طرح ناتوی عربی در جهت افزایش سلطه آمریکا بر منطقه است

الجزیره - ایرنا- « آسیا العتروس» نویسنده تونسی در مقاله ای در روزنامه «الصباح» این کشور در مورد طرح ایجاد ناتو عربی نوشت، این طرح برای مبارزه با تروریسم و افراط گرایی نیست بلکه هدف از ایجاد آن، به راه انداختن جنگ و افزایش وابستگی کشورهای عربی به سلاح های غربی است.

به گزارش ایرنا، العتروش در این مقاله با عنوان « ناتو عربی برای چه» نوشت، قطعا هدف از تشکیل 'ناتو عربی' مقابله با تروریسم و افراط گرائی و حفظ صلح در خاورمیانه نیست و سخن گفتن از صلح به واسطه چنین طرح نظامی عجیبی، در واقع توهین به شعور مردم است.
نویسنده افزود، هم زمانی اعلام تشکیل چنین ائتلافی به رهبری آمریکا با دعوت رئیس جمهوری آن کشور از تهران برای مذاکرات بدون پیش شرط، باعث ایجاد این سوال می شود که اگر رئیس جمهوری آمریکا واقعا در پی گشودن کانال های گفت و گو با ایران است، تشکیل چنین ائتلافی چه معنا و هدفی دارد و چرا ایران را دشمن معرفی می کند؟ علاوه بر این، ائتلاف بین المللی که برای جنگ با حوثی های یمن ( گروه انصارالله ) تشکیل شده نمونه ای موفق نبوده است تا بتوان آن را گسترش داد و از آن برای ایجاد یک ائتلاف منطقه ای دیگر نسخه برداری کرد.
العتروس در ادامه نوشت، چگونه فکر تاسیس ناتوی عربی مطرح و چنین نامی برای آن انتخاب شده در حالی که بیشتر دولت ها و ملت های عرب از نقش و مداخله های ویرانگر ناتو در افغانستان، عراق و لیبی ناراضی اند؟ باید دانست که این طرح جدیدی نیست و پیش از این نیز دولت های پیشین آمریکا آن را مطرح کرده بودند اما سوال اینجاست که آیا تشکیل ناتوی عربی امکان پذیر است؟ و آیا دولت های عرب آمادگی ایفای چنین نقشی و تحمل پیامدهای نظامی، سیاسی و مادی آن را دارند؟
نویسنده در پایان در خصوص اهداف واقعی چنین طرحی نوشت، شاید مهم ترین هدف از تاسیس ناتوی عربی، از بین بردن امکانات دولت های مربوطه و گسترش وابستگی آنها به تولیدکنندگان سلاح و نهادهای پولی بین المللی است و شاید تجربه فاجعه بار در یمن که به گورستان نسل ها تبدیل شده است، باعث اندیشیدن به چنین طرحی شده است، طرحی که بوی جنگ ضد کشورهای منطقه از آن استشمام می شود.
خاورم **2041*شبس*1613*

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال