عضو شورای عالی استان ها:

مدیران متخلف در حوزه محیط زیست مجازات نمی شوند

تهران- ایرنا- نماینده استان اردبیل در شورای عالی استان ها گفت: محیط زیست در اغلب استان ها به دلیل سوء استفاده و سوء مدیریت برخی مدیران در حال نابودی است اما در کشور ما متخلفانی که به محیط زیست آسیب وارد می‌کنند، مجازات نمی‌شوند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، غلامرضا ضیایی نیری روز پنجشنبه در هشتمین اجلاس شورای عالی استان‌ها با بیان اینکه ایران در حوزه محیط زیست یکی از غنی ترین کشورها است، افزود: کوه ها، جنگل ها، تالاب‌ها، دریاها و موارد دیگر سرمایه ای عظیم و امانتی در دست مدیران امروزی هستند که باید مورد صیانت قرار گیرند تا سهم فرزندان ما در دهه ها و سده های بعدی محفوظ بماند.
وی خاطر نشان کرد: متاسفانه به دلیل سوء استفاده‌های مدیریتی و سیاسی روزی نیست که خبر ناگواری در خصوص نابودی محیط زیست به گوش ما نرسد.
ضیایی نیری با تاکید بر اینکه چهار گوشه سرزمین بزرگ ایران با مشکلات مهمی دست و پنجه نرم می‌کند، گفت: این مشکلات زمانی بیشتر نمایان می‌شود که مدیران با نهایت خونسردی صفر تا صد تقصیرات را به گردن مردم می‌اندازند.
نماینده استان اردبیل در شورای عالی استان ها افزود: امروزه چالش‌ها و مشکلات زیست محیطی از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب کشور گسترده شده است و تا حدی است که مورد سوءاستفاده دشمنان خارجی قرار گرفته است.
ضیایی نیری گفت: دریاچه ارومیه در کمترین زمان به دلیل مدیریت اشتباه به شوره زاری خشک تبدیل شده است و دریاچه نئور اردبیل به عنوان زیستگاه ماهی قزل آلا نابود شده است. چرا مدیرا و افرادی که به محیط زیست آسیب وارد می‌کنند، مجازات نمی‌شوند و ما می دانیم که برخی مسئولان محیط زیست استان ها برای حل مشکلات زیست محیطی هیچ برنامه‌ای ندارند.
نماینده استان اردبیل در شورای عالی استان‌ها با بیان اینکه باید اداراتی راه اندازی شوند که به مسائل محیط زیستی ورود کنند، خطاب به رئیس سازمان محیط زیست گفت: شورا‌ها از شما انتظار دارند با بهره گیری حداکثری از صاحبنظران داخلی و خارجی گام‌های جدیدی برای نجات اکولوژی برداشته شود و شورا‌ها برای هرگونه همکاری برای تحقق این مهم آماده هستند.

*وزارت کشاورزی نتوانسته الگوی کشت متناسب با هر منطقه را ارائه دهد
علی قاسمی، نماینده استان فارس در شورای عالی استان‌ها نیز در جلسه امروز این شورا گفت: بخش کشاورزی درگیر تار عنکبوتی شده و نتوانسته الگوی کشت مناسب با هر منطقه را ارائه دهد.
وی افزود: به خاطر تصمیم گیری‌های اشتباه منابع طبیعی ما نابود شدند،‌ اگر تصمیم سازی‌ها غلط نبود، امروز جنگل‌هایمان 4 میلیون هکتار نسبت به 50 سال پیش کاهش پیدا نکرده بود و حال و روز خوزستان و سیستان و بلوچستان در حوزه ریزگردها و طوفان‌های شن این چنین نمی‌شد.
وی ادامه داد: ‌اگر تصمیم گیری‌های غلط نبود، وضعیت آب کشور بحرانی نبود و گونه‌های گیاهی و جانوری مختلف رو به انقراض نمی‌رفتند و دریاچه‌ها و تالاب‌هایمان خشک نمی‌شدند.
عضو شورای عالی استان‌ها خطاب به رئیس سازمان محیط زیست گفت:‌ سهم ما در حفظ منابع طبیعی از جمله آب چقدر است. از شما می‌خواهم بگویید چه نقشی در سوء مدیریت و نابودی محیط زیست دارید؟
وی با بیان اینکه امروز از کدام عملکرد دولتمردان در جهت حفظ،‌ نگهداری و استفاده پایدار از منابع مالی می‌توان دفاع کرد، گفت: در زمینه بازچرخانی آب که 80 درصد مصرف آب خانگی را شامل می‌شود، کدام عملکرد قابل قبول است. متاسفانه فقط 20 درصد آبها تصفیه می‌شوند و دوباره در سیستم قرار می‌گیرند.
قاسمی با بیان اینکه 92 درصد مصرف آب در بخش کشاورزی است،گفت: چه تلاشی در جهت افزایش بهره وری و تولید ثروت حاصل از مصرف آب کشاورزی انجام شده و همچنین چه تلاش معناداری برای کاهش مصرف آب کشاورزی صورت گرفته است؟
نماینده مردم استان فارس در شورای عالی استان ها قاسمی تصریح کرد: پیاده کردن سیاست غلط خودکفایی چه لطمات جبران ناپذیری را به پیکره اکوسیستم و آب وارد کرده است.
عضو شورای عالی استان‌ها با طرح این پرسش که چرا قوانین کهنه سال 61 توسط دولت و مجلس اصلاح نمی‌شود، ‌تصریح کرد: در زمان تصویب قوانین آب، معضل اصلی کشور بحران آب نبود. مسئله اصلی بیکاری و افزایش تولید بود.
وی با بیان اینکه مالکیت دولت بر آب باعث ایجاد فساد در سامانه اداره توزیع آب می‌شود،گفت: این مسئله از صدور پروانه‌ها و میزان بهره‌برداری‌های آب جلوگیری می‌کند.
قاسمی با بیان اینکه بحث تغییر اقلیم در حال تبدیل شدن به یک چالش بزرگ است، افزود: ناگزیریم فرهنگ و الگوی مصرف استفاده از آب را تغییر دهیم و در اصلاح و بازنگری قانون آب باید گروهی از نخبگان دانشگاهی و دانشگاه‌های ما در شورای عالی استان‌ها به عنوان نهادی که می‌تواند به مجلس و دولت طرح دهد، قانون آب را تدوین کنند.
نماینده استان فارس در شورای عالی استان ها با بیان اینکه نقش مدیریت‌های محلی و واگذاری مدیریت منابع آب به خود بهره برداران انکار ناپذیر است، گفت: کشور ما دارای تنوع اقلیم و آب و هواست و مطمئن هستیم قوانینی که در استان گیلان باید پیاده شود، در استان خراسان جنوبی موضوعیت ندارد.
اجتمام*2181 * 3063

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال