یک هفته تمرین ارکستر ملی ایران با نخستین رهبر زن

تهران - ایرنا - تمرین ارکستر ملی ایران طی هفته گذشته با نخستین رهبر زن ارکستر ایران که به عنوان رهبر مهمان این ارکستر را همراهی می کند، در تالار رودکی و وحدت برگزار شد.

نزهت امیری قرار است اجرای 8 شهریور ارکستر ملی ایران در تالار وحدت را رهبری ‌کند.
به گزارش گروه فرهنگی ایرنا، در این اجرا که برای اولین بار ارکستر ملی رهبری یک بانو را تجربه می کند، قطعات، کنسرتینو برای سنتور و ارکستر، کنج مناجات، سربداران، بیژن و منیژه، ماهور برای ویلن و ارکستر، سرود گل، هزار دستان، اسمر و رقص دایره توسط نوازندگان ارکستر نواخته می شود.
نزهت امیری، زاده 22 آذر 1339، رهبر ارکستر و از موسیقی‌دانان معاصر ایران است. از او به عنوان تنها رهبر ارکستر زن ایرانی ساکن ایران و نخستین بانوی ایرانی در زمینه رهبری ارکستر نام برده می‌شود.
امیری موسیقی را نزد استادانی، چون پرویز منصوری، حسین علیزاده و منوچهر صهبایی آموخت. او در سال 1384 ارکستر مضرابی حسین دهلوی را رهبری کرد و روی صحنه برد.
وی دروس دانشگاهی موسیقی را پیش از ورود به دانشگاه در سال 1368، نزد استادان موسیقی به پایان رساند. امیری در سال 1382 در مقطع کارشناسی ارشد رشته آهنگسازی فارغ‌التحصیل شد.
وی از تابستان 1396 رهبری ارکستر «نغمه باران» به سرپرستی علی امیرقاسمی را بر عهده گرفت و در هفتمین شب از سی و سومین جشنواره موسیقی فجر 96 در تالار وحدت با این ارکستر به روی صحنه رفت.
امیری همچنین تجربه رهبری ارکستر مضرابی (به پایه‌گذاری حسین دهلوی) را در کارنامه کاری خود دارد.
فراهنگ 1418 ** 9035

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال