نمایشگاه مشروطه در قاب نیاوران

تهران- ایرنا - آیین گشایش نمایشگاه مشروطه 14 مرداد ماه همزمان با صد و دوازدهمین سالروز صدور فرمان مشروطه در مجموعه کاخ نیاوران برگزار می شود.

به گزارش ایرنا به نقل از مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران، این نمایشگاه با همکاری کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، عکاسخانه شهر، باغ موزه قصر، دانشگاه آزاد اسلامی واحد یادگار امام خمینی (ره) و کمیته ملی ایکوم ایران برگزار می شود و با نمایش مجموعه عکس هایی با محوریت مشروطه، به بازخوانی این رویداد تاریخی می پردازد.
پیدایی و ایدئولوژی مشروطه، قانون اساسی مشروطه و همچنین مطبوعات این دوره تاریخی از جمله موضوعاتی است که در این نمایشگاه به آن پرداخته خواهد شد.
نمایش اسناد و عکس های مربوط به امضای فرمان مشروطیت از مخزن کاخ صاحبقرانیه و عکس هایی از مجموعه داران خصوصی مهدی تمیزی و کامران نجف زاده بخش دیگری از این نمایشگاه است که تا تاریخ 21 مرداد ماه در تالار آبی میزبان علاقه مندان به تاریخ می باشد.
همچنین همزمان با این رویداد، نمایشگاه 'مشروطه به روایت قلم' شامل رونمایی از 5 جلد کتاب چاپی از گنجینه موزه کتابخانه سلطنتی نیاوران با موضوع تاریخ انقلاب مشروطه در موزه کتابخانه و نمایشگاه 'طنز در مطبوعات مشروطه' شامل اسناد طنز در مطبوعات این دوره تاریخی از آرشیو مؤسسه فرهنگی موزه های بنیاد مستضعفان در موزه جهان نما برپا می شود.
یکصد و دوازده سال پیش در تاریخ 14 مرداد سال 1285 هجری خورشیدی برابر با 14 جمادی الثانی 1324 ه. ق فرمان مشروطیت که در اصل فرمان تشکیل مجلس شورای ملی بود با حضور درباریان در قصر صاحبقرانیه به شور گذاشته شد و در تاریخ یاد شده، مظفرالدین شاه قاجار آن را قرائت کرد و به خط احمد قوام السلطنه مکتوب شد.
علاقه مندان جهت بازدید از نمایشگاه 'مشروطه در قاب نیاوران' در تالار آبی می توانند از تاریخ 15 تا 21 مرداد و نمایشگاه های موزه جهان نما و کتابخانه سلطنتی از 14 تا 21مرداد ماه از ساعت 9 تا 18 به مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران مراجعه نمایند.
فراهنگ **1085** 1701

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال