فعالان عراقی تحریم های ضد ایرانی را به سخره گرفتند

بغداد - ایرنا - شخصیت ها و تحلیلگران سیاسی، روزنامه نگاران و هنرمندان عراقی در واکنش به تحریم های ضد ایرانی و یکجانبه 'دونالد ترامپ' رئیس جمهوری آمریکا، به این تحریم ها به دیده استهزاء نگاه کردند.

به گزارش سه شنبه شب ایرنا، کاهش تدریجی قیمت دلار برابر ریال در نخستین روز بعد از اعلام تحریم ها و افزایش قیمت جهانی نفت و ضعف عربستان سعودی در تامین مایحتاج بازار نفت و همچنین همبستگی کشورهای مختلف با ایران از جمله کشور عراق، به باور این شخصیت ها، تحریم های آمریکایی را بی اثر کرده است.
رئیس فهرست انتخابی 'تمدن' درصفحه شخصی خود در توئیتی، مجازات های ترامپ علیه جمهوری اسلامی ایران را بی اثر خوانده و به طنز گفته است که فقط پسته و فندق صادراتی ایران از این مجازات ها آسیب خواهند دید!
وی ادامه داده است که در سال 1995 'بیل کلینتون' رئیس جمهوری وقت آمریکا به ادعای حمایت ایران از تروریسم، قانون مجازات ها موسوم به 'داماتو' را علیه ایران اعمال کرد و اکنون ترامپ به همان بهانه تحریم ها را تکرار کرده است.
به گفته وی، همان طور که در مجازات های کلینتون فقط صادرات پسته ایرانی آسیب دید در این دوره از مجازات های ترامپ پیش بینی می شود که فقط فندق ایرانی آسیب ببیند!
همسو با این موضع استهزاء آمیز به مجازات های ترامپ، نجاح محمدعلی تحلیلگر سیاسی عراق نیز گفته است که قانون مجازات های ترامپ علیه جمهوری اسلامی ایران را باید در آب خیس کرد و آب آن را سرکشید!
وی درباره علت بی ارزش بودن مجازات های ترامپ علیه ایران نوشته است که امروز ارزش دلار به نحو محسوسی برابر ریال کاهش یافته و در سایه افزایش قیمت های جهانی نفت، تولید نفت عربستان سعودی با 200 هزار بشکه در روز به کمترین سطح خود رسیده است.
اما 'عبدالکریم خلف' سخنگوی سابق وزارت کشور و تحلیلگر برجسته فعلی مسائل امنیتی عراق، عربستان سعودی را به دست داشتن در اعمال تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران دخیل دانسته است.
وی در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشته است که عربستان سعودی در سال 1990 و به مدت 15 سال در به گرسنگی کشیدن مردم عراق نقش داشت و در 2014 در مرگ مردم یمن بر اثر تحریم ها و اکنون در 2018 در تحریم غذایی ملت ایران دست دارد.
وی نوشته است که رژیم سعودی در دهه 90 در قتل مردم الجزائر و در 2011 در ویران کردن سوریه نیز دخیل بوده است.
سرلشکر عبدالکریم خلف در ادامه از رژیم عربستان سعودی به عنوان 'غده سرطانی' یاد کرده است.
از طرفی 'کریم السید' فعال رسانه ای عراقی نیز از ارتباط عجیب تاریخ اعلام تحریم های آمریکا علیه ایران با تاریخ اعلام تحریم ها علیه عراق در نتیجه اشغال کویت در 1990 سخن گفته است.
وی نوشته است که تحریم ها علیه عراق در ششم ماه اوت 1990 اعلام شد و اکنون دونالد ترامپ در ششم ماه اوت 2018 تحریم ها را علیه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده و تقارن این دو تاریخ، جای تعجب دارد.
'حامد المالکی' سناریونویس و هنرمند عراقی نیز گفته است که ایران بزرگتر از تحریم های یکجانبه آمریکا است.
وی اضافه کرده است که چین و اخیرا پاکستان و دیگر کشورهای جهان تاثیر تحریم های یکجانبه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران را به حداقل خواهند رساند.
اما مشاور سیاسی سید عمار حکیم رهبر جریان صدر نیز در صفحه شخصی اش در توئیتر نوشته است که بدون شک کشورهای جهان مناسبات خود را با ایران قطع نخواهند کرد، زیرا این تحریم ها، مجازات های بین المللی محسوب نمی شوند.
'قصی محبوبه' خاطرنشان ساخته است که شاید برخی از شرکت ها که دارای منافع و مصالحی با آمریکا هستند، از همکاری با ایران سرباز بزنند اما به اعتقاد وی، کشورها به تعامل با ایران ادامه خواهند داد.
در همین حال رسانه های عراق امروز سه شنبه موضع رئیس جمهوری عراق را در خصوص تحریم های یکجانبه ترامپ علیه ایران، نشانه عدم پایبندی بغداد به این تحریم ها دانستند.
رسانه های مختلف عراقی نوشته اند که 'فواد معصوم' تصریح کرده است که پایبندی عراق به تحریم های یکجانبه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران دشوار خواهد بود.
رئیس جمهوری عراق در نخستین واکنش به تحریم های یکجانبه ترامپ علیه جمهوری اسلامی ایران در گفت وگو با شبکه آمریکایی عرب زبان 'الحره' تاکید کرده است که پایبندی عراق به تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران دشوار است.
عراق یکی از طرف های مهم تجاری ایران محسوب می شود که حجم مبادلات تجاری غیر نفتی به این کشور به طور میانگین 6 میلیارد دلار و حجم کل تبادلات اقتصادی بالغ بر 10.2 میلیارد دلار است.
به باور برخی ناظران، عراق بخش قابل توجهی از مایحتاج خود را از جمهوری اسلامی ایران تامین می کند و پایبندی به تحریم های یکجانبه ترامپ مشکلات زیادی در این زمینه ایجاد خواهد کرد.
از طرفی همزمان قدرت های بزرگ جهانی مانند اتحادیه اروپا، چین و روسیه و پیش از آن هند و بسیاری دیگر از کشورها نسبت به تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران موضع منفی گرفته و با آن مخالفت کرده اند.
دولت آمریکا سالهاست در اقداماتی یکجانبه کشورهای مخالف سیاست های مداخله جویانه اش را مورد تحریم قرار می دهد و سایر کشورها را نیز وادار می کند به این تحریم های ظالمانه تمکین کنند در غیر این صورت با تحریم های دیگری مواجه می شوند.
شبد**خاورم *10*353*380*1379

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال