انزوای آمریکا، نتیجه کاربرد دوگانه تحریم و تعرفه

تهران – ایرنا- پافشاری «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری ایالات متحده برای نافرجام گذاشتن برجام به شکل گیری اجماعی جهانی علیه سیاست های کاخ سفید انجامیده که با اعمال سیاست های تعرفه ای اخیرش، خطر انزوای آمریکا جدی به نظر می رسد.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری، نزدیک به دو سال از ورود ترامپ به کاخ سفید می گذرد و در این مدت از نزدیک ترین همپیمانان همچون کانادا تا دورترین کشورهای شرق دور مانند چین از گزند وی در امان نمانده اند. از طرفی نادیده انگاری عرف و هنجارهای بین المللی از سوی چهل وپنجمین رئیس جمهوری ایالات متحده، این کشور را به بازیگر تعهدگریز و قانون شکن نظام بین الملل مبدل ساخته که گریزی از تقابل با آن نیست.
دولت ترامپ در این مدت از پیمان هایی مهم جهانی از قبیل پاریس، برجام، تجارت آزاد ترانس پاسیفیک، پیمان جهانی مهاجرت خارج شده و با اعتنایی به سازمان های اثرگذار بین المللی دستور خروج آمریکا را از سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) و شورای حقوق بشر سازمان ملل صادر کرده است.
جرقه آغاز تقابل بین المللی با سیاست های کاخ سفید از همان روزهای نخست تکیه ترامپ بر مسند رئیس جمهوری و مقابله اش با برجام، زده شد. فشارهای بازیگران مختلف جهان بر آمریکا باعث شد تا وی دست کم سه بار به تمدید توافق هسته ای اقدام کند. پس از سر باز زدن وی از امضای تمدید تعلیق تحریم ها برای چهارمین بار، آمریکا متحدان دیرینه خود را در مقابل خود یافت؛ اختلاف دیدگاهی که تاکنون نیز تداوم یافته است.
به رغم تمایل و اراده جهانی به حفظ و ادامه اجرای برجام اما مقامات آمریکا گویا هنوز تحریم ایران را کارآمدترین ابزار موجود برای تحقق رویای خود می دانند. چند روز پیش رسانه های جهان از تشکیل «گروه اقدام ایران» در وزارت امور خارجه آمریکا به ریاست «برایان هوک» خبر دادند. ضمن این که آمریکا نیمه مردادماه مرحله نخست تحریم ها را علیه ایران به اجرا درآورد و دور دوم آن به نیمه آبان ماه موکول شده است.
اینک برخی خبرها از برنامه های تازه کاخ سفید برای فشار بر ایران حکایت می کنند که «فواد ایزدی» کاشناس مسائل آمریکا با اشاره به سخنان «وودی جانسون» سفیر آمریکا در لندن مبنی بر درخواست از انگلستان برای حمایت از تحریم‌ ها علیه ایران گفت: این ماموریت تمام سفرای واشنگتن در کشور‌های دیگر است که تلاش کنند ارتباط دولت‌ ها و یا شرکت‌هایی که با ایران تعامل دارند را قطع کنند و در نهایت موضوع مهم این است که ما بتوانیم سیاست هایمان را با توجه به شناختی که از این دولت ها داریم اعمال کنیم تا دچار خسارت و صدمه نشویم، چرا که به طور کلی سفرای آمریکا دست از تلاش برای اقناع دولت های اروپایی برای ترک گفت و گو با ایران بر نخواهند داشت.
با نگاهی گذرا به موضع گیری های مختلف مقامات آمریکایی آشکارا مشخص می شود که این کشور «تحریم» را به عنوان یگانه راه مقابله با ایران برگزیده است. از این رو بود که رهبری و رئیس جمهوری کشورمان در روزهای اخیر احتمال جنگ آمریکا علیه ایران را رد کرده و در مورد برنامه های و تبلیغات روانی این کشور سخن گفتند.
چندی پیش نیز «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان در گفت وگوی اختصاصی با «سی.ان.ان» با بیان اینکه آمریکا به تحریم‌ های ضدایرانی اعتیاد دارد و باید از خواب ناز بیدار شود، گفت: ما احساس می‌کردیم که آمریکا، حداقل در برابر ایران، دریافته است که تحریم‌ها می‌توانند دشواری ‌های اقتصادی ایجاد کنند اما نمی‌توانند از طریق آنها به خواسته‌های سیاسی که مدنظر دارند، دست یابند. من گمان می‌کردم که آمریکایی ‌ها از این مسئله آگاهند اما در اشتباه بودم.
بنابراین پافشاری های آمریکا علیه ایران و توافق هسته ای نه تنها به پیروی دیگر اعضای برجام از سیاست های واشنگتن منجر نشده که اراده آنها را در نجات برجام تقویت کرده است. برجام برای دو عضو آسیایی و سه کشور اروپایی از آن جهت حائز اهمیت است تا نشان دهند خواست و سلیقه سیاسی سران واشنگتن نمی تواند و نباید بر دیگر بازیگران بزرگ بین المللی تحمیل شود.
از این رو است که تروئیکای اروپا در صف نخست مقابله با آمریکا ایستاده و با راهکارهایی چون اجرایی سازی مقررات مسدودکننده، مجوز بانک سرمایه‌ گذاری اروپا و تشویق شرکت های متوسط و کوچک برای همکاری با تهران، پروژه نجات برجام را پیگیری می کنند و سعی در خنثی سازی توطئه های آمریکا دارند.
افزون بر نگاه همسوی گروه 1+4 در خصوص اهمیت مواجهه با آمریکا، جنگ تعرفه ای که ترامپ در ماه های گذشته علیه شرکای خود به راه انداخته بیش از پیش قدرت های بزرگ را به یکدیگر نزدیک ساخته و در اندیشه اقدام متقابل علیه کاخ سفید فرو برده است؛ موضوعی که در نشست وزرای خارجه همکاری آسیای شرقی در سنگاپور مورد توجه و گفت وگوی «وانگ یی» وزیر امور خارجه چین و «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا قرار گرفت.
در مجموع جنگ تعرفه ای ترامپ که شرکای راهبردی و غیر راهبردی آمریکا را هدف قرار داده، از سوی آنان بی پاسخ نخواهد ماند همان طور که تا کنون کشورهای اروپایی، چین، کانادا، ترکیه، مکزیک و روسیه و غیره هر کدام به نوعی به تقابل با سیاست های کاخ سفید پرداخته اند که تداوم آن به اجماع جهانی علیه آمریکا و در نتیجه انزوای این کشور منجر خواهد شد.
پژوهشم*9242**1552

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال