رییس دانشگاه فنی و حرفه ای در گفت وگو با ایرنا :

دغدغه های ارزی با توسعه آموزش های فنی و حرفه ای رفع می شود

تهران-ایرنا- رییس دانشگاه فنی و حرفه ای معتقداست: رفع نگرانی و دغدغه های ارزی کشور با توسعه آموزش های فنی و حرفه ای و تربیت تکنسین های ماهر امکان پذیر است

ابراهیم صالحی عمران روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا اظهار داشت: تجربه کشورهایی همچون آلمان و ژاپن گواه این مطلب است تا زمانی که نیروی انسانی آماده نشود؛ سایر عوامل تولید بلا اثر خواهند بود چرا که اصلی ترین شاخص توسعه هر کشوری نیروهای انسانی ماهر و آموزش دیده است.
وی تصریح کرد: برای بهره وری بایستی در ابتدا بر روی نیروی انسانی ماهر سرمایه گذاری صورت گیرد ، این امر می تواند در شرایط فعلی کشور یکی از راهکارهای موثر به شمار رود.
صالحی عمران با بیان اینکه در سیستم آموزش عالی هدایت حرفه ای بخوبی صورت نگرفته است، اظهار داشت: براساس برنامه ریزی های صورت گرفته، یک بخش هدایت حرفه ای در آموزش و پرورش، یک بخش در دانشگاه فنی و حرفه ای و یک بخش دیگر آن نیز بعد از دانشگاه صورت می گیرد.
رییس دانشگاه فنی و حرفه ای تصریح کرد: این رویکرد چند بخشی باعث می شود تا دانشجویان در رشته هایی متناسب با علایق، سلایق و استعداد خود تحصیل کنند و بعد به آنها کمک شود تا جذب بازار کار شوند.
دانشگاه فنی و حرفه ای به عنوان تنها دانشگاه متولی آموزش عالی فنی و حرفه ای در کشور، از سال 1390 با مجوز رسمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کار خود را آغاز کرده است.
عمده فعالیت آموزشی این دانشگاه در حال حاضر در سطح کاردانی است و هدف، تربیت کاردان (تکنسین) است؛ البته در تعدادی از مراکز این دانشگاه، دوره‌های کارشناسی ناپیوسته و پیوسته نیز فعالند به نحوی که سطح کاردانی پیوسته با 104 رشته و کارشناسی ناپیوسته با 51 رشته، کارشناسی پیوسته 6 رشته و در قالب دو نوبت آموزشی خدمات خود را به بیش از 200 هزار دانشجو ارائه می کند.
دانشگاه فنی و حرفه ای دانشجویان خود را از بین دانش آموختگان دوره متوسطه نظام جدید هنرستان ها و متناسب با رشته تحصیلی ایشان در یکی از رشته های شاخه فنی و حرفه ای یا شاخه کاردانش و یا فارغ‌التحصیلان دوره‌ی چهار ساله نظام قدیم هنرستانها، انتخاب می‌ کند.
وی در ادامه این گفت و گو از دانشگاه فنی و حرفه ای به عنوان یک مرکز علمی ماموریت گرا نام برد و افزود: این داشگاه تلاش می کند تا میان آموزش و تولید ارتباط برقرار کند .
رییس دانشگاه فنی و حرفه ای تصریح کرد : به طور حتم این دانشگاه می تواند نقش موثر و بسزایی در تولید کشور داشته باشد چرا که کارگاه ها، تجهیزات و امکانات فروانی برای تربیت تکنسین در بخش های مختلفی همچون صنعت کشاورزی و غیره دارد.
صالحی عمران افزود: امسال این مرکز علمی امسال با توجه به تاکیدات فراوان برای حمایت از کالای داخلی سعی در عملیاتی کردن آن داشته و اهتمام ویژه برای تربیت تکنسین در بخش های مختلف اقتصادی، بازرگانی ، صنعت، خدمات، کشاورزی و غیره داشته است.
وی ادامه داد: هیچ دانشگاهی در کشور به اندازه دانشگاه فنی و حرفه ای نمی تواند در امر اقتصاد مقاومتی موثر باشد؛ خصوصا در شرایطی که با بحران ارزی مواجه هستیم این مرکز علمی توانایی ارایه نیروهای تولیدکننده در بخش های مختلف را دارد تا از میزان وابستگی به واردات کاسته شود.
رییس دانشگاه فنی و حرفه ای این موضوع را نیز گفت که این دانشگاه بتازگی فعالیت خود را در زمینه هدایت حرفه ای دانشجویان آغاز کرده است که این کار به دانشجویان و فارغ التحصیلان در محیط و بازار کار کمک می کند.
**9187**1601**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال