یک جامعه شناس ورزش در میزگرد ایرنا،

فوتبال ایران در مرحله جنینی مانده است

تهران- ایرنا- «رضا شجیع» جامعه شناس ورزش با اشاره به کاستی ها و نارسایی های ورزش فوتبال و مدیریت آن در ایران، تصریح کرد تا زمانی که شاهد عزمی جدی برای تغییرات اساسی در این حوزه نباشیم، امکان تکرار حوادث تلخ و تداوم خشونت های کلامی در ورزشگاه ها، وجود خواهد داشت.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری، حوادث تلخ در ورزشگاه های کشور در هفته های آغازین لیگ برتر و فراوانی خشونت های کلامی، سوالات بسیاری را در خصوص چرایی وقوع این حوادث مطرح ساخته است.
شجیع استاد دانشگاه و جامعه شناس ورزش در میزگردی در خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا)، ضمن کالبد شکافی این گونه خشونت های کلامی و حوادث، به تجربه دیگر کشورها برای مدیریت هرچه بهتر ورزشگاه ها اشاره و عنوان کرد مدیریت فوتبال در ایران، هنوز در مقدمات کار مانده و همچنان راهی طولانی تا رسیدن به ورزشگاه های عاری از خشونت های کلامی و درگیری، در پیش است.
مشروح اظهارات این مدرس دانشگاه در این میزگرد تخصصی به شرح زیر است.

** فوتبال ایران هنوز در مراحل ابتدایی تکامل فوتبال، مانده است
شجیع بیان داشت: فوتبال در جهان، سیری تاریخی را در 5 مرحله طی کرده و از دوران جنینی به دوران بزرگسالی و پختگی خود رسیده؛ اما فوتبال ذر ایران مانند کودکی است که هر بخش از بدنش در یکی از دوره های تاریخ تکامل فوتبال جا مانده است. به طور مثال فوتبال ایران به لحاظ شرایط و امکانات ورزشگاه ها، هنوز در مراحل اولیه است و وضعیت برگزاری لیگ برتر در مرحله جنینی قرار دارد ... دلیل این امر آن است که دولت نمی خواهد فوتبال را رها کند و بخش خصوصی نیز مانند وصله ای نچسب به فوتبال چسبیده است و هر دو بخش در مدیریت صحیح فوتبال، ناکام مانده اند.
تاریخچه فوتبال در ایران، نشان می دهد که تا پیش از انقلاب، مدیریت ورزش و فوتبال کشور در دست نظامیان بود. پس از انقلاب، مشخص شد که این شکل از مدیریت ورزشی فایده ای ندارد و در نتیجه، مدیران به فکر راهکاری افتادند. راهکار پیشنهادی آن بود که مدیریت فوتبال و ریاست فدراسیون به بخش دولتی واگذار شود. در نتیجه سیاستمداران به همراه بودجه های دولت، پا به دنیای فوتبال گذاشتند. این ورود خالی از فایده نبود؛ اما در زمانی که سیاسیون باید ورزش را ترک می کردند؛ این اقدام صورت نگرفت و نتیجه این شد که امروزه در ورزش فوتبال، کسی که به ساختار قدرت نزدیک است می تواند ریاست و مدیریت فوتبال و باشگاه های ورزشی را بر عهده گیرد.

** نباید از مسئولیت ها شانه خالی کرد
این جامعه شناس ورزش بیان داشت: برخی مسئولین با این تصور که ورزشگاه ها محل تخلیه هیجان هستند، ترجیح می دهند، تصور کنند وضعیت فعلی، طبیعی است؛ اما چنین رویکردی اشتباه است و باعث می شود که مشکلات معماری ورزشگاه ها، نیاز به فرهنگ افزایی و مانند آن ، رها شده یا به آن ها اهمیتی داده نشود. نتیجه این رویکرد آن است که مدیران، مسئولیت های خود را انجام نداده و پشت این تصور، سنگر بگیرند، در حالی که آن ها باید آستین ها را بالا زده و به سمت یک مداخله جدی حرکت کنند. بایستی دانست که اگر چه در گذشته بیشتر با صحنه کنده شدن صندلی ورزشگاه ها و شکستن شیشه اتوبوس ها، مواجه بودیم؛ اما امروز، فحاشی و خشونت های کلامی، بسیار بیشتر از گذشته شده است.

*چرا از حوادث درس نمی گیریم؟
شجیع افزود: بعد از وقوع حوادث تلخی همچون فاجعه ورزشگاه هیلزبرو در انگلیس در سال 1989، شماری از کشورها به دنبال یافتن پاسخی برای چرایی وقوع چنین فجایعی در ورزشگاه ها رفتند و به این نتیجه رسیدند که مدیریت ورزشگاه ها، نیازمند یک مدیریت هماهنگ است و باید بخش های ذی نفع دور هم جمع شوند و طی یک برنامه جامع، برای مدیریت ورزشگاهها برنامه ریزی کرده و هر یک مسوولیت خود را بپذیرند. در عین حال مدیران امنیتی ورزشگاه ها به این نتیجه رسیدند که بایستی تغییراتی اساسی در زمینه مدیریت ورزشگاه ها ایجاد کرد تا بتوان بر مشکلات و تنش ها فایق آمد. به طور مثال در متن گزارش منتشر شده پس از حادثه خونبار ورزشگاه هیلزبرو، پیشنهادها و راهکارهایی برای بهبود مدیریت ورزشگاه ها ارایه شد که می توان از راهکارهای داده شده برای مدیریت چنین حوادثی در ورزشگاه های ایران نیز بهره گرفت.

** گره کور بلیت فروشی در ایران
این جامعه شناس ورزش در جریان این میزگرد با بیان اینکه مسایل مرتبط با بلیت فروشی در ورزشگاه ها در ایران، همچنان به چشم می خورد، گفت: با گسترش فناوری های نوین، هم اینک در بیشترین کشورهای جهان، فروش بلیت به صورت انلاین و منظم صورت می گیرد و به طور مثال اگر کسی برای تماشای بازی، بلیتی را خریداری کند اما به دلایلی در ورزشگاه حضور نیابد، صندلی او تا آخر بازی خالی خواهد ماند. از همین رو این سوال مطرح است که چرا هنوز چنین مساله پیش پا افتاده ای در ایران، تبدیل به یک گره کور شده است؟

** معماری ورزشگاه های ایران قدیمی است
شجیع با انتقاد از شکل معماری ورزشگاه های ایران، متذکر شد: معماری ورزشگاه های ایران سنتی است و حاصل این نوع معماری ایجاد جمعیت های بزرگ و آَشفته در هنگام ورود و خروج و بروز مشکلات متعدد است. در حال حاضر تنها ورزشگاه کاملاً استاندارد ایران؛ یعنی استادیوم امام رضا (ع) در مشهد، بر اساس اصول جدید طراحی شده و این نوع طراحی باعث می شود که به هنگام ورود و خروج و همچنین در حین تماشای بازی، تماشاچیان راحت و آسوده باشند.

** از نقش کانون های هواداری غفلت شده است
شجیع بر این باور است که در تمام کشورهای صاحب فوتبال، کانون های هوادار نقش موثری در مدیریت فضای ورزشگاه ها دارند. این کانون ها با فروش بلیت و ارائه تخفیف های موثر و مناسب به هواداران منظم و آرام، به سالم سازی فضای ورزشگاه ها کمک های شایانی می نمایند. در ایران هم، کانون های هواداران می توانند تبدیل به بازویی برای مدیریت محیط ورزشگاه ها شوند. متاسفانه در کشور ما موضوع کانون های هواداری مورد توجه قرار نگرفته است. در حالی که کانون هواداری می تواند هم در کاهش هزینه و هم در ایجاد نظم موثر باشد.

** اراده ای برای تغییر دیده نمی شود.
شجیع در ادامه بیان داشت: مدیریت ورزش در ایران، مدیریت واحد و یکپارچه ای نیست و اصول علمی مدیریت ورزش رعایت نمی شود. امروزه مدیری در ورزش کشور موفق است که راه و رسم ریش سفیدی را بداند. ما شاهد هستیم که مدیر یک باشگاه برای یک بازیکن و لیدر تیمش، جشن آشتی کنان گرفته است!. فضای امروز فوتبال ایران، عرصه خالی از مدیران تکنوکرات یا تحصیل کرده و متخصص است و البته چنین مدیرانی در وضعیت فعلی هم موفق هم نخواهند بود. در عرصه ورزش ایران مدیری به ظاهر موفق است که بتواند لیدرها را هدایت و حمایت سکوها را برای خود حفظ کند.


** برای آینده فوتبال ایران، نگرانم
شجیع با بیان این نکته که در ایران همه چیز سیاسی شده است؛ گفت: ورزشگاه ها هم اینک تبدیل به مکانی برای بیان و تخلیه اعتراضات و مشکلات شده اند و این مسئله نگران کننده است. اگر این رفتارها تشدید شود، آینده فوتبال و لیگ برتر با مشکلاتی مواجه خواهد شد و ممکن است به این دلیل، محدودیت هایی برای برگزاری مسابقات فوتبال ایجاد شود.

** حضور زنان به مطلوب کردن فضای ورزشگاه ها، کمک خواهد نمود
شجیع عنوان داشت: امروزه در ورزشگاه های ما، این احساس وجود دارد که می توان هر شعاری را سر داد و دست به هر حرکتی زد ... برخلاف برخی تصورات، اتفاقاً حضور بانوان در چنین فضایی می تواند این پیش فرض را تغییر داده و فضای ورزشگاه ها را تلطیف کند. در عین حال حضور بانوان می تواند مدیران را وادار کند که کارهایی جدی تر صورت دهند و ورزشگاه ها را به فضایی منظم، مناسب و مطلوب تبدیل کنند.
پژوهش**ب.س**1552

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال