روزنامه ایتالیایی: آمریکا در قبال ایران اشتباه بزرگی می کند

رم - ایرنا - روزنامه آنلاین 'ایتالیا اوجی' ضمن انتقاد از سیاست های ضد ایرانی دونالد ترامپ در قبال جمهوری اسلامی نوشت: آمریکا با اعمال تحریم های اقتصادی و به خطر انداختن جناح حاکم معتدل در ایران مرتکب اشتباه بزرگی می شود.

به گزارش ایرنا، این روزنامه ایتالیایی روز جمعه با عنوان 'خطرات تحریم اقتصادی ایران' نوشت: تحریم اقتصادی و ضد ایرانی ترامپ باعث تعجب است زیرا بجای کمک و تقویت جناح سیاسی معتدل در ایران، آن را تضعیف و مجبور به توافق با افراط گرایان جناح تندرو می کند.
این روزنامه با اشاره به وضعیت لیبی افزود: تصمیم فرانسه برای سرنگونی معمر قذافی رهبر پیشین لیبی، هزینه زیادی برای اروپا داشت که هنوز در حال پرداختن آن است. این تصمیم پاریس با طرز فکر استعماری اتخاذ شد که معتقد بود با تغییر رژیم لیبی می توان به نفوذ بیشتری در آن کشور که دارای مواد اولیه غنی است، دست یافت، چیزی که امروز از واقعیت بدور است.
ایتالیا اوجی نوشت، این تصمیم به زیان منافع ایتالیا نیز منجر شد زیرا آنچه در لیبی و در مدیترانه رخ می دهد باید باعث تامل شود چرا که مهاجرت های غیر قانونی، وضعیت اضطراری بوجود آورده است.
این روزنامه تصریح کرد: درسی که از لیبی گرفتیم باید موجب تامل در رابطه با بحران میان آمریکا و ایران شود. ترامپ در صدد بی ثبات کردن حسن روحانی رئیس جمهور ایران از طریق حذف گشایش هایی است که از سوی اوباما برای گفت و گو آغاز شده بود. گفت و گوهایی که پس از کمک های مالی واشنگتن به بغداد در جنگ هشت ساله علیه ایران، شروع شده بود.
این روزنامه افزود: در چنین کشور پیچیده ای که در مرکز خاورمیانه قرار دارد به قدرت رسیدن جناح معتدل باعث خرسندی اروپا و اوباما شده بود تا جایی که امضای توافق هسته ای ایران را متعهد به عدم ساخت بمب اتمی می کرد. اقدام ضد ایرانی ترامپ با تحریم اقتصادی باعث تعجب است زیرا بجای کمک و تقویت جناح سیاسی معتدل در ایران، آن را تضعیف و مجبور به توافق با افراط گرایان جناح تندرو می کند.
این روزنامه نوشت: سعی اروپا بر فاصله گرفتن از این تغییر جهت ترامپ، نه فقط بخاطر پیامدهای اقتصادی ناشی از آن برای شرکت ها، بلکه برای گام برداشتن به سوی جامعه ای بازتر در خاورمیانه است.
روزنامه ایتالیایی افزود، اروپا در مقابل خود نمونه لیبی را دارد. از این رو یک ایران منزوی و بی ثبات که در آن گروه های تندرو در مسند قدرت باشند منجر به پیامدهای فاجعه بار خواهد شد.
اروپام**461 *شبس*1613

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال