وزیر جهاد کشاورزی:

برغم مشکل کم آبی امسال افزایش خرید گندم داشته ایم

کرج- ایرنا- وزیر جهاد کشاورزی گفت: امسال از لحاظ نزولات آسمانی با کاهش چشمگیری روبرو بودیم ولی با بکارگیری توصیه های محققین و آزمودن آنچه که محققین در داخل مزرعه عرضه کردند، امروز شاهد نتایج خوبی بوده و با افزایش خرید گندم نسبت به سال گذشته روبرو بودیم.

به گزارش ایرنا، محمود حجتی روز سه شنبه در آیین رونمایی از بذور ارقام زراعی و باغی که در سالن اجتماعات موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر کشور مستقر در کرج برگزار شد، افزود: در سال جاری نسبت به سال گذشته با 300 هزار تن افزایش خرید گندم روبرو بوده ایم و هنوز خرید گندم ادامه دارد.
حجتی افزود: یکی از نتایج تحقیقات کاربردی را می توان معرفی ارقام جدید بذور دانست که در شرایط بحرانی کشورمان را نجات می دهد.
وی اظهار داشت: برای رسیدن به این هدف بایستی نگاه ها و روش ها را تغییر می دادیم که این اقدام صورت گرفته ولی هنوز نیازمند پرداختن بیشتر به این موضوع هستیم و وزارت جهاد کشاورزی و سازمان تات و شرکت های دانش بنیان نوپا بایستی تحقیقات کاربردی در این خصوص داشته باشند.
وزیر جهاد کشاورزی گفت: تحقیقات باید با تولید پیوند بخورد و با رشد اقتصادی همراه باشد و امیدواریم شاهد روزی باشیم که تلاش هایمان در این عرصه نتیجه بخش باشد که با توجه به نیروی انسانی آموزش دیده می توانیم موفق شده و در این عرصه سرآمد شویم.
حجتی در ادامه به وضعیت کشاورزی در کشور اشاره کرد و افزود: کشور ما سرزمینی خشک و کم آب بوده که گرفتار ناملایمات زیست محیطی زیادی می شود، ولی باید ظرفیت مناسب برای مقابله و وفق دادن خود با این شرایط را داشته باشیم که داریم.
وی با بیان اینکه ظرفیت های زیادی در اختیار ما وجود دارد که به صورت بهره ور از آن استفاده نمی کنیم، ادامه داد: آنچه را که خدا در اختیار ما قرار داده کمتر می بینیم و کمتر از آن استفاده می کنیم ولی آنچه که حاصل تلاش و کوشش محققین است نشان از وجود ظرفیت است که ما به آن دسترسی داشته ایم و امروز به آن پرداخته و رسیده ایم.
وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه با اندک توجه و تعمق می توانیم از خیلی از ظرفیت ها استفاده کرده و آن ها را بارور کنیم، اظهار داشت: ما با عرصه منابع طبیعی، محیط زیست و اقلیمی روبرو هستیم که در کنار تلاش هایمان باید تلاشی سازگار با محیط زیست داشته باشیم و برای آن برنامه ریزی کرده و ظرفیت ها را به خدمت بگیریم.
حجتی بیان داشت: همچنین در خرید محصول کلزا که نسبت به محصولات دیگر جدید است و کمتر به آن پرداخته ایم و خیلی از سازگاری های ان را هنوز نمی شناسیم با رشد خوبی در خرید تضمینی روبرو بوده ایم به طوریکه در سال جاری تا کنون 320 هزار تن خرید داشته ایم که سال گذشته 170 هزار تن و سال قبل از آن 60 هزار تن بوده است.
وی گفت: این روزها که تنگناهای زیادی از لحاظ ارزی داریم تولید این محصولات تاثیر زیادی در رفع تنگناهای غذایی دارد.
وزیر جهاد کشاورزی افزود: ظرفیت های زیادی در کشور ما وجود دارد و جای کار آن زیاد است و ما می توانیم با روش و ابزار نیازهای داخلی را تامین کرده و تولیداتی سازگار با محیط زیست داشته باشیم بطوریکه در بعضی از استان ها به دلیل کاهش بارش علیرغم اینکه با کمبود سطح زیر کشت روبرو بودیم، ولی با استفاده از تحقیقات محققین توانستیم رقم خوبی را برداشت کنیم به طوریکه در استانی مثل فارس که یک میلیون و 800 هزار تن خرید داشته باشیم.
وی با اشاره به استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و شرکت های دانش بنیان در تولید بذور جدید و مقاوم، اظهار امیدواری کرد که شاهد روزی باشیم که دانش فنی این بذور توسط این شرکت ها با هدایت موسسات تحقیقاتی تولید شود.
وی با بیان اینکه اکنون در کشور حدود 600 شرکت دانش بنیان در بخش کشاورزی فعالیت می کنند، گفت: این مسیر و طریقی است که امروز پیش روی ما قرار دارد که با توجه به ظرفیت بزرگی که در داخل کشور وجود دارد می توانیم از آن استفاده کنیم.
29 رقم جدید بذر زراعی و باغی امروز با حضور وزیر جهاد کشاورزی در موسسه تحقیقاتی اصلاح و تهیه نهال و بذر رونمایی شد.
6156/1535

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال