کتاب ردیف پیانو استاد مرتضی محجوبی منتشر شد

تهران - ایرنا - کتاب ردیف پیانو استاد مرتضی محجوبیکه ردیف موسیقی دستگاهی ایران به روایت استاد را شامل می شود توسط بهار برخوردار و برای ساز پیانو تالیف و توسط انتشارات هنر و فرهنگ، منتشر شد.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا، نگارنده کتاب در خصوص اثر مکتوبش گفت: «مبنای نگارش این ردیف موسیقی ارزشمند ایرانی، دستنوشته های باقیمانده از زنده یاد مرتضی محجوبی (1279-1343) می باشد. این موسیقیدان فقید، شیوه نت نگاری مختص خود را داشته که با روش نت نگاری بین المللی و متداول کاملاً متفاوت بوده است. این سیستم نگارش ابداع شخص ایشان بوده و علائم تعریف شده خاص خود را داراست.»
وی افزود: ردیف پیانوی استاد محجوبی، علیرغم ارزشمندی آن، به دلیل نامأنوس بودن روش نت نگاری آن، مهجور واقع شده و تاکنون علاقه مندان به موسیقی ایرانی از آن بی بهره بوده اند. از این رو، در ابتدا به تحقیق و پژوهش در مورد نحوه نت نویسی استاد پرداختم و سپس دست نوشته های ردیف پیانوی استاد محجوبی را به خط نت موسیقی بین المللی که برای همه هنردوستان قابل درک است برگردانده و در نهایت نت نویسی کامپیوتری آن را انجام دادم.
بهار برخوردار در این باره توضیح داد: حاصل این تلاش کتاب 366 صفحه ای، مشتمل بر 7 دستگاه و 5 آواز شد. این کتاب اولین و تنها کتاب از ردیف پیانوی استاد مرتضی محجوبی به خط نت موسیقی بین المللی است.
وی خاطر نشان کرد: «یکی از ویژگی های مهم این کتاب علاوه بر نوشته شدن به صورت حامل مضاعف برای ساز پیانو؛ قابلیت اجرای نت های دست راست آن (نت های کلید سل) بوسیله تمام سازهای سنتی است. دیگر ویژگی این کتاب دو زبانه بودن آن است؛ بدین معنی که پیشگفتار و فهرست کتاب علاوه بر زبان فارسی به زبان انگلیسی هم آورده شده تا توضیحات مربوط به تکنیک های لازم برای پیانو نوازی ایرانی و نحوه کوک شدن ساز پیانو و همچنین نت نگاری استاد محجوبی برای غیر فارسی زبانان علاقه مند به موسیقی کلاسیک ایرانی قابل استفاده باشد. علاوه بر آن در این کتاب، در زیر عنوان فارسی هر گوشه، آوانگاری لاتین آن نیز آورده شده است.»
نگارنده کتاب ردیف پیانو استاد مرتضی محجوبی خاطر نشان کرد که تألیف این کتاب در مجموع 5 سال زمان برده است.
بهار برخوردار، دانش آموخته موسیقی در رشته نوازندگی در مقطع کارشناسی از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و رشته آهنگسازی در مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه هنر است.
فراهنگ ** 1418

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال