با محور روابط دهلی نو و اسلام آباد؛

سفیر هند با عمران خان دیدار کرد

اسلام آباد - ایرنا - سفیر هند در اسلام آباد در دیدار با «عمران خان» رهبر حزب پیروز انتخابات پاکستان در خصوص موضوع های دوجانبه گفت وگو کرد.

به گزارش بامداد شنبه ایرنا، «آجی بیساریا» در دیدار با رهبر حزب پیروز انتخابات پاکستان، پیروزی حزب تحریک انصاف را در انتخابات اخیر پاکستان به عمران خان رهبر این حزب تبریک گفت.
کمیسیون عالی هند و حزب تحریک انصاف پاکستان هر کدام جداگانه این دیدار را در پیام رسان توئیتر اعلام کردند.
در این دیدار که 'شاه محمود قریشی، شیرین مزاری، فواد حسین چودری و نعیم الحق' از اعضای ارشد حزب تحریک انصاف پاکستان حضور داشتند، دو طرف در خصوص روابط دوجانبه هند و پاکستان گفت و گو کردند.
فرستادۀ ویژه هند همچنین پیام 'ناندرا مودی' نخست وزیر این کشور را به رهبر حزب پیروز انتخابات پاکستان و کاندیدای نخست وزیری این کشور تقدیم کرد.
گفت و گو در خصوص نقض حقوق بشر در کشمیر (به عنوان یکی از موارد مورد اختلاف دو کشور) از محورهای این دیدار اعلام شده است.
به گزارش ایرنا مودی نخست وزیر هند نهم مردادماه جاری پس از اعلام پیروزی عمران خان رهبر حزب تحریک انصاف پاکستان، در تماس تلفنی با وی اعلام کرد که کشورش برای آغاز دور جدید روابط دوستانه دهلی نو - اسلام آباد تلاش می کند.
مودی در تماس تلفنی خود به عمران خان گفته بود: پیروزی شما در انتخابات برای ما بسیار خوشایند بود و آن را به فال نیک می‌گیریم و برای شما آرزوی موفقیت می‌کنیم.
مودی افزود که دولت کشورش برای همکاری بیشتر با پاکستان آماده است و البته برای حل مشکلات باید هر دو کشور اقدام عملی صورت دهند.
رهبر حزب تحریک انصاف پاکستان نیز در پاسخ، از تبریک و آرزوی موفقیت مودی تشکر کرد و گفت: امیدوارم در دوران حکومت تحریک انصاف بسیاری از مشکلات حل شود.
وی تاکید کرد: باید مشکلات را با استفاده از رایزنی گفت‌و‌گو حل کرد و این بهترین روش برای پایان بخشیدن به مسائل است.
رهبر حزب تحریک انصاف افزود: هر دو کشور با فشار شدید اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند و مشکلات و جنگ می‌تواند این مسائل را تشدید کند.
پاکستان در سال 1947 توانست استقلال خود را به دست آورده و از هند جدا شود، از آن تاریخ تا کنون دو کشور بارها جنگ با یکدیگر را تجربه کرده‌اند.
روابط بین دو کشور طی سال های گذشته خوب نبوده و به دلیل توقف مذاکرات و رویارویی نظامی در خط کنترل مرزی (LOC)، مناقشاتی به وجود آمده است.
اسلام آباد طی سال‌های گذشته، دهلی نو را به دلیل آنچه دست داشتن در تاکتیک‌های خشن در قبال کشمیری‌ها عنوان می کند، به شدت مورد انتقاد قرار داده است.
شبد**آساق**6125**1379

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال