توصیه دقیقه نودی برای کنکوری های 97

تهران- ایرنا- انتخاب رشته، مرحله پایانی ماراتن آزمون کنکور برای داوطلبان ورود به دانشگاه محسوب می شود که چگونگی چینش رشته و انتخاب دانشگاه ها نقش مهمی در آینده تحصیلی و شغلی افراد دارد.

به گزارش روز یکشنبه خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، داوطلبان آزمون کنکور 97 تنها تا ساعت 24 امروز دوشنبه 22 مرداد ماه برای انتخاب رشته و ویرایش مهلت دارند. اگرچه عملکرد تحصیلی و سطح علمی دانش آموزان در میزان قبولی آنان در رشته های برتر و دلخواه، نقش پررنگی دارد اما اکنون پس از مشخص شدن رتبه ها، شیوه انتخاب رشته در تعیین آینده تحصیلی و شغلی داوطلبان به مراتب مهمتر است چرا که شاید یک جابجایی کوچک در رشته و شهر، داوطلب را از آنچه مورد علاقه و نظر اوست دور ساخته و وی را ناچار به تحصیل در رشته ای کند که به آن علاقه ای ندارد.

** دنبال علاقه بروید
لحظه های حساس انتخاب رشته در حال پایان است. داوطلبان اما هنوز فرصت دارند تا انتخاب رشته خود را اصلاح و رشته و شهرهایی که شاید از روی بی میلی یا اجبار آن ها را انتخاب کرده اند، جابجا کنند.
همیشه به داوطلبان توصیه می شود که هر 150 کد رشته محل را در برگه انتخاب، پر کنند اما بر تقدم و تاخر رشته محل ها کمتر تاکید می شود. به طور معمول چند کد رشته نخست به رشته های رویایی اختصاص می یابد غافل از اینکه شاید تحصیل در رشته های پزشکی و فنی مهندسی رویای هر کسی نباشد.
تجربه نشان داده است تحصیل در رشته های مورد علاقه به شکل مستقیم بر میزان پیشرفت، کارآیی و در نهایت آینده شغلی فرد اثرگذاری بهینه تری دارد تا اینکه داوطلب به اجبار و تنها به دلیل پولسازبودن یا کسب جایگاه اجتماعی در رشته ای تحصیل کند. چنین افرادی یا دوره های کارشناسی را به هر دشواری گذرانده و در مقطع ارشد باز هم به سراغ رشته های مورد علاقه خود می روند یا در پیشرفت و کیفیت تحصیلی عقب مانده و مدرک آنان با نمرات پایین صادر می شود.
مشروطی، اخراج، بی انگیزگی و انفعال در انتظار آن دسته داوطلبانی است که بدون علاقه و شناخت انتخاب رشته می کنند چرا که شرایط تحصیل یا کار در رشته هایی که با ویژگی های اخلاقی و فردی مطابقتی نداشته باشد، چالش های زیادی برای دانشجویان و دانش آموختگان ایجاد می کند.
انگیزه و انرژی دستیابی به اهداف و میزان موفقیت در یافتن شغل مناسب همگی به علاقه مندی بازمی گردد. از این رو داوطلبان باید تحقیق های لازم را در رشته های مورد علاقه انجام داده و آگاهی های لازم را به دست آورند.
توانمندی و استعداد نیز در تحقق بخشی به اهداف پیشرفت و رشد نقش بسزایی دارد. داوطلبان با تکیه بر مهارت خودشناسی، بهتر از هر فرد دیگری بر میزان توانمندی های خود آگاه هستند چرا که تنها علاقه در موفقیت تحصیلی و شغلی کافی نیست. داوطلبی که از روی بی میلی و تنها به واسطه تاپ بودن رشته ای چون پزشکی یا دندانپزشکی در آن تحصیل می کند اما روحیات او با دشواری های این رشته سازگار نیست، به طور حتم با مشکلات زیادی روبه رو خواهند بود.
توصیه اصلی کارشناسان کنکور به داوطلبان این است تا انتخاب سی ام به رتبه های مورد علاقه و ردیف های بعدی به رشته های کم اهمیت تر برای داوطلب اختصاص یابد.

** شهر و امکانات دانشگاه را بررسی کنید
هر داوطلبی حق تحصیل در هر شهری دارد اما برای در امان ماندن از آسیب های دوری از خانواده در شهری دیگر، بهتر است در اولویت های نخست خود مکان محل تحصیل را نیز در نظر بگیرد.
هزینه های رفت و آمد به شهر دیگر، اقامت در خوابگاه همراه دیگر دانشجویان، اختلاف فرهنگی میان شهر محل سکونت و تحصیل، دوری از خانواده و مشکلات دیگر هر یک به نوعی بر عملکرد تحصیلی دانشجویان به ویژه در یکی دو سال نخست تحصیل، اثرگذار خواهد بود و موجب کاهش کیفیت علمی و تحصیل خواهد شد. بنابراین لازم است دانشجویان در انتخاب رشته و شهر دقت داشته باشند.
بررسی امکانات خوابگاهی، موقعیت جغرافیایی و شرایط تحصیل در دانشگاه شاید داوطلب را به این نتیجه برساند که قید تحصیل حتی در رشته مورد علاقه اش را بزند چرا که آرامش و آسایش در طول تحصیل، کم اهمیت تر از تحصیل در رشته مورد علاقه نیست.
داوطلبانی که رتبه های نه چندان خوب را کسب کرده اند، نیز نگران نباشد چرا که در ردیف های پایین انتخاب رشته می توانند با انتخاب دانشگاه و دوره های پولی مانند شبانه، پیام نور یا غیرانتفاعی شانس قبولی خود را در این دانشگاه ها امتحان کنند.
کارشناسان انتخاب رشته به همه داوطلبان در تمامی رتبه ها توصیه می کنند انتخاب های پایانی را به کدرشته های این دانشگاه ها اختصاص دهند. در ضمن پذیرفته شدگان در این گروه از دانشگاه ها در صورت عدم رضایت می توانند برای کنکور سال بعد خود را آماده سازند.
کنکوری هایی که رتبه آنان کفاف قبولی در رشته های برتر و مورد علاقه را نمی دهد باید به سراغ رشته های مرتبط با آن ها رفته و دست کم شانس خود را در رشته هایی که نزدیک به علاقه شان است، محک بزنند.
هنوز برای ثبت آخرین تغییرات در انتخاب رشته یک میلیون و 11 هزار و 825 نفر متقاضی ورود به دانشگاه برای سال تحصیلی 98-97 زمان باقی است. بی شک داوطلبی انتخاب رشته مطلوب و رضایت بخشی خواهد داشت که مجموعه ای از شرایط رتبه، علاقه، استعداد، شرایط مالی، شهر و امکانات دانشگاهی را لحاظ کرده باشد. توجه صرف به هر یک از این مولفه های بیان شده بدون شک انتخاب رشته را از واقعیت دور ساخته و آینده تحصیلی و شغلی داوطلب را مورد تاثیر قرار می دهد.
آزمون سراسری 1397در گروه های آزمایشی علوم انسانی، علوم ریاضی و فنی، هنر، علوم تجربی و زبان های خارجی به ترتیب در صبح و بعدازظهر روزهای پنجشنبه و جمعه 7 و 8 تیرماه 97 برگزار شد.

**9283**1601**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال