تراز تجاری بخش کشاورزی 5.5 میلیارد دلار بهبود یافت

خمین - ایرنا - قائم مقام سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی گفت: تراز تجاری بخش کشاورزی کشور در چند سال اخیر، پنج و نیم میلیارد دلار بهبود یافته است.

«غلامحسین طهماسبی » روز شنبه در حاشیه آیین ملی روز مزرعه لوبیا در گفت و گو با ایرنا افزود: تراز تجاری بخش کشاورزی منفی هشت و نیم میلیارد دلار بوده که اکنون به منهای سه میلیارد دلار کاهش یافته است.
وی اظهار کرد: کشور در بیشتر محصولات استراتژیک به خودکفایی رسیده به طوری که سومین سال خودکفایی گندم را تجربه می کند و در زمینه تولید شکر نیز به خوداتکایی رسیده است.
قائم مقام سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی گفت: در سایر محصولات دیگر، نیاز کشور به واردات به حداقل رسیده و با تلاش محققان و کارشناسان ترویج و آموزش، تراز تجاری رو به بهبودی است.
طهماسبی ادامه داد: در شرایط امروز، تغییرات اقلیمی و محدودیت‌هایی که به لحاظ شرایط طبیعی برای دنیا به واسطه صنعتی شدن، محدودیت‌های آب، سیاست‌های حاکم بر جهان و گرمایش به وجود آمده، ایجاد امنیت غذایی از مهمترین اصولی است که می‌تواند در راستای استقلال و پایداری کشورها تاثیرگذار باشد.
وی اظهارداشت: در سازمان تحقیقات از سال های گذشته تاکنون در زمینه تامین امنیت غذایی، آموزش، ترویج، مدیریت ذخایر ژنتیکی و تنوع زیستی و پژوهشی اقدامات مناسبی انجام شده است.
قائم مقام سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی گفت: سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی ارتباط دهنده بین پژوهش های علمی و عملی شدن یافته های تحقیقاتی است که می‌تواند در تجاری سازی تحقیقات موثر باشد.
طهماسبی بیان کرد: تاکنون 100 نوع دانش و فناوری جدید در طول سه سال گذشته به بخش خصوصی منتقل و تجاری سازی شده است.
قائم مقام سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی گفت: در زمینه محصول لوبیا 20 رقم جدید توسط مروجان و کارشناسان به بهره برداران معرفی شده است.
طهماسبی افزود: مهمترین محورهای تحقیقاتی دستیابی به ارقام مقاوم به تنش خشکی و تاب آوری است.
وی افزود: با استفاده از ارقام جدید مصرف آب در محصول لوبیا از 15 هزار متر مکعب در هر هکتار باید به پنج هزار متر مکعب کاهش یابد.
قائم مقام سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی گفت ادامه داد: سه هزار ایستگاه تحقیقاتی در کشور فعال است که 20 موسسه آن مادری است و قدمت برخی از ایستگاه ها به یکصد سال می رسد.
وی در ارتباط با اعتبار تخصیصی امسال به طرح های تحقیقاتی گفت: 10 هزار میلیارد ریال اعتبار برای بخش های مختلف همچون طرح های پژوهشی، نوسازی و تجهیز ایستگاه های تحقیقاتی تخصیص داده شده است.
آیین ملی روز مزرعه لوبیا، با حضور 150 نفر از محققان حوزه کشاورزی، کارشناسان، مروجان و کشاورزان پیشرو استان های همدان، لرستان، اصفهان، تهران، چهار محال بختیاری و مرکزی به مدت سه روز برگزار می شود.
خمین یکی از قطب های کشت و کار لوبیا به عنوان مهمترین گروه از حبوبات آبی کشور محسوب می شود.
چهار هزار و 445 نفر بهره بردار در خمین به تولید محصول لوبیا مشغول هستند .
7277/3075

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال