با به ثمر رسیدن یکی از پروژه‌های نانومچ:

تولید صنعتی نانوعایق صوتی نازک و سبک آغاز شد

تهران- ایرنا- یک شرکت دانش بینان عایق صوتی جدیدی تولید و به بازار عرضه کرد که ضخامت بسیار کمتر و انعطاف‌پذیری بیشتری نسبت به پشم سنگ دارد، این دستتاورد یکی از خروجی‌های برنامه نانومچ است.

ستاد توسعه‌ فناوری نانو در راستای حمایت از تجاری ‌سازی دستاوردهای این حوزه، تولید ثروت و گسترش تفکر کارآفرینی در کشور، از فناوران و شرکت‌ های فعال در این حوزه در قالب برنامه‌ طرح ‌های نوآورانه (Nano Match) حمایت می‌ کند.
نانومچ یک برنامه دائمی با رویکرد حمایت از طرح‌ های حوزه‌ فناوری نانو است. فناوران، شرکت‌ های نوپا، پژوهشگران و جامعه‌ دانشگاهی به‌ عنوان طرف عرضه و شرکت ‌های صنعتی و سرمایه ‌گذاران خطرپذیر و مستقل به‌ عنوان طرف تقاضا، از جمله مخاطبان این برنامه هستند.
به گزارش روز یکشنبه ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، رز سینتکست محصول یک شرکت دانش بنیان، عایق صوتی جدید مبتنی بر فناوری‌ نانو، نیازهای فنی و عملکردی در راستای کاهش صداهای ناخواسته یا نوفه را برطرف می‌سازد.
پروژه ساخت این عایق در سال 1395 تحت پوشش برنامه نانومچ قرار گرفت تا با استفاده از حمایت‌ های این برنامه بتواند مسیر تجاری‌سازی را طی کند.
در این محصول دانش بنیان سازه‌ های الیافی بی‌بافت با مواد نانو به شیوه‌ ای مناسب پوشش داده شدند تا خواص عایق ‌بندی صوت ایجاد شود. این عایق نتیجه 6 سال تحقیق و توسعه علمی بوده و خواصی نظیر انعطاف پذیری بالا، نصب آسان و قابلیت آبگریزی را ارائه می‌دهد.
از جمله ویژگی ‌های این عایق می ‌توان به مواردی نظیر جذب و افت انتقال صوت، آبگریزی، عدم اشتعال یا کندکنندگی آتش، زیبایی ظاهر به دلیل قابلیت رنگ پذیری و چاپ با طرح های متنوع، عدم ایجاد اثر منفی برای محیط و نصاب، ضخامت کمتر از 1 سانتی متر، انعطاف ‌پذیری، حمل و نقل آسان، قابلیت برش به شکل دلخواه، عدم انتشار گاز سمی یا بو، عدم رشد میکروب، کاهش پِرتی فضای داخلی پس از نصب نسبت به محصولات مشابه اشاره کرد. در مقایسه با پشم سنگ با ضخامت یکسان، این عایق عملکرد بسیار بهتری دارد.
این محصول برگزیده‌ی جشنواره برترین‌های نانو در سال 1396، علاوه بر تاییدیه نانو مقیاس ستاد نانو، تاییدیه آزمون‌های خواص صوتی از دانشگاه شریف و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی را نیز دارا است.
قابل ذکر است که پذیرش اولیه ثبت پتنت این فناوری در آمریکا انجام شده و در داخل کشور نیز این فناوری به صورت پتنت به ثبت رسیده ‌است.
این شرکت دانش بنیان، ظرفیت روزانه بیش از 10 هزار متر مربع تولید ساختارهای الیافی بی‌بافت و فرآیند پوشش دهی آن‌ها با مواد نانوی مورد نیاز، پتانسیل بالایی برای تولید این عایق‌ها در اختیار دارد.
علمی (1) ** 1201 **2017

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال