رئیس هیات نظارت بر اجرای ضوابط نشر:

تفکرات ضد فطرت انسانی، متمرکز بر حوزه کودک هستند

تهران – ایرنا - رئیس هیات نظارت بر اجرای ضوابط نشر، توجه به حوزه کودک و نوجوان را بسیار مهم دانست و تصریح کرد: جریان فکری ضد حق و فطرت انسان، گسترده‌ترین تلاش‌های خود را در حوزه کودک به‌ کار گرفته است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، حجت‌الاسلام محمدعلی مهدوی‌راد عصر سه شنبه در آئین رونمایی از نشریه قرآنی، ادبی و هنری «شبنم» افزود: حق‌مداران باید از همان مسیری که گمراه‌آفرینان گمراهی را نشر می‌دهند، حق و ارزش‌ها را منتشر کنند و این امر می‌تواند از طریق کتاب، مجله یا صفحات مجازی و با زبان مناسب برای مخاطب انجام شود.
دبیر علمی جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، تولید نکردن متوسط محتوای حقیقی و مجازی برای مخاطبان و تولید کم محتوای فاخر برای کودک با زبان و محتوای قابل فهم را به عنوان دو حوزه و بخش کم کارکرد در کشور عنوان کرد که مورد غفلت قرار گرفته است و نیاز به تلاش بیشتر در این بخش ها حس می شود.
مهدوی راد در ادامه با اشاره به بیانی از امام صادق (ع) مبنی براینکه «به نونهالان و نوجوانان خود بپردازید، قبل از اینکه جریان انحرافی و فکری به آن‌ها برسند»، تصریح کرد: برخی فکر می‌کنند برای کودک، نوجوان و جوان نوشتن، یعنی بی اهمیت و بی‌سوادانه نوشتن در حالی که در این حوزه ضمن حفظ استواری متن باید مطلب به‌ گونه‌ای باشد که برای مخاطب این حوزه قابل فهم و درک باشد.
به گفته وی داستان‌ نویسان و اهالی قلم باید اصل توجه به کار اساسی و با زبان خاص مخاطب ویژه کودک و نوجوان را همواره مورد توجه و اهتمام قرار دهند.
رئیس هیات نظارت بر اجرای ضوابط نشر، درب خش دیگری از سخنان خود به سیر حرکت انبیاء و پیامبران اشاره کرد و افزود: حرکت انبیاء ابتدا حرکت آیه‌ای بعد تزکیه‌ای و در ادامه تعلیمی بود و برآیند همه اینها، حرکت حکمتی بوده است.
وی اضافه کرد: حرکت آیه‌ای به این معنی‌ است که باید ابتدا مسیر را مانند یک فلش به انسان نشان دهند، یعنی با داستان، قلم و نقاشی کاری کنند که کودک از همین حالا احساس کند که باید فقط به خدا نگاه کند و در ادامه می‌توان بایدها و نبایدها را مطرح کرد. اولین کار پیامبر این است که نگاه انسان را از خاک به افلاک می‌کشاند.
دبیر علمی جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران،‌ با اشاره به اهداف و ایده تولید و انتشار نشریه قرآنی، ادبی و هنری شبنم،که برای گروه سنی کودکان در نظر گرفته شده است، اظهارداشت: درون ‌مایه این نشریه نیز باید با زبان کودک محتوا ارائه کند که کودک از همان ابتدا بداند که باید به کجا نگاه کند و در ادامه باید ارزش‌ها را به او تعلیم دهد.
مهدوی راد در ادامه، تولید این نشریه را کار بسیار ارزشمندی دانست و گفت: معتقد هستم اگر10 برابر یک کتاب دانشجویی هم برای حوزه کودک سرمایه‌گذاری شود، باز هم کم و جای کار بیشتر دارد.
رئیس هیات نظارت بر اجرای ضوابط نشر تاکید کرد: کار صحیح و جامع با اطلاعات کامل برای کودک و نوجوان، ارزش‌ها را در ذهن و جان آنها برای همیشه حک و ماندگار خواهد کرد.
آئین رونمایی از نشریه قرآنی، ادبی و هنری «شبنم» ویژه کودکان، عصر سه‌شنبه با حضور عبدالهادی فقهی‌زاده، معاون قرآن وعترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، نیکنام حسینی‌پور، مدیرعامل موسسه خانه‌ کتاب، حجت‌الاسلام محمدعلی خسروی، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، آموزش و توسعه مشارکت‌های معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد و جمعی از مدیران قرآنی و اصحاب رسانه در سرای اهل‌ قلم خانه کتاب برگزار شد.
نخستین ماهنامه قرآنی، ادبی وهنری « شبنم» به مدیرمسئولی عبدالهادی فقهی زاده معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، صاحب امتیازی نیکنام‌ حسینی پور مدیر عامل خانه کتاب و سردبیری هاجر قدمی جویباری منتشر شد و به خانواده نشریات کشور پیوست.
فراهنگ ** 1355 ** 1418

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال