نگاه رسانه های عربی به گفت وگوی روحانی با مردم

تداوم تعامل با جهان و نفی مذاکره در سایه تحریم

تهران- ایرنا- روحانی در گفت وگوی اخیر تلویزیونی با مردم ضمن تاکید دوباره بر مشی تعامل با جهان، مذاکره با آمریکا زیر سایه تهدید و تحریم را ناممکن و اقدامات ترامپ را در راستای جنگ روانی با ایران دانست. سخنان رئیس جمهوری مورد توجه ویژه رسانه های عربی قرار گرفت.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری، «حسن روحانی» رئیس جمهوری دوشنبه شب در گفت وگویی تلویزیونی به بیان سیاست ها و اقدامات دولت در زمینه مهمترین مسائل کشور و مطالبات مردم در حوزه های گوناگون پرداخت. رسانه های عربی به طور گسترده سخنان روحانی را بازتاب دادند که در این گزارش به آن پرداخته می شود.

** هشدار به آمریکای رو به انزوا
روزنامه «الشرق الاوسط» چاپ لندن، «البناء» لبنان و شبکه خبری «الجزیره» قطر هشدارهای روحانی به «دونالد ترامپ» را محور اصلی بررسی های خود درباره سخنان اخیر رئیس جمهوری قرار دادند.
به نوشته روزنامه الشرق الاوسط، روحانی در گفت و گوی تلویزیونی با مردم ایران و در واکنش به اقدامات تحریمی دولت آمریکا هشدار داد کاخ سفید از رفتارهای خود پشیمان خواهد شد.
شبکه خبری الجزیره هم در این خصوص نوشت: روحانی در پاسخ به درخواست ترامپ برای مذاکره تصریح داشت با اعمال تحریم ها مذاکره معنایی ندارد و اظهارات ترامپ درباره مذاکره با ایران تنها جنبه تبلیغاتی دارد که هدف از آن دامن زدن به شکاف و اختلاف در داخل ایران است.
روزنامه البناء هم در بخشی از گزارش خود درباره گفت و گوی اخیر روحانی آورد: ایران در عکس العمل به خروج آمریکا از توافق هسته ای و تنش آفرینی واشنگتن با حکمت و قاطعانه عمل کرد. از این رو، ماموریت آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان برای تسلیم کردن ایران با شکست روبرو شد. ایران در عرصه سیاسی با خویشتن داری و عکس العمل سنجیده بهانه را از دشمنان گرفت.
به نوشته این روزنامه، تهران پس از خروج آمریکا از توافق هسته ای، شتاب زده عمل نکرد بلکه به توافق پایبند ماند و برای ادامه این توافق با دیگر کشورهای امضا کننده توافق هسته ای همکاری کرد. در نتیجه به جای اینکه ایران پس از خروج ترامپ از توافق هسته ای منزوی شود آمریکا در عرصه بین المللی منزوی شد و اعتبار این کشور زیر سوال رفت.
در گزارش البناء می خوانیم: ایران در عرصه نظامی هم در آمادگی به سر می برد. این کشور با همکاری همپیمانان خود در منطقه به دشمنان ثابت کرد که ورود به جنگ با ایران برای آنان هزینه های بسیار و غیر قابل تحملی را به دنبال خواهد داشت. ایران از همان آغاز به این موضوع پی برد که موازنه قدرت در عرصه بین الملل به ویژه پس از شکست راهبردی دشمنان در سوریه به سود آمریکا رقم نخواهد خورد. در نتیجه تهران آمریکا را مجبور کرد که از دامنه تهدیدهای خود بکاهد به طوری که همگان پس از درخواست ترامپ برای گفت و گو با ایران شگفت زده شدند.
در همین پیوند، روزنامه «الاخبار» لبنان در گزارشی با عنوان «روز پس از تحریم ها» نوشت: ترامپ از طریق کاربرد اهرم تحریم تاکنون نتوانسته به اهداف خود در قبال ایران دست یابد بلکه برعکس، بازار طلا و ارز بهبودی را شاهد بود که رسانه ها علت آن را به طرح جدید مالی دولت نسبت دادند.

** تداوم تعامل و صداقت با جهان
تارنمای «ایلاف» عربستان روی تاکید مجدد روحانی بر تعامل جویی در سیاست خارجی تمرکز کرد و به نقل از وی نوشت: نمی توان به آمریکا اعتماد کرد. ایران همواره دیپلماسی را در دستور کار قرار داده است. این در حالی است که رئیس جمهوری آمریکا نخستین کسی بود که به مذاکرات پشت کرد. واشنگتن باید تمایل خود برای مذاکره با ایران را ثابت کند. دولت کنونی ایران از همان آغاز شعار گفت و گو و تعامل و مذاکره را مطرح کرد و این مسیر را پیش برد و با آمریکا و دیگر کشورها مذاکره کرد.
به نوشته الجزیره، روحانی از کشورهای اروپایی خواسته در کنار تصمیم های سیاسی با اقدامات عملی خود برای تقویت روابط با تهران تلاش کنند. روحانی از سیاست خارجی کشورش دفاع کرد و گفت این سیاست خارجی بر پایه منافع ملی استوار است. به نظر می رسد رئیس جمهوری ایران روی وعده کشورهای اروپایی و چین برای مقابله با تحریم های نفتی آمریکا و حفظ روابط بانکی اتکای ویژه ای دارد.
شبکه خبری «السومریه نیوز» عراق با پوشش سخنان روحانی، صداقت جمهوری اسلامی را در ادای تعهدات بین المللی مورد تاکید قرار داد.
روزنامه «العربی الجدید» با اشاره به گفت و گوی تلویزیونی روحانی نوشت: روحانی در پاسخ به پیشنهاد همتای آمریکایی خود برای مذاکره بدون پیش شرط میان دو طرف گفت همزمان با اعمال تحریم مذاکره معنایی ندارد. اساس گفت و گو بر صداقت و نیت برای رسیدن به نتیجه استوار است. به نوشته این روزنامه، ترامپ در زمینه شرط های خود برای ایران بسیار عقب نشسته است. از نگاه ایرانیان آمریکا به آنان عذرخواهی بدهکار است و این کشور باید بدهی های خود به ایران را بپردازد.
پژوهش**9278**9279

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال