مشکل بنگاه های خرد، مدیریت بر پایه ضوابط واحدهای بزرگ است

تهران- ایرنا- سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: مانع رشد و بالندگی بنگاه های خرد و کوچک این است که آنها بر اساس قواعد و ضوابط بنگاه های بزرگ اداره می شوند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «انوشیروان محسنی بندپی» امروز (سه شنبه) در کارگاه آموزشی «تامین مالی بنگاه های خرد و کوچک» افزود: تامین منابع مالی شرط لازم برای ایجاد اشتغال و موفقیت بنگاه هاست اما کافی نیست.
وی اضافه کرد: در فلسفه بنگاه های مالی خرد گفته می شود باید بدون تامین مالی، آنها را بی نیاز کنیم. بنابراین با توجه به اینکه اکنون 96.5 درصد بنگاه های کشور، بنگاه های خرد به شمار می روند باید به این موضوع توجه ویژه ای داشته باشیم.
بندپی توسعه بنگاه های خرد و کوچک را از مهمترین دغدغه های کشورهای در حال توسعه دانست و گفت: کشورهای توسعه یافته این مسیر را طی کردند و آثار آن را در رشد اقتصادی و بالندگی خود دیدند اما کشورهایی مانند ایران نتوانستند در این مسیر موفق شوند.
به گفته وی، در کنار تامین مالی بنگاه ها توانمندسازی افراد نیز مهم است و زنجیره تامین و ارزش باید به هم اتصال داشته باشد تا موفق باشیم.
سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: افراد در جامعه استعدادهای فراوانی دارند، اما این استعدادها را باید در مسیری هدایت کرد که به اشتغال منجر شود.
وی گفت: اگر فضا و بستر را فراهم کنیم تا استعدادها به کار آید و منابع مالی نیز تامین شود می توانیم مانع از بیکاری جوانان شویم.

** چرخش معیوب نقدینگی یکی از چالش های اقتصادی است
قائم مقام معاونت اموراقتصادی و برنامه ریزی وزارت جهاد کشاورزی گفت: کشاورزی در حال توسعه کارکردهای چندگانه و اعتبار ویژه ای دارد و همواره این بخش با کمبود سرمایه روبرو بوده است.
«حسن قاسمی زانیانی» افزود: با توجه به محدودیت پس انداز کشاورزان، عمده اتکای بخش خصوصی و دولت به تسهیلات بانکی است که با توجه به کاهش دسترسی بنگاه ها به این منابع و افزایش هزینه شاهد رکود فعالیت اقتصادی هستیم.
قاسمی زانیانی ادامه داد: چرخه نقدینگی در کشور معیوب است و باید حرکت مستمر داشته باشد تا پس از برگشت منابع به نظام بانکی در اختیار فعالان اقتصادی قرار گیرد.
وی افزود: مولفه های فنی و محیطی از مولفه های اصلی پایداری اقتصادی به شمار می رود؛ به عبارتی فعالیتی سودآور و پایدار است که به لحاظ محیطی قابل اجرا و از لحاظ فنی مشکل کمی داشته باشد.
قائم مقام معاونت اموراقتصادی و برنامه ریزی وزارت جهاد کشاورزی درباره کشت مبتنی بر قرارداد توضیح داد: در این روش مشخص است چه محصولی و برای چه هدفی تولید می شود.
قاسمی زانیانی گفت: زنجیره زعفران، گوجه فرنگی، چای، ذرت، جو، برنج و گندم دروم در حال تدوین است.

** فعالیت بنگاه های خرد و کوچک مبتنی بر رابطه بازار و مشتری است
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز گفت: 96 درصد بنگاه های کشور خرد و کوچک است اما تامین مالی بنگاه های بزرگ و متوسط مورد توجه قرار می گیرد.
«عیسی منصوری» ادامه داد: عمده فعالیت بنگاه های خرد و کوچک مبتنی بر بازار و مشتری است؛ بنابراین به محض اینکه نوسان اقتصادی رخ می دهد این بنگاه ها متضرر می شوند.
منصوری افزود: همه این بنگاه ها به فرصت های بازار و تامین مالی دسترسی ندارند.
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی توضیح داد: 2 نوع تامین مالی داخل و خارج صنعت داریم.
«در تامین مالی داخل صنعت، ارائه کنندگان جدید خدمات مالی ایجاد می شوند و مبتنی بر دانش و روابط موجود است اما روابط، یک طرفه و تحمیلی است و سرمایه دار بزرگی نداریم و مقیاس آن کوچک و کوتاه مدت است».
در تامین مالی خارج صنعت، حجم منابع مالی بالاست، گزینه ها متنوع تر و ارائه تسهیلات به صورت بلندمدت است اما اعتماد کمتر، هزینه ها بالاتر و دانش ناکافی است.
به گزارش ایرنا، کارگاه آموزشی «تامین مالی بنگاه های خرد و کوچک» امروز (سه شنبه) با تلاش معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال در مجموعه فرهنگی ورزشی تلاش برگزار شد.
توجه به بنگاه های خرد و متوسط و حمایت از خودکفایی در تولید کالاهای راهبردی از بندهای سیاست های اقتصاد مقاومتی است که در سال 1392 ابلاغ شد.

اقتصام*9132*1961*

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال