معاون مشارکت های مردمی سازمان اجتماعی:

14هزارسمن در کشور تاسیس شده است

تهران - ایرنا - معاون مشارکت های مردمی سازمان اجتماعی گفت: 14هزار سازمان مردم ‌نهاد در کشور تاسیس شده که بیش از ٨٠درصد آنها هم اکنون در کشور فعال هستند.

«کمال اکبری» در نشست خبری امروز - سه شنبه - افزود: از میان 14هزار تشکل حدود 20درصد سمن ها یا فعال نیستند و یا فعالیت چشم گیری ندارند .
معاون مشارکت های مردمی سازمان اجتماعی کشور با قدردانی از همکاری مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه افزود: بیش از 60 سازمان مردم نهاد بین المللی در قالب انجمن دوستی با کشورهای مختلف در ایران ثبت شده و مجوز گرفته و فعالیت می کنند.
وی با اشاره به اهمیت فعالیت انجمن های دوستی در تقویت روابط فرهنگی ملت ها گفت: این سازمان ها می توانند پذیرای هیات ها و گروه های مردمی از کشورهای خارجی به ایران باشند.
اکبری گفت: حدود هشتصد سمن در حوزه میراث فرهنگی با هدف معرفی جاذبه های فرهنگی و تمدنی ایرانی تشکیل شده اند که این سمن ها با فعالیت و تبلیغات فرهنگی می توانند منجر به افزایش جذب گردشگران به کشور شوند.
معاون مشارکت های مردمی سازمان اجتماعی افزود: حدود شصت سمن ایرانی دارای مقام مشورتی در سازمان های معتبر بین المللی مانند سازمان ملل و یا سازمان های تخصصی هستند.
وی ابراز امیدواری کرد سمن ها بتوانند علاوه بر تمرکز فعالیت در موضوعات داخلی، در حوزه های مختلف اجتماعی و فرهنگی، در حوزه انجمن های دوستی و روابط فرهنگی با کشورهای مختف جهان نیز فعال ترعمل کنند تا بتوانند ظرفیت های فرهنگی، اجتماعی و تاریخی و دستاوردهای کشور را به مردم جهان منعکس کنند.
اکبری گفت: در حال حاضر بیش از یک میلیون نفر از شهروندان در سازمان های مردم نهاد عضو هستند و فعالیت می کنند، امیدوارم جوانان در عضویت و فعالیت در سمن ها مشارکت اجتماعی و فرهنگی در کشور فعال تر باشند.
معاون مشارکت های مردمی سازمان اجتماعی کشور با تاکید بر اینکه سمن ها نباید به همان تعداد محدود عضویت اولیه خود محدود باشند، گفت: سازمان های مردم نهاد با اجرای برنامه های عضو پذیری تعداد اعضای خود را افزایش دهند، تبلیغ کنند و فراخوان بدهند و از عموم مردم دعوت کنند تا با عضویت در تشکل ها سطح مشارکت اجتماعی را در موضوع های مختلف به ویژه در مقابله و کنترل آسیب های اجتماعی افزایش دهند.
وی با اعلام این که «نظام رتبه بندی و سامانه ارزیابی سمن ها طراحی شده است» افزود: سازمان های مردم نهاد در فرایند ارزیابی و پایش عملکرد سازمان های مردم نهاد ، وزارت کشور را یاری کنند.
اکبری تاکید کرد: موضوع و اهداف یک سازمان مردم نهاد باید تخصصی و معطوف به یک حوزه مشخص باشد و سمن ها بر روی هدف تخصصی خود بر اساس دانش و تجربه خود متمرکز شوند و فعالیت کنند.

** سمن ها و خبرنگاران چشمان بیدار جامعه هستند
معاون مشارکت های مردمی سازمان امور اجتماعی در این نشست خبر با تبریک روز خبرنگار گفت: خبرنگاران مانند سازمان های مردم نهاد چشمان بیدار جامعه و وجدان های پاک جامعه هستند.
اکبری با اشاره به آغاز هفته مشارکت های اجتماعی و روز تشکلهای مردمی افزود: خبرنگاران و سمن ها در حوزه مشارکت های اجتماعی یک اشتراک جدی دارند، خبرنگاران کمک کننده همه اقشار جامعه هستند و در کنار سازمان های مردم نهاد آگاه ترین و پویاترین بخش جامعه هستند.
وی اظهار داشت: مشارکت اجتماعی یکی از مهمترین و محوری ترین نیاز هر جامعه است و توسعه اجتماعی مستلزم حضور مردم و استفاده از ظرفیت های اجتماعی در کشور است؛ سمن ها بهترین قالب برای مشارکت های اجتماعی هستند.
اکبری گفت: یکی از مهمترین اقدامات انجام شده در سازمان امور اجتماعی آموزش و توانمندسازی سازمان‌های مردم‌نهاد بود که این سازمان ها از حقوق و وظایف تخصصی خود آگاه شوند، بیش از 3000 سازمان مردم نهاد آموزش دیدند که امیدواریم این برنامه در سال جاری هم ادامه پیدا کند؛ البته نیازمندیم سازمان های مردم نهاد در شروع کار تحت آموزش قرار گیرند و برخی از سمن ها با رویکرد آموزشی و توانمندسازی در کشور ایجاد شود.

** از 600 طرح و پروژه سمن ها حمایت کردیم
اکبری اضافه کرد: کار دیگری که از ابتدای سال 97 انجام شد توسعه حضور سازمان‌های مردم نهاد در تأمین حقوق شهروندی است و بر اساس توافق‌نامه‌ای که سازمان امور اجتماعی کشور با سازمان اداری استخدامی انجام داده سمن ها بر چگونگی تامین حقوق شهروندی در دستگاه‌های اداری نظارت می‌کنند که شیوه نامه اجرایی آن نیز ابلاغ شده است؛ همچنین انتخابات نمایندگان سازمان های مردم نهاد نیز اواخر سال 1397 انجام می‌شود.
وی در ادامه اظهار کرد: توسعه و حمایت از حضور سمن ها در مداخلات اجتماعی از دیگر برنامه های سازمان امور اجتماعی است ، تلاش کردیم سمن ها در حوزه اجتماعی ورود کنند و به در حوزه نشاط و امید و کاهش و کنترل آسیب‌های اجتماعی فعالیت کنند.
معاون سازمان اجتماعی کشور افزود: از 600 طرح و پروژه سمن ها در قالب کاهش کنترل آسیب‌های اجتماعی حمایت کردیم البته طبق قانون هیچ کمکی مادی به عنوان کمک به سمن ها وجود ندارد و حمایت‌های ما در قالب انجام پروژه های مشترک با سازمان های مردم نهاد بوده است.

** پیش نویس لایحه قانون سمن ها در انتظار تایید دولت
معاون مشارکت های مردمی سازمان امور اجتماعی گفت: یکی از مطالبات سمن ها و یکی از اقدامات انجام شده، داشتن قانون جامع و فراگیر بود تا این قانون بتواند همه حوزه‌های سمن ها را شامل شود، در این راستا پیش‌نویس لایحه قانون فعالیت سازمان های مردم نهاد را با کمک سمن ها تدوین و بعد ازانجام کارهای کارشناسی پیش‌نویس آن به هیات دولت ارائه شد.
وی ابراز امیدواری کرد بعد از تصویب پیش نویس قانون سمن ها در هیات دولت، بلافاصله این پیش نویس به مجلس شورای اسلامی ارائه و به سرعت نیز بررسی شود تا به خواسته و مطالبه اصلی و مهم سازمان‌های مردم‌نهاد پاسخ خوبی داده باشیم.

** تدوین شیوه نامه اجرایی مجمع گفت و گوی سمن ها با دولت تا پایان سال
اکبری همچنین در مورد تشکیل «مجمع گفت و گوی سمن ها با دولت» گفت: به دنبال ایجاد یک نظام گفت و گو هستیم که سمن با حضورمسئولان دولتی با مشارکت همدیگر کاری را پیش ببرند؛ از الگوی نشست مشترک که هم نمایندگان سمن و هم نمایندگان 12 دستگاه های اجرایی کشوری و استانی که با مشارکت اجتماعی مرتبط هستند استفاده کردیم.
در این مدل نشست سمن ها در موضوعات حوزه فعالیت خود سوالاتی را از مدیران دولتی می پرسند و پاسخ ها دریافت می شود وزارت کشور نیز به عنوان تسهیلگراین گفت و گوی مشترک طرفی عمل کرده و جمع بندی می کند.
وی گفت: امیدواریم تا پایان سال به یک دستورالعمل و یا شیوه نامه برای این مجمع گفت و گو برسیم تا به عنوان یک پل ارتباطی بیم سمن ها و مسئولان دولتی باشد اگر بتوانیم این ارتباط ایجاد شود بسیاری از سوالات در سطح جامعه به عنوان اعتراض و یا پرسش بدون جواب وجود دارد، پاسخ داده می شود.
اکبری افزود: مجمع گفت و گوی سمن ها و دولت در چارچوب موضوعات اجتماعی و فرهنگی بین سازمان های مردم نهاد فعال در این حوزه و دستگاه های اجرایی مرتبط با آن تشکیل خواهد شد.

** سمن ها نباید ابزار سیاسی شوند
معاون مشارکت های مردمی سازمان امور اجتماعی درباره حمایت های از سازمان های مردم نهاد اجتماعی گفت: از سازمان مردم نهادی که بر اساس قانون شکل گرفته اند و موضوع فعالیت آن ها ذیل فعالیت های شورای اجتماعی کشور قرار دارد با قدرت تمام دفاع می کنیم و اعلام کردیم که اگر مشکلی برای فعالیت آنها پیش آمده به ما منتقل کنند تا پی گیری کنیم.
اکبری افزود: در فعالیت سمن ها در حوزه اجتماعی خط قرمز هایی نیز وجود دارد، یکی اینکه سمن ها اصلا نباید ابزار سیاسی شوند، قرار نیست سمن ها در حوزه سیاسی حضور پیدا کنند، فعالیت سیاسی به حوزه دیگری مرتبط است.
وی بیان کرد: در قانونی که برای حمایت از فعالیت سازمان های مردم نهاد مد نظر قرار می دهیم، تضمین مشارکت های اجتماعی درواقع تضمین کمک کننده به حمایت از سمن ها است؛ مهمترین ویژگی این قانون حمایت از فعالیت سمن ها است.
معاون مشارکت های مردمی سازمان امور اجتماعی خاطرنشان کرد: در حال حاضر هم در چهارچوب آیین نامه های مصوب و موجود از سمن ها حمایت می کنیم منهای خود این سازمان ها نیز باید هماهنگ باشند ، مطلع باشند اشکالات قانونی نداشته باشند و به موقع مجوزهای خود را تمدید و در حوزه اختیارات خود فعالیت کنند
وی با تاکید کرد: سمن ها اگر در حوزه حمایت از کودکان مجوز گرفته اند نباید در حوزه غیر تخصصی مثلا محیط زیست یا حوزه های غیر تخصصی و غیر حرفه ای فعالیت کنند.
اکبری اضافه کرد: چنانچه یک سازمان مردم نهاد با مشکلی نیز مواجه شود اگر مستندات و مدارک قانونی مستدل ارائه کنند ما مسائل مربوط به آنها را پی گیری و از آنها حمایت نیز می کنیم.
وی با بیان این که نگاه وزارت کشور و دولت و سازمان امور اجتماعی به فعالیت سمن ها غیر سیاسی است گفت: در حوزه فعالیت اجتماعی حتی اگر از علمکرد ما اننتقاد کنند می پذیریم ، ما هیچ خط کشی جناحی و سیاسی در فعالیت سازمان های مردمی حوزه فعالیت اجتماعی نداریم.
سیام**3070**1553

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال