌های برنامه‌ای دولت، چاره برون رفت از مشکلات امروز کشور و جامعه است. اگرچه همواره از روحانی می‌خواهیم که با مردم شفاف‌تر و بیشتر صحبت کنند. رئیس دولت می‌داند که مردم آدرس مشکلات خود و کشور را به خوبی می‌دانند و می‌شناسند. چرا برای تصحیح آن هنوز اقدام فوری و مؤثری انجام نمی‌دهیم!؟

*منبع: روزنامه اطلاعات،1397،6،19
**گروه اطلاع رسانی**1893**9131

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال