سوال از رییس جمهوری؛ نمایندگانی که قانع نشدند

تهران-ایرنا- جلسه سوال از رییس جمهوری در مجلس با طرح پنج پرسش برگزار شد؛ وضعیت قاچاق ارز و کالا، تحریم های بانکی، کاهش اشتغال و بیکاری مزمن ، رکود و نوسانات بازار ارز و کاهش ارزش پول ملی؛ محورهای مورد سوال نمایندگان مجلس بود که پس از پاسخ های رییس جمهوری به رای گذاشته شد.

رییس جمهوری امروز برای پاسخ به سوالات نمایندگان در مجلس شورای اسلامی حضور یافت؛ طرح سوال از رییس جمهوری دهم مرداد ماه از سوی 80 تن از نمایندگان مجلس اعلام وصول شد. نمایندگان با طرح 5 سوال با محوریت؛ وضعیت نامطلوب قاچاق ارز و کالا، پابرجا بودن تحریم های بانکی به رغم برجام، کاهش اشتغال و بیکاری مزمن در کشور، ادامه رکود و نوسانات بازار ارز وکاهش ارزش پول ملی، از مواضع خود کوتاه نیامده و دولت را مسبب تمام مشکلات مذکور قلمداد کردند.
اگر چه بسیاری افکار عمومی جامعه، کارشناسان، تحلیلگران و بسیاری از شخصیت ها و حتی منتقدان دولت، سوال از رییس جمهوری را نه به مصلحت کشور که به زیان منافع ملی معرفی می کردند، اما اصرار سوال کنندگان ادامه داشت تا اینکه سرانجام سوال از رییس جمهوری با اصرار امضا کنندگان امروز سه شنبه برگزار شد.
رییس جمهوری در این جلسه، چنانکه همه انتظار آن را داشتند، از موضعی شفاف با نمایندگان مردم سخن گفت و ضمن پاسخ گویی به سوالات نمایندگان وجود برخی نقص ها و اشکالات را در عملکرد دولت پذیرفت، چنانکه در تمامی دولت ها این وضعیت با توجه به شرایط وقت هر دولت طبیعی است. با وجود پاسخ های صریح رییس جمهوری به سوالات، اما گویا سوال کنندگان اصرار داشتند که از سوالات رییس جمهوری قانع نشوند و در نتیجه ی آرای خود نیز، آن را نشان دادند.
**وضعیت قاچاق ارز و کالا
قاچاق ارز و کالا در ایران حکایت امروز و دیروز نیست که یکباره و در یک دولت یا یک در دهه کشور با آن درگیر بوده باشد، بلکه مساله ای است که از علل و عوامل بسیاری ناشی می شود و خود بستری برای ایجاد چالش در کشور به شمار در حوزه های مختلاف به شمار می رود و به تبع درمان آن نیز نه یک باره و موقتی که دائمی و زمان بر است.
چنانکه اشاره شد، وضعیت نامطلوب مبارزه با قاچاق کالا و ارز یکی از محورهای مورد سوال رییس جمهوری بود. رییس جمهوری در پاسخ به این پرسش در مجلس شورای اسلامی گفت: موضوع قاچاق کالا وارز در سال 81 با فرمان رهبری مبارزه با آن شروع شد و نمایندگان در سال 92 قانون مربوطه را نوشتند و ابلاغ کردند ودولت همه آیین نامه های آن را تدوین کرد. برای جلوگیری از قاچاق باید از تولید داخلی حمایت کنیم و اگر از تولیدکنندگان دفاع کنیم معنی ندارد قاچاق وارد شود.
وی در ادامه تصریح کرد: ما چطور توانستیم از 25 میلیارد دلار در چهار سال و نیم گذشته به 12 و نیم میلیارد دلار برسیم؟ این تحول چگونه ایجاد شد؟ ستاد مبارزه با قاچاق نهادی فرا قوه ای است و مختص دولت نیست همه با هم داریم تلاش می کنیم.
وی اضافه کرد: در قاچاق خروجی که عمدتا سوخت است اقدامات ما باعث شد 25 میلیارد دلار سال 92 تا الان به 12 میلیارد دلار رسیده است. دولت با برنامه ریزی برای کنترل پیمایش خودروها و دادن گازوییل برمبنای پیمایش، قاچاق 7.8 میلیارد دلار به نیم میلیارد در سال 95 رساند.
رییس جمهوری اظهار داشت: در زمینه قاچاق نقش سربازان گمنام، نیروی انتظامی، نیروهای مسلح به ویژه سپاه اهمیت داشت. از 10 ماه پیش کنترل قاچاق در آبهای جنوبی در اختیار سپاه قرار داده شد و همچنین در مرزهای غربی و شرقی. همه به کمک هم توانستیم به این عدد برسیم.
با وجود پاسخ رییس جمهوری به این سوال و همچینین فراقوه ای بودن مبارزه با قاچاق در کشور از مجموع 271 نمایندگان حاضر در صحن، 123 نفر رای موافق، 138 نفر مخالف و 6 نفر رای ممتنع دادند و به این ترتیب از پاسخ های دکتر حسن روحانی رییس جمهوری قانع نشدند.

**پابرجا بودن تحریم های بانکی به رغم برجام
برجام به عنوان یک توافق بین المللی میان ایران و کشورهای 1+5، نه فقط موجب بسته شدن پرونده هسته ای کشور را پس از 12 سال سردرگمی و بحث های بین المللی به سرانجامی مطلوب رساند بلکه از نظر اقتصادی و سیاسی نیز دستاوردهای مثبت و مثثمر فایده ای برای کشور به همراه نداشت.
با وجود ارزیابی های مثبت بین المللی از برجام، اما این توافق هم در خارج از مرزهایی ایران و از سوی دشمنان و رژیم های منطقه ای، هم در داخل مرزهای کشور مخالفانی داشت. مخالفان داخلی برجام باهجمه های پی در پی و با هدف تخرب دولت و ایجاد بدبینی در جامعه نسبت به این دستاورد، برجام را تقریبا هیچ و به زیان منافع ملی قلمداد می کردند و در مسیر اجرای آن سنگ اندازی های بی پایان داشتند.
در حالی که به گفته کارشناسان، برجام به مثابه علتی ناقص برای برداشتن تحریم های بانکی به شمار می رود و لازمه آن علاوه بر برجام، قبول «اصلاح قانون مبارزه با پول‌شویی» و «اصلاح قانون تأمین مالی تروریسم» از سوی کشور است؛ موضوعی که در مجلس هنوز با چالش مواجه است و همان کسانی که سوال از رییس جموری را به واسه تحریم های بانکی مطرح کردند، خود به سبب سنگ اندازی های مستمر در این زمینه مقصرند.
در همین زمینه رییس جمهوری در پاسخ به این سوال نمایندگان گفت: من از شما می پرسم برجام برای چه بود؟ برجام برای این بود که ما به دنیا بگوبیم که فعالیت صلح آمیز هسته ای که آن ها به دروغ گفتند غیر صلح آمیز است، و بر مبنای همین دروغ و اتهام ناروا قطعنامه های فراوانی را علیه ما تصویب کردند و به ذهن دنیا این چنین رسانده اند که برنامه هسته ای ایران خطر برای صلح جهانی است ؛ لذا ما را به فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد بردند.
در برجام ما دستاوردهایی داشتیم که هیچگاه از بین نمی رود. دستاورد بین المللی، دستاورد سیاسی، اخلاقی و پی ام دی را از بین بردیم. این ها دستاورهایی است که وجود دارد. تحریم تسلیحاتی کشور را که می گفت ایران نه حق خرید و نه حق فروش سلاح را دارد، این تحریم را به پنج سال تقلیل دادیم که دو سال و نیم آن گذشته و دو سال و نیم دیگر آزاد خواهد شد، این کار برجام است و کار برجام روشن است.
وی اضافه کرد: در زمینه اقتصادی هم برجام گشایش هایی را به وجود آورد. شما همه می دانید و اگر تا دیروز تردید بود امروز می دانید که وقتی این شرکت ها از ایران می روند معلوم است که روزی آمده اند که امروز می روند. اگر گفته می شود فلان بانک با ما از دیروز کار نمی کند، معلوم می شود که با ما کار می کرده است، اگر کار نمی کرده که ادبیات و زبان فارسی را باید از نو بنویسیم.
رییس جمهوری گفت: در زمینه بانک ما چهار لایحه تقدیم مجلس کردیم این چهار لایحه نه تنها برای روابط بانکی که برای حیثیت ایران اساسی است، ما کشوری هستیم ضد تروریسم و ضد پولشویی، بنابراین برای ما مهم است. بنابراین لوایح شما می تواند در زمینه روبط بانکی بسیار به ما کمک کند. یکی از این چهار لایحه تصویب شده و سه لایحه دیگر باقی مانده است که من از ریاست محترم مجلس و نمایندگان محترم درخواست می کنم تسریع بفرمایید در تصویب این لوایح که می تواند در روابط بانکی ما بسیار تاثیرگذار باشد.
در این سوال، نمایندگان مجلس شورای اسلامی با 137 رای موافق، 130 رای مخالف و سه رای ممتنع از مجموع 271 نماینده حاضر اعلام کردند که از پاسخ های رییس جمهوری قانع شدند.
کاهش اشتغال و بیکاری مزمن در کشور
نمایندگان مجلس در حالی اشتغال را و بیکاری مزمن را به عنوان سوال از رییس جمهوری مطرح کردند که با بر اساس آمار و ارقام اعلام شده در مرکز آمار ایران، دولت در اشتغال خالص موفق بوده در دولت یازدهم و دواززده تلاش های بسیاری برای افزایش میزان حقوق و دستمزد صورت گرفته است.
رئیس جمهوری در خصوص ایجاد اشتغال و مقابله با بیکاری گفت: کارنامه دولت یازدهم و دوازدهم بسیار درخشان است و جزء کارنامه هایی است که در کمتر کشوری می توانید بیابید.
روحانی با اشاره به آمار اشتغال در سال 84 تا 91 خاطرنشان کرد: اشتغال خالص ما در آن دوران این قدر کم بوده است که نمی توانم بگویم، اشتغال خالص ما در آن زمان فقط 10هزار نفر بوده است، ولی امروز اشتغال خالص کشور در طول 5 سال گذشته 2میلیون و 700هزار نفر بوده است که یک افتخار بزرگ برای کشور است.
رئیس جمهوری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواست تا با مراجعه به آمار بانک مرکزی و مرکز آمارهای اشتغال و بیکاری را مقایسه کنند و در ادامه افزود: البته اشتغال سرمایه خارجی، امنیت داخلی و شرایط خاص سکون و آرامش سیاسی می خواهد.
وی توضیح داد: طبق آمار 711هزار جویای کار بودند و 756 هزار اشتغال ایجاد شده است، از نظر بیکاری کارنامه خوبی داریم، اما البته مردم ما قانع نیستند و این حرف درست است. هنوز بیکاری فراوان است این هم درست است.
رئیس جمهوری در بخش دیگر از سخنانش اظهار داشت:این که ما بیکاری مزمن چند ساله داریم درست است.رقم بیکاری ما 12.1 دهم است که بسیار زیاد است و قابل قبول نیست. اما من از شما خواهش می کنم به یک نکته توجه داشته باشید.اگر دولت یازدهم و دوازدهم مثل دولت نهم و دهم در اشتغال کار می کرد امروز رقم بیکاری ما به جای 12 درصد 22 درصد بود. این هنر دولت یازدهم و دوازدهم است. البته قوای دیگر مجلس شورای اسلامی همه کمک کردند.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی اما از مجموع 272 نماینده حاضر در صحن، 74 نفر موافق، 190 نفر مخالف بودند و هشت نفر هم رای ممتنع دادند. به این ترتیب نمایندگان مجلس شورای اسلامی از پاسخ های دکتر حسن روحانی رییس جمهوری قانع نشدند.
**تداوم رکود
دولت یازدهم پس از چند سال رکود، هم به تورم تک رقمی رسید، هم اینکه در این دوران و با تلاش های مستمر دولت، کشور از رکود خارج و در این دوران تراز تجاری کشور مثبت شد؛ دستاورد هایی که برخی موضع گیری های سیاسی و جناحی مانع پذیر آن ها می شود. در همین زمینه رییس جمهوری در مجلس گفت: آنچه مهم است اینکه همه برای حل مشکل مردم دست به دست هم دهیم. مردم از ما نمی خواهند که شما از من بپرسید و من هم در اینجا آمار و ارقام به ارائه دهم و جزوه ها را بخوانم. مردم این را نمی خواهند. مردم درد را می دانند و از من و تو بهتر می دانند. مردم مشکلات اقتصادی خود را روزمره و لحظه ای درک می کنند، صبح با سوار شدن به تاکسی و اتوبوس، وارد شدن به مغازه و غیره می بیند.
رییس جمهوری افزود: لمس این مساله که زندگی مردم توام با سختی و مشکلات شده است، چندان مهم نیست که شما به من بگویید . اگر هم من و شما به فکر درمان موقت باشیم، مردم نمی پسندند و درمان موقتی که یک بار کار کشور را درست کنیم و دو مرتبه به وضع سابق برگردیم، نمی خواهند.
دکتر روحانی با تصریح این امر که«مردم درمان دائم را می خواهند» اظهارداشت: درمان دائم چگونه درست می شود؟ با کار دولت، حتما نه. با کار تنها مجلس یا قوه قضاییه به تنهایی؟ حتما نه. ولی اگر همه با هم و کنار هم باشیم حتما از مشکلات عبور می کنیم. چرا از مشکلات عبور نکنیم.
وی ادامه داد: ما مشکل داریم و البته مشکل داریم، مردم ما مشکل دارند و همه آن مواردی که شما در سوالات خود گفتید بی مشکل نیست، ما باید همه دست به دست هم دهیم و ممکن است کاری هم کرده باشیم که دقیق نبوده است، به ما بفرمایید، باید اصلاح کنیم. ما معصوم نیستیم.
رییس جمهوری تصریح کرد: من به شما قول می دهم به ملت ایران قول می دهم هیچ گاه کاری بدون مشورت و خرد جمعی انجام نداده ام. من تمام دولت، تمام کارشناسان را به شهادت می طلبم که هیچ وقت حتی تصمیم قاطع صدرد صد داشته اما زمانی که به جلسه ای آمده و دیده ام که همه نظر مخالف دارند، نظر آنان را قبول کرده ام. اینکار نادرست وخودسری و به معنای استبداد رای است. حتما ما اشتباه داشته و داریم و باید آن را با هم جبران کنیم.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی با 150 رای مخالف اعلام کردند که پاسخ های دکتر روحانی قانع کننده نبود. در این رای گیری 116 نماینده رای موافق و 6 رای ممتنع از مجموع 272 شرکت کردند.
نوسانات بازار ارز و کاهش ارزش پول ملی
در چند ماه اخیر بازار ارز کشور با نوسانات شدیدی درگیر بوده است که بخش عمده ای از آن به خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم ها است. با وجود این دولت در این چند ماه تلاش خود را به کار بست که کشور را از این شرایط عبور داده و به وضعیتی مطلوبب از نظر اقتصادی برساند؛ در این میان عده ای با سودجویی، سنگ اندازی در مسیر اجرای برنامه های دولت و چنان که کارشناسان می گویند، اقتصادی های موازی در تشدید ایین شرایط عمل کردند.
برخی نیز با گرفتن ارز دولتی و ارتکاب تخلف هایی در این زمینه، جامعه و فضای افکار عمومی را نسبت به ساختارر و دولت بدبین ساخته و به نوعی اعتماد زدایی کردند.
دکتر روحانی در پاسخ به پرسش نمایندگان با محوریت نوسانات بازار ارز و کاهش ارزش پول ملی در مجلس گفت: در مساله ارز آن هایی که ارز برای واردات کالا گرفتند و وارد نکردند ، وزارت صمت و بانک مرکزی موظف هستند که به قوه قضاییه بدهند و ما با آن ها برخورد خواهیم کرد. قوه قضاییه ما با آن ها برخورد خواهد کرد. اگر کسی کالایی را کم وارد کرده است، با آن ها برخورد می شود. اگر کسی ارز 4هزار و 200 تومانی گرفته و اکنون کالای آن ها در گمرک است ما از آن ها ما به التفاوت می گیریم.
رییس جمهوری با بیان اینکه« رانت در مواردی بوده است اما نه به آن وسعت.» گفت: شما را به خدا، مساله و مشکل را در حد خود آن ببینیم؛ وقتی مشکل را اضافه می کنیم به تبع در حل آن عاجز می شویم، ما مشکل داریم و آن را می توانیم حل کنیم چرا نتوانیم. شما ممکن است بگویید رابطه مجلس و دولت ضعیف است که ممکن است این حرف درست باشد.
وی افزود: تلاش دولت بر این است که قیمت ارز متعادل تر شود. در روزهای اخیر نسبت به هفته گذشته قیمت ارز مقداری متعادل تر شده و در هفته های بعد متعادل تر خواهد شد. همه تلاش ما این است که مردم احساس نگرانی نکنند. البته نکته ای را هم باید بگویم. ما ذخایر ارزی خود را بالا می بریم. در این روزها ارز ما کم نشده است، صادرات غیر نفتی ما افزایش یافته است. صادرات نفتی غیر میعانات گازی سه ماهه نوزده درصد افزایش پیدا کرده است. به ذخایربانک مرکزی و بانک های دنیا اضافه می شود. برای ماه ها و سال های آینده کارهای اقداماتی انجام می دهیم.
رییس جمهوری گفت : به رییس کل بانک مرکزی گفتم که از ذخائر ارز حق استفاده ندارید وهمانطور که شما گفتید می توانستیم مقداری طلا به جامعه بیاوریم، اما دست ما باز نیست. طلای ما به عنوان پشتوانه اسکناس است و ما حق نداریم دست بزنیم. بنابراین ما در مسیر تعادل هستیم و قدم به قدم کار را پیش خواهیم برد و بی تردید موفق خواهیم شد و این توفیق به حول وقوه الهی اذان ما است.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی با 196 رای مخالف، 68 رای موافق و هشت رای ممتنع از مجموع 273 نماینده حاضر اعلام کردند که از پاسخ های رییس جمهوری درمورد این سوال قانع نشدند.
**سیام**3050**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال