نگاهی به کارنامه زنان ورزشکار در بازی های آسیایی

یک چهارم کاروان، یک چهارم مدال ها

تهران - ایرنا - کمتر از یک چهارم کاروان اعزامی ایران به بازی های آسیایی 2018 جاکارتا به ورزشکاران زن اختصاص یافت که توانستند به همین نسبت، در تعداد مدال های کاروان سهم داشته باشند.

به گزارش ایرنا، کاروان ورزشی ایران با ٣٧٨ ورزشکار راهی جاکارتا شد که ١٠٥ نفر آنها زن بودند. یعنی تعداد زنان کمتر از یک چهارم کل کاروان بود.
فدراسیونی همچون دوومیدانی تنها 2 سهمیه از ١٢ ورزشکار اعزامی اش را به زنان اختصاص داد، برخی فدراسیون ها مثل کاراته سهم برابری به زنان و مردان دادند، والیبال و هندبال هیچ زنی به مسابقات اعزام نکردند و فقط فدراسیون ووشو، سهم بیشتری را به زنان اختصاص داد.
در این شرایط ورزشکاران زن توانستند ١٧ مدال از ٦٢ مدال کسب شده کاروان را به نام خود ثبت کنند که همان سهم کمتر از یک چهارم کل مدال های کاروان ایران را نشان می دهد.
تنها یکی از مدال های ورزشکاران زن، رنگ طلایی داشت. کبدی با قهرمانی در جاکارتا تاریخ سازی کرد و نخستین مدال طلای زنان ایران در یک رشته تیمی را در تاریخ بازی های آسیایی بر گردن آویخت.
عملکرد برخی ورزشکاران صاحب نام زن نیز عجیب بود. الهه احمدی و نجمه خدمتی که شانس مدال در تیراندازی بود حذف شد و حمیده عباسعلی و الهه و شهربانو منصوریان که همه روی مدال طلای آنها حساب کرده بودند به سختی برنز و نقره گرفتند.
در کنار این نتایج دلسرد کننده، چهره های جوانی هم بالاتر از حد انتظار ظاهر شدند. نقره طراوات خاکسار در کاراته و زهرا کیانی در ووشو امیدها به آینده ورزش زنان را حفظ کرد.
علاوه بر تیم کبدی که به مدال طلا رسید، هر چهار ورزشکار اعزامی در کاراته هم به مدال دست یافتند تا این 2 رشته موفقیت صد در صدی را ثبت کنند. در قایقرانی هم سهم زنان در کسب مدال بیشتر از مردان بود. در روئینگ زنان سه نقره و یک برنز گرفتند و مردان دست خالی برگشتند. در کانو هم زنان به یک نقره و مردان به 2 برنز رسیدند.
تکواندو و تیراندازی با کسب تنها یک برنز مرجان سلحشوری و مه لقا جام بزرگ ضعیف تر از همیشه ظاهر شدند و دوومیدانی همچون دوره های گذشته از کسب مدال بازماند.
نکته مهم اینکه آفت قدیمی ورزش ایران یعنی رشد گلخانه ای تک ستاره های نجات بخش، در ورزش زنان هم دیده می شود و در میادین این چنینی بیشتر از قبل ذوق را کور می کند.
ولی نباید فراموش کرد که زنان ورزشکار در شرایط بسیار متفاوتی با مردان فعالیت می کنند؛ امکانات کمتر، بودجه پایین تر و توجه و حمایت کمرنگ تر خواه ناخواه روی عملکرد این ورزشکاران تاثیر دارد. یک حساب سرانگشتی نشان می دهد اگر زنان و مردان در شرایطی مساوی باهم برای رسیدن به مدال تمرین کنند، مدال های زنان ایرانی برای کاروان ورزشی ایران به شکل صعودی افزایش خواهد یافت.
ورزشی ** 2024**1597

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال