اصلاح قانون اساسی را باید دور از جنجال های سیاسی پیگیری کرد

تهران- ایرنا- یک فعال سیاسی و حزبی درباره ایده اصلاح قانون اساسی ابراز داشت باید گروهی از نخبگان بررسی هایی کارشناسانه را به دور از جنجال های سیاسی در این خصوص به انجام رسانند.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری، یکی از نمایندگان مجلس اواخر هفته گذشته از تدوین و ارسال نامه ای خطاب به مقام معظم رهبری با مضمون درخواست برای اصلاح قانون اساسی خبر داد.
به گفته «مصطفی کواکبیان» نماینده تهران و دبیرکل حزب «مردم سالاری» ایجاد جمهوری سوم و اصلاحاتی نظیر برجستگی نهادهای انتخابی به نسبت نهادهای انتصابی، جایگزینی نخبگان مسن با نیروهای جوان و دوری نیروهای نظامی از فعالیت های سیاسی از مهمترین محورهای درخواست های مطروحه در این باره است.
با وجود سابقه مند بودن ایده اصلاح قانون اساسی یا برگزاری رفراندوم درباره برخی مسائل کشور، اهمیت و حساسیت این موضوع سبب شد تا پژوهشگر ایرنا با یکی از فعالان سیاسی گفت وگو کند.
«احمد حکیمی پور» فعال سیاسی اصلاح طلب و دبیرکل حزب «اراده ملت ایران» در این باره اظهار داشت: بحث اصلاح قانون اساسی در متنِ این قانون پیش بینی و پیشنهاد اصلاح آن نیز از سوی گروهی از فعالان سیاسی و احزاب مطرح شده است. پیشنهاد دهندگان چنین ایده ای معتقدند که امروز، زمان انجام این تغییرات است اما همانطور که در قانون اساسی پیش بینی شده است، فرمان اصلاح را باید مقام معظم رهبری صادر نمایند. فعالان سیاسی می توانند نظرات خود را مطرح کنند و طرح این پیشنهاد نیز از سر دلسوزی و کمک برای حل مسائل کشور است. چنین پیشنهادی در همه نظام های سیاسی ممکن است و مقام معظم رهبری نیز پیش از این در سفر به کرمانشاه فرمودند که در آینده و در صورت نیاز می توان پیرامون این مساله بحث و تبادل نظر کرد.
این عضو سابق شورای شهر تهران ادامه داد: آن چه اهمیت دارد این است که بتوان کشور را با هزینه های کمتر و نتایجی بهتر اداره و آن را به رفاه و آرامش رساند. اگر اصلاح برخی از مواد قانون اساسی به اصلاح امور کمک کند، می توان این پیشنهاد را از طریق سازوکارهای قانونی آن پیگیری و اجرا کرد اما برای این منظور تشکیل گروهی از نخبگان حقوقی در جهت بررسی دقیق ابعاد این مساله و بدور از هیاهوی رسانه ای بسیار اهمیت دارد و نباید اجازه داد که پیرامون آن جو و جنجال سیاسی شکل بگیرد. اگر قرار است چنین مساله حساسی به نتیجه برسد، باید همه گروه ها و جریانات سیاسی دلسوز کشور با صبر و حوصله به بحث و تبادل نظر پیرامون آن بپردازند و در نهایت تفاهمی درباره آن صورت بگیرد.
نماینده سابق مجلس تاکید کرد که انجام چنین اصلاحاتی نیاز به زمانی طولانی برای انجام کارهای دقیق کارشناسی در محافل دانشگاهی و تخصصی دارد و نمی توان انتظار داشت که حتی در صورت برخی تغییرات، در کوتاه مدت و به سرعت شاهد تغییر در وضعیت اقتصادی، اجتماعی یا سیاسی در جامعه باشیم. بطور معمول اصلاحات ساختاری در بلند مدت آثار و نتایج خود را نشان خواهند داد، از همین رو نباید چنین پیشنهاداتی وسیله ای برای ایجاد فشارهای سیاسی شوند.
پژوهش**ب.س**9279

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال