شورای امنیت از جنایت سعودی ها در یمن فقط نگران شد

نیویورک- ایرنا- رئیس شورای امنیت سازمان ملل از جنایت سعودی ها در حمله به شهروندان یمنی به ابراز نگرانی عمیق اکتفا کرد و خواستار تحقیق قابل اعتماد شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، کارن پیرس روز جمعه پس از نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره سودان جنوبی و یمن در جمع خبرنگاران حاضر شد و این مطلب را در قالب بیانیه ریاست این شورا قرائت کرد.
نماینده انگلیس در سازمان ملل متحد در بیانیه خود افزود: اعضای شورای امنیت به گزارش دستیار دبیرکل سازمان ملل متحد درباره حمله اخیر در صعده یمن گوش کردند که در نتیجه آن تعداد زیادی از شهروندان اعم از کودکان کشته شده اند.
پیرس ادامه داد: آنها نگرانی عمیق خود را از این حادثه و همه حملات اخیر در یمن ابراز کردند و خواستار آن شدند که تحقیق قابل اعتماد و شفافی در این باره انجام شود. آنها همچنین مراتب تسلیت خود را به قربانیان و خانواده های آن ها ابراز کردند.
وی با بیان اینکه اعضای شورای امنیت از همه طرف های درگیر در یمن خواسته اند تا به تعهدات خود به قوانین بین الملل اعم از قوانین حقوق بشری پایبند باشند، اضافه کرد: اعضای این شورا تاکید کردند که همه قطعنامه های شورای امنیت شامل 2216 باید درباره یمن به طور کامل اجرایی شود.
رئیس شورای امنیت سازمان ملل متحد اظهار کرد: اعضای شورای امنیت حمایت کامل خود را از نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد اعلام کردند و از همه طرف ها خواستند تا همکاری مناسبی برای برگزاری نشست سپتامبر در ژنو که تحت نظر سازمان ملل انجام می شود به عمل آوردند.
پیرس در عین حال خاطرنشان کرد: اعضای شورای امنیت همچنین تایید کردند که آنها شدیدا به وحدت، حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی یمن متعهد هستند.
وی در پاسخ به اینکه چرا تنها خواستار تحقیق شفاف و قابل اعتماد شده اید و نخواسته اید که یک تحقیق مستقل برگزار شود، آیا ائتلاف باید تحقیق را انجام دهد؟ گفت: من فکر می کنم همه گزارش ها باید قابل اعتماد باشد، اگر تحقیق قابل اعتماد نباشد قطعا پذیرفته نخواهد شد.
نماینده انگلیس در سازمان ملل متحد در پاسخ به این پرسش که آیا شورای امنیت تصمیم گرفته است چه کسی باید این تحقیق را انجام دهد؟ اظهار کرد: شورا برای تحقیق ماموریت داده است، اکنون با دبیرخانه سازمان ملل متحد در حال مشورت هستیم که چه شیوه ای برای تحقیق مناسب تر است.
جنگنده های عربستان روز پنجشنبه اتوبوس حامل کودکان در شهر ضحیان واقع در استان صعده یمن را هدف قرار دادند. در این حمله تاکنون دستکم 50 تن کشته و 77 تن زخمی شدند.
آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد هم با محکوم کردن این حمله، خواستار تحقیق فوری و مستقل درباره این جنایت شد.
وی تاکید کرده است طرف های درگیر بایستی برای حفظ جان غیرنظامیان و جلوگیری از هدف قرارگرفتن آن ها اقدام کنند.
اظهارات رئیس شورای امنیت و دبیرکل سازمان ملل در حالی انجام می شود که کشورهای غربی اعم از آمریکا، انگلیس و کانادا قراردادهای سنگین تسلیحاتی با سعودی ها امضا کرده و نام این رژیم از لیست رژیم های کودک کش به واسطه پرداخت چک حدود یک میلیارد دلاری خارج شده است.
عربستان از ششم فروردین سال 94 در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک و چراغ سبز آمریکا، حملات گسترده ای را علیه یمن فقیرترین کشور عربی آغاز کرد تا به بهانه بازگرداندن رئیس جمهوری مستعفی این کشور به قدرت، به اهداف و زیاده خواهی های سیاسی خود جامه عمل بپوشاند.
تجاوز عربستان به یمن تاکنون منجر به کشته شدن بیش از 14 هزار و 700 یمنی بی گناه و ویرانی این کشور شده است.
اروپام*1429

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال