تنش در روابط ریاض و اوتاوا از منظری دیگر

سعودی ها با میزبانان آتی جام جهانی فوتبال قهرند

دوحه - ایرنا - چنانچه اختلافات سیاسی عربستان با کانادا ادامه یابد و فیفا هم با میزبانی مغرب برای جام جهانی 2030 موافقت کند، دولت سعودی با برجای گذاشتن یک رکورد جدید در دوران زمامداری ملک سلمان، تنها کشوری خواهد بود که با میزبانان سه دوره آتی جام جهانی فوتبال، اختلاف دارد.

در حالی که تبعات تلخ شکست سنگین افتتاحیه جام جهانی 2018 روسیه همچنان فوتبال عربستان را احاطه کرده است و افکار عمومی این کشور منتظر پاسخ قانع کننده ای برای حضور ضعیف تیم ملی کشورشان در این تورنمنت جهانی هستند، درگیری با یکی از میزبانان دو دوره آینده جام جهانی فوتبال یعنی کانادا، مرحله جدیدی از تنش هایی است که اگه چه خاستگاه سیاسی دارد، اما آتش آن دامن ورزش این کشور به ویژه فوتبال را هم گرفته است .

** مرور تنش ها
1- روابط دولت عربستان از 5 ژوئن 2017 ( 15 خرداد 96) با میزبان بعدی این رویداد مهم ورزشی در سال 2022 میلادی یعنی کشور قطر در تمامی زمینه ها قطع است . اتباع قطری حتی طی دو سال گذشته امکان انجام مناسک حج را نیافته اند.
این اختلافات در برهه ای به حدی جدی شد که احتمال حمله نظامی به قطر وجود داشت . اطلاعات سری که اخیرا فاش شده، نشان می دهد اگر دخالت وزیر سابق امور خارجه آمریکا نبود ، شاید این حمله انجام می شد.
یکی از زمینه هایی که طی یک سال و چند ماه اخیر بخشی از اختلافات میان دو کشور شده، میزبانی قطر برای جام جهانی آتی است . به گفته مقامات قطری، عربستان و متحدین این کشور علی الخصوص امارات از هیچ کوششی برای ضربه زدن به این میزبانی فروگذار نکرده اند.
از انتشار خبر کذب تصمیم فیفا برای بازپس گیری میزبانی از قطر که شش ماه قبل از برگزاری جام جهانی 2018 روسیه فراگیر شده بود تا اخباری که اخیرا در برخی روزنامه های انگلیسی یا مقامات سابق فیفا درباره دور زدن قوانین از سوی قطر برای دستیابی به میزبانی این رقابت ها منتشر می شود، همگی مسایلی است که یک پای آن به اختلافات سیاسی قطر و عربستان باز می گردد.
روزنامه های سعودی این روزها پر از مطالب ریز و درشت درباره محدودیت های قطر برای برگزاری جام جهانی است . در مقابل هم قطری ها تمام تلاش خود را به عمل می آورند تا از این فرصت برای برگزاری یک رویداد متفاوت استفاده کنند.
چون عربستان مرزهای زمینی، دریایی و هوایی خود را به روی قطر بسته است، در یک سال گذشته حتی برگزاری مسابقات لیگ قهرمانان آسیا هم با دشواری های روبرو شده است.
عربستان در ابتدا تلاش داشت مانند نمونه ایرانی، تیم های قطری را هم وادار به بازی در زمین بی طرف نماید، اما کنفدراسیون فوتبال آسیا موافقت نکرد هر چند این مخالفت تیم های دو طرف را با دردسرهای جدیدی روبرو کرد به نحوی که تیم ها مجبور بودند از طریق کشور ثالث و با خطوط هوایی دیگر به کشورهای مقابل سفر کنند و همین باعث می شد بازیکنان تیم ها با مشکلات بیشتر از جمله خستگی روبرو شوند و ساعات های زیادی را در فرودگاه بگذرانند.
البته ظاهرا این مشکل برای تیم های عربستانی پردردسر تر بوده،، چرا که اکنون و در مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان در حالی دو تیم از ایران (پرسپولیس و استقلال ) و دو تیم از قطر( الدحیل و السد) حضور دارند که اثری از تیم های متمول سعودی نیست .
2- شصت ‌و هشتمین کنگره فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) روز چهارشنبه 23 خرداد 97 با حضور نمایندگان فدراسیون‌ها و اتحادیه‌های عضو فیفا در شهر مسکو برگزار شد تا مواردی همچون بودجه دوره‌ای فیفا بین سال‌های 2019 تا 2022 مورد بررسی و تصویب قرار بگیرند.
همچنین در بخشی از این کنگره در خصوص انتخاب میزبان جام جهانی 2026 رأی‌گیری صورت گرفت که در نهایت کشورهای آمریکا، کانادا و مکزیک با کسب آرای بیشتر به طور مشترک میزبانی جام بیست‌وسوم را از آن خود کردند.
بنابر تصمیم فدراسیون جهانی فوتبال، کانادا که طی روزهای اخیر روابط متشنجی را با عربستان تجربه می کند، یکی از میزبانان این دوره از رقابت ها محسوب می شود.
روز دوشنبه (15 مرداد ) و در پی انتقاد وزارت خارجه کانادا از بازداشت فعالان مدنی در عربستان و درخواست برای آزادی فوری آنها ، ریاض سفیر خود را از اوتاوا فراخواند و سفیر کانادا را نیز 'عنصر نامطلوب' معرفی کرد . ریاض همچنین به سفیر کانادا 24 ساعت فرصت داد تا خاک عربستان را ترک کند.
عربستان همچنین اعلام کرد : تمامی تبادلات مالی و تجاری خود با کانادا را متوقف می‌کند. این در حالی است که عربستان ‌اکنون یکی از بزرگ ترین بازارهای صادراتی کانادا در جهان به شمار می‌رود.
طی چند روزی که از آغاز این بحران می گذرد، بر دامنه اختلافات به ویژه از طرف دولت سعودی اضافه می شود . حتی اعلام شد که عربستان قصد دارد تمام بیمارانی را که برای درمان به کشور کانادا مراجعه کرده اند ، به مرور خارج کند و علاوه بر آن دانشجویان در حال تحصیل خود را از این کشور به سایر کشورها اعزام نماید. البته تاکنون این اختلاف به همکاریهای دو کشور در زمینه نفتی نرسیده است .
دولت سعودی در تنش موجود همچنین تصمیم گرفته تا تمامی پروازهای خود به مقصد و از مبدا کانادا را متوقف کند و از دوشنبه 13 آگوست (22 مرداد) این تصمیم عملی خواهد شد. بنابر این چنانچه این شرایط در روابط دو کشور باقی بماند ، اتفاقی که در خصوص قطر افتاده، در روابط ورزشی این دو کشور نیز تجربه خواهد شد.
به هر روی باید دید که سعودی ها تا کجا مایلند دامنه تنش با کانادا را ادامه دهد . آیا مانند نمونه قطر، راههای برای مقابله یا دستکم کمرنگ کردن میزبانی این کشور را هم تجربه خواهند کرد یا راه دیگری را در پیش می گیرند.
3- در همان جلسه ای که برای انتخاب میزبان جام جهانی در سال 2026 برگزار شد ، تیم مغرب دیگر نامزد کسب میزبانی این مسابقات بود.
در این مراسم سه کشور میزبان 134 رأی و مراکش 65 رأی موافق را به دست آوردند.
مراکش تاکنون پنج بار نامزد میزبانی جام جهانی شده که هر بار نتوانسته میزبانی را به دست آورد. با این وجود این کشور تصمیم دارد برای سال 2030 هم نامزد شود، این‌ در حالی است که پیش از این هم کشورهای انگلستان، آرژانتین، پاراگوئه و اروگوئه برای میزبانی این رویداد معتبر اعلام آمادگی کرده بودند.
کارشناسان می گویند: با توجه به اینکه جام جهانی 2026 در قاره آمریکا خواهد بود ، دیگر کشورهایی این قاره مانند پارگوئه و اروگوئه ممکن است شانسی برای میزبانی نداشته باشند . به گفته آنها همچنین با توجه به برگزاری جام جهانی سال 2018 در روسیه که یک کشور اروپایی محسوب می شود ، قاره آفریقا از شانس بیشتری برای به دست آوردن این میزبانی برخوردار است .
به همین دلیل مغرب دوباره قصد دارد برای ششمین بار نامزد میزبانی جام جهانی این بار در سال 2030 شود. این کشور علاوه بر درخواست انفرادی همراه با تونس و الجزایر درخواست میزبانی مشترک خود را به فیفا اعلام کرده است .
اما در صورت دریافت میزبانی این دوره از مسابقات ، دوباره موضوع اختلافات سیاسی سعودی ها با میزبان جام جهانی – این بار سه میزبان - مطرح خواهد شد.
دولت سعودی به دلیل حفظ بی طرفی از سوی دولت مغرب در جریان تنش با قطر ، سایر کشورهای عربی همپیمان خود را هم وادار کرد در جریان رای گیری میزبانی جام جهانی 2026 به مغرب رای ندهند.
وزیر ورزش سعودی ها پیش از رای گیری گفته بود، کشوری که دارای مواضع خاکستری در مورد مسایل مهم منطقه است، نمی تواند همراهی دولتهای عربی برای برگزاری جام جهانی را به دست آورد.
اقدام سعودی ها در رای ندادن به مغرب سایه سنگینی بر روابط دو کشور افکنده و حتی باعث شد امسال تابستان هم ملک سلمان به دلیل سردی روابط، تعطیلات تابستانی خود را به جای بندر 'طنجه' مغرب در غرب کشور خودش بگذراند .
در این میان قطر که روابط خوبی با عربستان، امارات ، بحرین و مصر ندارد ، در جریان این رای گیری تنها کشور عربی بود که به مغرب رای داد و طی ماههای اخیر هم تلاش کرده تا روابط نزدیکی با این کشور برقرار کند. رباط امیدوار است تجربه گرفتن میزبانی قطر به کمک این کشور بیاید.
عربستان حتی با الجزایر هم مناسبت خوبی ندارد . اگر چه روابط دو کشور قطع نیست، اما عربستان همچنان کینه عدم همراهی این کشور در تحریم های قطر را در دل دارد. الجزایر بر خلاف درخواست عربستان ، در دوره تحریم اقدام به ارسال مواد غذایی و کشاورزی برای قطر کرد .
در مورد تونس هم روابط دو کشور از مناسبات خوبی برخوردار نیست . همین چند هفته پیش بود که برخی مقامات تونسی ، امارات و عربستان را متهم کردند که قصد داشتند از طریق 'لطفی براهم' وزیر برکنار شده این کشور ، اقدام به کودتا کنند.
بنابر این چنانچه فیفا با میزبانی مغرب چه به صورت انفرادی و چه به صورت مشترک با تونس و الجزایر موافقت کند ، دولت سعودی باز هم با چالش تنش در روابط با میزبان جام جهانی روبرو خواهد بود .
صرفنظر از واکنش های سیاسی داخلی و خارجی به این موضوع و پیامدهای احتمالی اقتصادی و سیاسی آن، اگر بخواهیم از جنبه دیگری غیر از دنیای پر هیاهوی سیاست به این اختلافات بنگریم ، باید گفت که دولت سعودی با نحوه برخورد خود با این چالش ، اکنون به تنها کشوری تبدیل شده که با سه میزبان آتی جام جهانی فوتبال اختلاف سیاسی دارد و ممکن است این اختلافات در صورت ادامه دار بودن ، با واکنش های غیر منتظره دولت ریاض از جمله تحریم این رویداد مهم و پرطرفدار ورزشی جهان در دوره های آتی مواجه شویم . احتمالی که با توجه به تصمیمات این کشور در سالهای اخیر دور از ذهن نیست .
خاورم**1508**1651

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال