نشریه ایتالیایی:

رویکرد اروپا برای جلوگیری از انزوای ایران تعیین کننده است

رم - ایرنا - نشریه ایتالیایی 'ایل سوسیدیاریو' در مقاله ای با اشاره به تحولات اخیر در خاورمیانه و ایران، رویکرد اتحادیه اروپایی برای جلوگیری از انزوای بین المللی ایران را تعیین کننده خواند.

به گزارش روز جمعه ایرنا، نشریه آنلاین ایل سوسیدیاریو در این مقاله با عنوان 'جنگ در سوریه، دلایل خوب اتحادیه اروپا برای کمک به ایران' نوشت: به رغم تثبیت نسبی وضعیت سوریه، هنوز تا برقراری کامل صلح در این کشور، راه زیادی باقی مانده است. سازمان ملل از پیامدهای حمله نیروهای وفادار به اسد به منطقه ادلب برای غیرنظامیان نگران است، امریکا مخالفت خود را با حمله اعلام کرده و روسیه دست به کار عملیات نظامی در منطقه شده که در حقیقت هشدار به کشورهای غربی به شمار می رود.
این نشریه افزود که به چنین وضعیت نگران کننده ای باید تنش میان رژیم صهیونیستی و ایران را افزود که پس از توافق تهران و دمشق برای بازسازی سوریه که شامل کمک های نظامی به دولت اسد نیز می شود به شدت بالا گرفته است. ایران تاکنون رسما در سوریه فقط حضور مستشاری داشته است که از سوی اسرائیل پذیرفته نشده و جنگنده های آن حملات متعددی علیه مواضعی در خاک سوریه انجام داده اند.
به نوشته ایل سوسیدیاریو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی چند روز پیش در سخنرانی شدیداللحنی در مراسم تغییر نام نیروگاه دیمونا به شیمون پرز، گفت 'هر کس ما را تهدید به نابودی کند، خود را در خطر مشابه قرار داده است'.
نتانیاهو با تاکید بر اینکه به جمهوری اسلامی اجازه حضور نظامی در سوریه را نخواهد داد، گفت: ' در خاورمیانه و در بسیاری بخش های جهان، حقیقتی ساده وجود دارد که عبارتست از اینکه جایی برای ضعفا موجود نیست. ضعفا در هم می شکنند، کشته می شوند، از تاریخ حذف می شوند و قدرتمندان همیشه جان به در می برند. قدرتمندان مورد احترام اند و با آنها پیمان اتحاد بسته می شود و در نهایت با قدرتمندان است که صلح می کنند.'
ایل سوسیدیاریو، نوشت، این سخنان نتانیاهو که خطاب به عربستان و احتمالا مصر بیان شده، انعکاس منفی شدیدی در جهان پیدا کرد. تهران نیز بلافاصله به اظهارات نتانیاهو، در قالب پیام توییتری محمد جواد ظریف واکنش نشان داد. وزیر امور خارجه ایران نوشت ' ایران به عنوان یک کشور فاقد سلاح‌های هسته‌ای، توسط جنگ‌طلبی که در نزدیکی یک کارخانه واقعی ساخت سلاح هسته‌ای ایستاده، به نابودی اتمی تهدید می‌شود. در گستاخی، از مرزهای بی‌شرمی هم عبور کرده‌اند.'
به نوشته نشریه ایتالیایی، باید به خاطر داشت که عوامل داخلی در اسرائیل مانند مشکلات قضایی نتانیاهو و اتهامش به رشوه خواری با نزدیک شدن انتخابات، باعث التهاب هر چه بیشتر صحنه خاورمیانه می شود. به عبارت دیگر نتانیاهو قصد دارد در مسابقه با احزاب دست راستی افراطی، با موضع گیری در قبال ایران، خود را به افکار عمومی اسرائیل به عنوان ' مرد قدرتمند' صحنه سیاست کشورش معرفی کند. این راهبرد نتانیاهو، به رغم حمایت بی چون و چرای ترامپ، بسیار خطرناک است و معلوم نیست در نهایت به کجا منتهی خواهد شد.
ترامپ نیز به با مسئله انتخابات میان دوره ای رو به روست و احتمالا رای دهندگان امریکایی حاضر نیستند ' برای بیت المقدس بمیرند'.
خروج امریکا از برجام و تحریم های واشنگتن آثار سنگینی بر اقتصاد ایران گذاشته است. اما حسن روحانی هنوز از حمایت آیت اله خامنه ای برخوردار است.
ایل سوسیدیاریو افزود، در چنین وضعیتی رویکرد اتحادیه اروپایی برای جلوگیری از انزوای بین المللی ایران و سقوط اقتصادی آن، تعیین کننده است. متاسفانه دولت پنهان در این اندیشه است که با افزایش فشار زمینه واژگونی جمهوری اسلامی را فراهم آورد. ولی چنین دورنمایی، حتی در صورت تحقق آن، هزینه های بسیار گزافی برای همه طرف ها در بر خواهد داشت.
اروپام**461*شبس*1613

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال