رئیس جمهوری رومانی حمله پلیس به تظاهرکنندگان را محکوم کرد

تهران - ایرنا - رئیس جمهوری رومانی یک روز پس از حمله خونین پلیس به تظاهرکنندگان و مخالفان دولت، این حمله را که بیش از400 زخمی بر جای گذاشت، محکوم کرده و اقدامی وحشیانه خواند.

به گزارش روز شنبه پایگاه اینترنتی وست فرانس، رومانی دیروز صحنه تظاهرات و اعتراض گسترده ضد دولتی هزاران نفری مردم این کشور بود.
این شهروندان از سرتاسر رومانی و خارج از این کشور در بخارست جمع شده و علیه دولت تظاهرات کردند.
تظاهرات کنندگان که برخی منابع تعداد آنها را بیش از یکصد هزار نفر تخمین می زنند، در اعتراض به تصویب برخی قوانین در دولت به خیابان ها آمدند.
معترضان معتقدند که تصویب این قوانین، مبارزه با فساد و پیگیری متخلفان را پیچیده می کند و به همین علت خواستار استعفای دولت شدند.
رومانیایی های خارج از رومانی نیز برای شرکت در این تظاهرات خود را به بخارست رسانده بودند، چرا که هماهنگ کنندگان این تظاهرات ضد دولتی گروهی از شهروندان خارج از کشور بودند.
معترضان همچنین خواستار انحلال پارلمان هستند. آنها در مجموع 20 درخواست مطرح کرده اند که مهمترین آنها لغو مصوبه جدید دولت، اصلاحات در سیستم مالیاتی و نظام بازنشستگی رومانی است.
همچنین تظاهرات کنندگان خواستار گسترش دمکراسی در رومانی و بهبود روابط این کشور با اتحادیه اروپا و ناتو شده اند.
این تظاهرات تا بامداد روز بعد نیز ادامه داشت و نیروهای پلیس ضد شورش بااستفاده از گاز اشک‌آور و خودروی آب‌پاش، تلاش کردند تظاهر کنندگان را متفرق کنند.
با پرتاب سنگ و شیشه به سوی نیروهای ضد پلیس، این تظاهرات به خشونت کشیده شد و بر اساس اعلام وزارت کشور رومانی، بیش از 400 نفر در این گردهمایی اعتراض آمیز زخمی شدند که تعدادی از آنها برای مداوا به بیمارستان منتقل شده اند.
'کلاووس یوهانیس' رئیس جمهوری رومانی روز شنبه با صدور بیانیه ای خشونت های روز گذشته پلیس این کشور را محکوم کرد و آن را 'مداخله وحشیانه' پلیس علیه معترضان توصیف کرد.
اروپام**9041*1590

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال