فرمانده مرزبانی عراق:

بازگشایی مرز خسروی مطالبه به حق ایران است

تهران- ایرنا- فرمانده مرزبانی جمهوری عراق با اشاره به تردد زائران ایرانی در اربعین حسینی (ع) از سه مرز شلمچه، چذابه و مهران، گفت: به دنبال بازگشایی مرز خسروی هستیم چراکه تجمع زوار در مرز مهران را کاهش می دهد و بازگشایی این گذرگاه مرزی را مطالبه به حق جمهوری اسلامی ایران می دانیم.

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری پلیس، سپهبد «حامد عبداله ابراهیم الحسینی» در حاشیه هفتمین اجلاس مشترک مرزی ایران و عراق و امضای توافقنامه همکاری مشترک در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: کشور عراق حدود سه هزار و 600 کیلومتر مرز مشترک با 6 کشور همسایه دارد که ایران از جمله کشورهایی است که دارای بیشترین مرز مشترک با عراق است؛ بنابراین تعاملات مرزی میان این دو کشور حائز اهمیت است.
وی افزود: همواره با مرزبانی کشور دوست و برادر جمهوری اسلامی ایران روابط حسنه و خوبی داریم و امنیت مطلوبی در مرزهای دو کشور حاکم است.
فرمانده مرزبانی عراق تأکید کرد: به دنبال تقویت تعاملات مرزی با ایران هستیم و باید بگویم جز در موارد جزئی، مشکلی در حوزه مرزی با ایران نداریم که البته این روابط حسنه حاصل نشست ها و اجلاس های مشترک و مستمر است.
ابراهیم الحسینی اضافه کرد: ما از سال 2014 تا 2017 درگیر فتنه و توطئه داعش بودیم و مرزبانی و نیروهای مسلح جمهوری عراق در سرکوبی داعش نقش موثری داشتند اما فارغ از این موضوع، جمهوری اسلامی ایران همواره در سرکوبی و نابودی داعش ما را یاری و همراهی کرد و قدردان تلاش های جمهوری اسلامی ایران هستیم.
وی با اشاره به امضای توافقنامه مشترک مرزی میان دو کشور عنوان کرد: در حوزه های مختلف مرزی به دنبال ارتقای همکاری ها هستیم و معتقدیم ایران در بحث مبارزه با مواد مخدر تجربه خوبی دارد و به دنبال بهره مندی از تجربیات ایران هستیم.
این مقام مسئول ادامه داد: مبارزه با تحرکات گروه های تروریستی و اشرار در جدار مرزی از دیگر محورهای توافقنامه امروز بود، همچنین به دنبال همکاری مشترک برای جلوگیری از قاچاق اسلحه، مشروبات الکلی و نظایر آن هستیم.
فرمانده مرزبانی جمهوری عراق ادامه داد: با توجه به در پیش بودن راهپیمایی اربعین حسینی (ع)، آماده استقبال از زوار اربعین هستیم و در این راستا زیرساخت ها در حال آماده سازی است.
ابراهیم الحسینی اضافه کرد: تسهیل تردد زوار برای ما بسیار حائز اهمیت است و در این راستا کمیته ای در وزارت کشور عراق به ریاست وزیر کشور برای تحقق این امر تشکیل شده است.
فرمانده مرزبانی جمهوری عراق ادامه داد: معتقدیم بازگشایی مرز خسروی از میزان تجمع زوار در مرز مهران کم می کند و در تردد زوار تسهیل ایجاد می کند.
وی گفت: از میزبانی جمهوری اسلامی ایران و مرزبانی برای هفتمین اجلاس مشترک مرزی دو کشور تشکر می کنم و امید است تعاملات مرزی همچنان ارتقا یابد.
توافقنامه همکاری مشترک مرزبانی ایران و عراقی با حضور سردار «قاسم رضایی» فرمانده مرزبانی جمهوری اسلامی ایران و سپهبد «حامد عبداله ابراهیم الحسینی» فرمانده مرزبانی جمهوری عراق در ستاد فرماندهی مرزبانی کشورمان با حضور اصحاب رسانه امضا شد.
اجتمام*7029*1834

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال