محققان نمونه ایرانی دستگاه تونل صدا را ساختند

تهران- ایرنا- محققان یک گروه استارتاپی موفق به طراحی و ساخت دستگاه ارسال صدا در راستای مشخص شده اند که قیمت آن یک سوم تا یک ششم نمونه‌های مشابه خارجی است.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، یکی از مجریان طرح تونل صدا و مسئول فنی آن در مورد این دستاورد علمی توضیح داد: با استفاده از فناوری پایه مدولاسیون اولتراسونیک (فراصوت)، صدا را تنها در یک راستا ارسال می کنیم. اولتراسونیک معمولا شنیده نمی شود و ما در این دستگاه کاری کرده ایم که در نزدیکی گوش به صدا تبدیل شود.
رضا منتظری نمین از گروه دیداب از استارتاپ‌های مستقر در شتاب دهنده دانشگاه صنعتی شریف، افزود: فرد تنها زمانی که در راستای دستگاه قرار داشته باشد صدا را می شنود؛ این دستگاه دقیقا مانند لیزر صدا را در یک تونل مشخص در راستای فرد ارسال می کند.
وی ادامه داد: صدا در حالت عادی هرگز قابلیت دریافت جهت ندارد؛ زیرا طول موج بلندی دارد ولی اولتراسونیک این قابلیت را در خود دارد با اینکه شنیده نمی شود و ما روی قابلیت شنیده شدن آن کار کرده ایم طوری که وقتی به گوش فرد نزدیک شد شنیده شود.

***نیاز به ارسال صدا در یک راستا موجب طراحی دستگاه تونل صدا شد
این دانش آموخته رشته مهندسی مکانیک در مورد تاریخچه و نیازی که به تولید این دستگاه منجر شد، اظهار داشت: عده‌ای از اعضای گروه ما در یک شرکت آکوستیکی فعال بودند که روی پروژه پانورامای خرمشهر در باغ موزه دفاع مقدس کار می کردند و کارفرما به این فناوری نیاز داشت تا در بخشی از باغ موزه صدای محدودی از فضای جنگ را پخش کند؛ از اینجا ایده آن شکل گرفت و انواع و اقسام طرح ها را آزمایش کردند تا این نمونه که در واقع نمونه صنعتی است، اسفندماه 96 به نتیجه رسید.
وی در مورد این که آیا این دستگاه نمونه خارجی نیز دارد یا نه، توضیح داد: نمونه خارجی این دستگاه موجود است اما اولا شرکت های تولید کننده به آسانی آن را در اختیار کشورهای دیگر قرار نمی دهند و دوم اینکه به دلیل فناوری پیچیده ای که در آن به کار رفته بسیار گران است.
منتظری نمین در مورد قیمت این دستگاه نیز گفت: قیمت نمونه های خارجی بین هزار تا دو هزار دلار است ولی قیمت نمونه صنعتی که ما اکنون در دست داریم حدود سه میلیون تومان برآورد می شود که می توان گفت یک سوم تا یک ششم قیمت نمونه خارجی است.
وی در مورد ثبت دستگاه تونل صدا اظهار داشت: این دستگاه ثبت ملی شده است اما نمونه صنعتی آن دارای خصوصیات برجسته فنی است که این خصوصیات را ثبت بین المللی می کنیم.

***دانش بنیان شدن و مواجهه با مسائل حقوقی فراوان
این دانش آموخته مکانیک در مورد تبدیل شدن گروه استارتاپی دیداب به یک شرکت دانش بنیان نیز گفت: دانش بنیان شدن کار سختی نیست و من سابقه این کار را دارم ولی برای ورود گروه ما به این مرحله هنوز زود است؛ زیرا به محض ثبت شرکت، مسائل حقوقی و مشکلات زیادی پیش می آید. ما هنوز تیم کوچک و نیازمند جذب سرمایه ایم.
وی در مورد کاربردهای دستگاه نیز گفت: این دستاورد در بلندمدت تغییری بزرگ در نوع انتشار صوت است و در مکان هایی مانند نمایشگاه ها، فروشگاه ها، نگارخانه ها و موزه ها می توان از آن استفاده کرد. مثلا یک غرفه در نمایشگاه یا فروشگاه می تواند با استفاده از آن صدا را در جهت مشخصی منتشر کنند، یا در مرحله ای افراد از آن برای کاربری های شخصی در منزل و تماشای تلویزیون استفاده کنند تا صدا برای دیگران مزاحمت ایجاد نکند.
منتظری نمین در مورد اینکه آیا این دستگاه در صنایع پرسروصدا مانند چاپخانه ها نیز کاربرد دارد، گفت: به شکل کنونی این قابلیت را ندارد، زیرا در این اماکن به هرحال سروصدایی تولید و در همه جهات منتشر می شود فناوری های دیگری باید برای کاهش و انتقال آن در جهت مشخص به کار گرفته شود.
وی در مورد حمایت ها در شتاب دهنده شریف نیز گفت: مکانی که در اختیار داریم به دلیل شبکه سازی هایی که با دیگر مخترعان و نخبگان می شود و راهنمایی های اساتید بسیار مفید است.
رضا منتظری نمین دانش آموخته مقطع کارشناسی در رشته مهندسی مکانیک، نیما جعفری فارغ تحصیل مقطع کارشناسی در رشته فیزیک و آریا معتمدی نژاد فارغ التحصیل رشته فیزیک در مقطع کارشناسی و مهندسی انرژی در مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه صنعتی شریف از جمله اعضای تیم هستند که موفق به ساخت این دستگاه شده اند.
این گروه که یکی از تیم های حاضر در بخش رقابتی استارتاپ پیچ (معرفی 3 دقیقه ای استارتاپ ها و داوری موفق ترین گروه) الکامپ نیز بود؛ به عنوان یکی از برنده های این بخش در روز پایانی معرفی شد.
علمی**9157*2017

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال