رئیس کل تبیان افغانستان:

حمایت از ایران مقابل آمریکا امری اخلاقی و اسلامی است

کابل - ایرنا - رئیس کل مرکز فرهنگی اجتماعی تبیان افغانستان ، حمایت این کشور از جمهوری اسلامی ایران را در مقابل فشارهای آمریکا ، یک امر اخلاقی و اسلامی خواند.

«سید عیسی حسینی مزاری» با صدور بیانیه ای که تصویر آن روز شنبه در اختیار نمایندگی خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) در کابل قرار گرفت ، اعلام کرد که اقدام آمریکا برای تحریم ایران مغایر با تمام میثاق ها و قوانین بین المللی است و مخالفت با آن لازم و حمایت از ایران ضروری است.
در این بیانیه آمده است، سکوت مسلمانان در برابر زورگویی آمریکا علیه ایران جایز نیست و حمایت از کشوری که در طول جهاد و مقاومت و 18 سال اخیر درکنار ملت افغانستان بوده و مردم آن افتخاری برای جهان اسلام و بلکه بشریت هستند، لازم و ضروری است.
این بیانیه با بازخوانی روند تصویب توافقنامه برجام و جایگاه حقوقی آن در سطح بین المللی و رفتار غیر منطقی دولت آمریکا با آن اشاره دارد و به دلایلی برای محکومیت تداوم تحریم های آمریکا علیه ایران پرداخته است.
تهدید ایران اسلامی از سوی یک کشور غربی و زیر پا گذاشتن تمام اصول بین المللی و پایمال کردن حقوق انسانی دهها ها میلیون مسلمان از جمله نخستین دلایل دینی است که مزاری برای محکومیت اقدام آمریکا برشمرده است.
این بیانیه در تبیین ابعاد اخلاقی مخالفت با اقدام آمریکا با اشاره به همراهی ایران با ملت افغانستان در طول سال های جهاد و حمایت مستمر طی 18 سال گذشته ادامه می دهد، چنین ملت و مردمی شایسته حمایت هستند و در همه عرصه ها بایستی ازآنها دستگیری کرد و با دشمنان شان سخت مخالفت و مقابله صورت گیرد و اجازه داده نشود یک کشور مسلمان و مردم قهرمان آن که افتخار بزرگ برای جهان اسلام و ملل مبارز و آزادیخواه هستند در برابر یک کشور زیاده خواه و زورگویی چون آمریکا و همپیمانان آن تنها بماند.
این بیانیه تاکید دارد وظیفه هرمسلمانی است که در چنین شرایطی در مقابل خواست های ظالمانه استکبار نه تنها نه بگویند و از مستضعفین و مظلومین عالم که جمهوری اسلامی ایران بخشی از آن جبهه است، حمایت کنند که در برابر ظلم آشکار آن به مقابله و مبارزه برخیزند.
مزاری در بیانیه خود آورده است، مراودات اقتصادی بین افغانستان و ایران به گونه ای است که اگر با تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران همراهی صورت بگیرد، بیش از ایران، کشور و مردم افغانستان ضرر کرده و تحت فشار شدید قرار می گیرند و اصولا ناممکن به نظر می رسد تا دست از تعامل اقتصادی با ایران برداشته شود.
وی یادآور شده است ؛ اگر چه دولت و مردم افغانستان فهیم تر از آن هستند که متوجه این ضرر و زیان نشوند چنانچه در گذشته نیز به اثبات رسید که افغانستان تحت هیچ شرایطی تعامل خود به ویژه در حوزه های اقتصادی را با جمهوری اسلامی ایران تحت تاثیر خواست های کشورهای منطقه و جهان از جمله امریکا قرار نداده است اما با وجود آن باز هم از دولت افغانستان می خواهیم نه تنها با تحریم آمریکا موافقت نکند و با صراحت کامل موضع گرفته، دلایل منطقی و مشروع مخالفت خود را با دستور ترامپ اعلام کند، بلکه همچنان به مراودات اقتصادی خود با جمهوری اسلامی ایران البته قوی تر از قبل ادامه بدهد.
*آساق*1104*1663**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال