حاشیه‌ای بر سؤال امروز مجلس از وزیر خارجه

تحریف، ابزار کریمی قدوسی برای تخریب ظریف

تهران-ایرناپلاس- نماینده مشهد و کلات برای چندمین بار تریبون خود در صحن علنی مجلس را به تخریب وزیر امور خارجه و تیم مذاکره کننده هسته‌ای اختصاص داد. اما او این بار وارد فاز تازه‌ای شد و برای به ثمر نشاندن تلاش‌های خود حاضر شد سخنان مقام معظم رهبری را تحریف کند.

جواد کریمی قدوسی، نماینده مشهد و کلات برای سومین بار محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه را به مجلس کشاند. پیشتر برای به چالش کشیدن منطق مذاکرات، به برجا ماندن تحریم‌ها اشاره کرده بود و این بار به حضور افراد دوتابعیتی و به گفته او جاسوس در تیم مذاکرات هسته‌ای. هرچند نمایندگان در این موضوع با او همراه نشدند و سؤالاتش را از وزیر امور خارجه وارد ندانستند، اما کریمی قدوسی برای به کرسی نشاندن سؤالات خود زحمت زیادی کشید؛ تا جایی که حاضر شد سخنان مقام معظم رهبری را تحریف کند و به بخش قابل توجهی هم از این سخنان بی‌اعتنا باشد.

** رهبری تیم مذاکره کننده را غیور و امین می‌دانند
کریمی قدوسی در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی مدعی شد رهبری تیم مذاکره کننده با اروپا، برای جلوگیری از اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران را افرادی بر عهده دارند که پیشتر در جریان مذاکرات هسته‌ای به ایران ضربه زده‌اند. نماینده مشهد برای اثبات ادعای خود، گریزی به سخنان رهبر انقلاب اسلامی زد و گفت: «منظور ایشان از اینکه فرمودند در قضیه‌ برجام، بنده اشتباه کردم، اجازه دادم که وزیر خارجه‌‌ ما با آن‌ها صحبت کند، ضرر کردیم، این است که اختیار را به فردی سپردیم که نتوانست از فرصتی که ولی امر مسلمین به آن‌ها داده است، به نفع نظام جمهوری اسلامی در یک پیچ تاریخی بهره ببرد و این کمبود ظرفیت تیم جناب‌عالی است.»
این در حالی است که رهبر معظم انقلاب، در دیداری که دوم تیر ماه سال 1394 با کارگزاران نظام داشتند، تأکید کردند: «بنده هیئت مذاکره‌کننده را - همین دوستانی که این مدّت این زحمات را بر دوش گرفته‌اند - هم امین می‌دانم، هم غیور می‌دانم، هم شجاع می‌دانم، هم متدیّن می‌دانم؛ این را همه بدانند.»

**جمله رهبر انقلاب که تحریف شد
22 مرداد رهبر معظم انقلاب دیداری با اقشار مردم داشتند و جمله ایشان مورد تحریف قرار گرفت؛ جمله ای که بعدا «خط حزب‌الله»، نشریه تحت مدیریت دفتر حفظ و نشر آثار ایشان درباره آن توضیح داد و جمله دقیق رهبری را این گونه اعلام کرد: «در قضیه‌ برجام، بنده اشتباه کردم، اجازه دادم که وزیر خارجه‌‌ ما با آن‌ها صحبت کند، ضرر کردیم.»
این همان جمله ای است که امروز کریمی قدوسی آن را مطابق میل خود تفسیر کرد، در حالی که مطالعه بیانات رهبری، برداشت دیگری را ایجاب می کند:
«حالا با این دولت، با این رژیم زورگوی متقلّب، باید نشست مذاکره کرد؟ چرا مذاکره کنیم؟ برجام نمونه‌ی واضح این است. تازه بنده سخت‌گیری میکردم -که البتّه همه‌ی خطوط قرمزی که ما معیّن کرده بودیم رعایت نشد- طرف مقابل این‌جوری رفتار کرد، این‌جوری عمل کرد. خب با این طرف مقابل نمیشود مذاکره کرد؛ با این دولت نمیشود مذاکره کرد. درباره‌ی مسائل گوناگون، هر دولتی که با این دولت مذاکره کند، [او] مشکل درست میکند؛ مگر اینکه هم جهت باشند، مثل انگلیس. [البتّه] به انگلیس هم زور میگویند؛ آمریکایی‌ها حتّی به انگلیس هم زور میگویند، به اروپایی‌ها هم زور میگویند، امّا آنها حالا به یک جهاتی اشتراکاتی دارند، با همدیگر تعامل میکنند، کار میکنند. با هرکسی که مذاکره میکند، وضعش این‌جوری است. ما باید وقتی مذاکره کنیم، وقتی وارد این بازی خطرناک بشویم که فشار او، هوچیگری او، نتواند در ما تأثیر بگذارد به‌خاطر یک اقتداری که داریم. بله، آن‌وقتی که جمهوری اسلامی از لحاظ اقتصادی، از لحاظ فرهنگی، به آن اقتداری که ما در نظر گرفته‌ایم برسد، آنجا برود مذاکره کند؛ حرفی نیست. امروز چنین چیزی وجود ندارد؛ ما اگر چنانچه برویم مذاکره کنیم، قطعاً این مذاکره به ضرر ما تمام خواهد شد؛ مذاکره با یک طرف زورگوی این‌جوری، به ضرر ما تمام خواهد شد.»

** رضایت رهبری از تیم مذاکره کننده
بخش دیگری از سؤالات یا به عبارت دقیق‌تر، ادعاهای کریمی قدوسی این بود که برخی از مشاوران و مسئولان تیم مذاکرات هسته‌ای ازجمله عبدالرسول دری اصفهانی جاسوس بوده‌اند و ظریف، محمد نهاوندیان و رئیس‌جمهوری باید درباره «نفوذ» این افراد به اتاق فکر دولت، پاسخگو باشند.
طرح این ادعا در حالی است که در همان دیدار ماه رمضان سال 94، رهبر انقلاب با بیان اینکه بعضی از افراد از محتوای مذاکرات بی‌اطلاع‌اند و اگر مطلع بودند چنین نظری می‌داشتند، درباره نیروهایی که طی مذاکرات به کار گرفته شدند، فرمودند: « بعضی از این دوستان را از نزدیک می‌شناسم، بعضی را از دور با سوابقشان می‌شناسم؛ این‌ها مردمانی هستند متدیّن و امین؛ این‌ها امین‌اند؛ قصدشان این است که کار کشور را پیش ببرند، گره را باز کنند و دارند تلاش می‌کنند برای این کار. انصافاً غیرت ملّی هم دارند، شجاعت هم دارند، در مقابل یک تعداد کثیری از کسانی قرار می‌گیرند - که حالا نمی‌خواهم تعبیرِ متناسب واقعی را بکنم، چون گاهی تعبیرهایی هست که واقعاً شایسته‌ آن تعبیرند امّا خب، مناسب نیست که ما به زبان بیاوریم - و انصافاً در مقابل آن‌ها با شجاعت کامل، با دقّت کامل مواضع خودشان را بیان می‌کنند، دنبال می‌کنند و تعقیب می‌کنند.»

**سریال اتهام زنی‌های کریمی قدوسی
امروز کریمی قدوسی با نمایش مستندی که به گفته او سازمان اطلاعات سپاه درباره جاسوسان هسته‌ای تهیه کرده است، به دنبال همراه کردن دیگر بهارستانی علیه ظریف بود؛ سناریویی که وزارت اطلاعات آن را رد کرد.
البته این نخستین باری نیست که این نماینده جبهه پایداری، تیم مذاکره کننده را متهم به پنهان‌کاری یا دروغ‌گویی و یا حتی اقدام به نفع دشمن می‌کند. وی آبان‌ماه سال 95، در پی یکی از جلسات محرمانه کمیسیون امنیت ملی با وزیر امور خارجه درباره احتمال تمدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران موسوم به آیسا، مطالبی را به نقل از ظریف منتشر کرد که نه‌تنها توسط وزیر امور خارجه بلکه از سوی اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی هم تکذیب شد.

گزارش از شیما شعاعی
*اداره کل اخبارچندرسانه‌ای*ایرناپلاس*

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال